• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Štore

  • Temu pokrenuo vasso123
  • Datum prvog posta

MaliMravac

Aktivni član
Tu od
3 Lis 2023
Poruka
137
Da li imate termostat u svojim Štoretima?
Kod mene je izvađen ko zna kad i zašto. :rolleyes:
Da li da ga stavljam ili ostavim ovako kako je, bez njega?
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,100
Termostat obavezno, tu nema zbora. Nikada mi nije bilo jasno tko se to dosjetio da je bolje izvaditi termostat jer je to bolje za motor?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,648
@MM, košta manje od 100 kn...ne bi trebalo biti problem. Mislim da je 87 ili 89C.

Pregrijavati se more radi nekoliko stvari: preopterećenje, premali rashladni sustav (moglo bi biti, jer Uni ima nekih 12...13litri, znači veći kiler), a najčešće je to zaštopan kiler.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
@MM, košta manje od 100 kn...ne bi trebalo biti problem. Mislim da je 87 ili 89C.

Pregrijavati se more radi nekoliko stvari: preopterećenje, premali rashladni sustav (moglo bi biti, jer Uni ima nekih 12...13litri, znači veći kