• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Štore

  • Temu pokrenuo vasso123
  • Datum prvog posta

kordunaš

Član
Tu od
30 Ruj 2011
Poruka
95
nije nikada mijenjana ima 7500 radi sati kad pritisnem do kraja ne čuje se znači nije druk lager kad krenem pritiskati malo tiho zaškripa i kad se posti kvačilo lupka zvoni, ona mala poluga aktivira kočnicu?? , Što kočnica unutra pritiska ?
 

kordunaš

Član
Tu od
30 Ruj 2011
Poruka
95
znači pritiska disk ovaj na spojničkoj,mora li se rastavljati do mijenjača tamo gdje su debeli šerafi da si izvade te spojničke van?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Nejde sa zadnje strane.
Imaš dva načina: rastavi ga na onih 6 šarafa koji drže getribu za zvono. Tad budeš videl stanje. Ako je loša i prednja spojnička (a najčešće su obje), možeš ju također izvaditi.
Drugi je način da ga raspoloviš na zvonu.

Delal sam jedno i drugo, no više mi se sviđa najprije ga raspoloviti na zvonu, radi dugačke osovine kardana. Teško ga je sastaviti a da ne oštetiš semering ili pak ne saviješ dugačku spojničku osovinu.

Ako misliš kaj mijenjati, treba promijeniti sve u kompletu: obje osovine i zupčastu spojku. Mi smo probali mijenjati samo spojničke, ali nisu dugo trajale, jer je spojka poderana, pa imaš glodanje od početka. I pri sastavljanju nemoj šparati na grafitnoj masti u ripnima.

Prije toga skini poklopac s desne strane, onaj koji drži filter hidraulike i pogladaj kakvo je stanje spojničke.

Moj ti je savjet da pribaviš te tri stvari i imaš ih u rezervi, a tjeraš dok ne prestane vleči.
 

kordunaš

Član
Tu od
30 Ruj 2011
Poruka
95
Nejde sa zadnje strane.
Imaš dva načina: rastavi ga na onih 6 šarafa koji drže getribu za zvono. Tad budeš videl stanje. Ako je loša i prednja spojnička (a najčešće su obje), možeš ju također izvaditi.
Drugi je način da ga raspoloviš na zvonu.

Delal sam jedno i drugo, no više mi se sviđa najprije ga raspoloviti na zvonu, radi dugačke osovine kardana. Teško ga je sastaviti a da ne oštetiš semering ili pak ne saviješ dugačku spojničku osovinu.

Ako misliš kaj mijenjati, treba promijeniti sve u kompletu: obje osovine i zupčastu spojku. Mi smo probali mijenjati samo spojničke, ali nisu dugo trajale, jer je spojka poderana, pa imaš glodanje od početka. I pri sastavljanju nemoj šparati na grafitnoj masti u ripnima.

Prije toga skini poklopac s desne strane, onaj koji drži filter hidraulike i pogladaj kakvo je stanje spojničke.

Moj ti je savjet da pribaviš te tri stvari i imaš ih u rezervi, a tjeraš dok ne prestane vleči.

Hvala na pomoći još se razmišljam al mislim da će čekati rastavljanje drugu priliku,...
 

kordunaš

Član
Tu od
30 Ruj 2011
Poruka
95
evo i mene ipak sam se odlučio na rastavljanje štoreta i uređena je spojnička, zamijenjen ležaj i semering na ulazu u mijenjač te ležaj o lamele ,bila i sumljiva vilica u mijenjaču malo se klimala pa smo raskopali i opruga ispod kuglica pukla na tri dijela , mislim da se isplatilo uredit dok nema puno posla u polju , sad sam u fazi farbanja komplet traktora dođu uskoro i slike...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Reci nam kak si ga rastavljal: najprije na zvonu ili iza njega?
Jesi li promijenil onaj semering u osovini iza spojničke?
 

kordunaš

Član
Tu od
30 Ruj 2011
Poruka
95
Reci nam kak si ga rastavljal: najprije na zvonu ili iza njega?
Jesi li promijenil onaj semering u osovini iza spojničke?

da najprije po zvonu rastavili , pa onda oni šest šerafa do mijenjača , promijenili veliki semering 40 - 57.15 i mali na tankoj osovini unutar spojničke....
 
0

007 marko

Guest
Susjedu mi se slomila spera na 502,jedno vrijeme se ukljucivala sama ,a sad nece nikako.
Ima li tko iskustva sa tim ? Treba rastavljati sa boka pretpostavljam i ima li tko kakav nacrt od toga jer zuri nam se ,sezona je .
Gdje ima dijelova u Hr ,Zagreb i okolina , i gdje se moze nabavita maska sa svjetlima ?
 

markotk

Član
Tu od
30 Stu 2010
Poruka
128
djelova imaš u sesvetama u traktor univerzal u sesvetama a za slaganje najbolje pitaj kolegu ZJ
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
TS Hadrović

Skineš sic, hidrauliku otpustiš i podigneš, skineš kuku i poklopac gdje izlazi kardan (pazi na gornji kardan) i onda vidiš diferencijal. Pogledaj kaj treba, pa buš sve znal. Ako treba zamjena špere, desni kotač ide dolje ...
Usput pogledajte i zamijenite pojase kočnica...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Ili spoji dvoradni razvodnik preko kiper ventila, ili presjeci cijev koja dolazi na hidrauliku, pa ju odvedi na novi razvodnik. Pazi, taj mora biti sa "power beyond"-om (dakle s tlačnim i beztlačnim povratom), ukupno 7 priključaka (za 2 dvoradna).
 

Å tore 502

Član
Tu od
15 Stu 2011
Poruka
536
Ili spoji dvoradni razvodnik preko kiper ventila

Ne razumijem ovo? Pa kaj bu to delalo obzirom da kiper ventil ne radi dok ne podižeš ili spuštaš ručicu? Ili bi trebal netko u kabini stalno držati ručicu? :shock:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Ne razumijem ovo? Pa kaj bu to delalo obzirom da kiper ventil ne radi dok ne podižeš ili spuštaš ručicu? Ili bi trebal netko u kabini stalno držati ručicu? :shock:

Pa naravno. Svežeš ga gumom i onda je stalno u tom položaju.
A kaj misliš kak se to radi za balirku, koja treba stalni protok ulja?
 

Å tore 502

Član
Tu od
15 Stu 2011
Poruka
536
Pa naravno. Svežeš ga gumom i onda je stalno u tom položaju.
A kaj misliš kak se to radi za balirku, koja treba stalni protok ulja?

Hmm baš imaju jadno rješenje :scratch, mora biti još opcija za koji ventil koji bi se dal otvoriti i mogel imati stalni protok, a da ovoga pak ne izbaciš iz funkcije.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Napisal sam ti prije. Neki razvodnici na traktorima drže ručice u položaju bez povrata. Neki ne.
Na Štoreu je obični tropoložajni ventil za dvoradni cilindar, s povratom u nulu, pa ga treba ili premostiti dodatnim ventilom prije njega, ili fiksirati u položaju. I kaj je tu tak strašno?
 

Å tore 502

Član
Tu od
15 Stu 2011
Poruka
536
Napisal sam ti prije. Neki razvodnici na traktorima drže ručice u položaju bez povrata. Neki ne.
Na Štoreu je obični tropoložajni ventil za dvoradni cilindar, s povratom u nulu, pa ga treba ili premostiti dodatnim ventilom prije njega, ili fiksirati u položaju. I kaj je tu tak strašno?

Strašno je ograničenje radnog stroja,, tj imaš praktički samo jednu funkciju za koju ide čitavi proces i onda ju ograničiš sa ulazom/izlazom, a možeš imati još opcija. To ti je isti "urac" kao da imaš izlaz za kardan, a na izlazu reduktor koji ograničava na samo jednu brzinu vrtnje..:|
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,075
Griješi prijatelju. Štore ima jedan dvoradni razvodnik, baš kak i većina Zetora. IMT nema niti jedan. TO je ograničenje.
Rijetki i noviji traktori imaju dva para serijski.
 

Najnoviji postovi

Na vrh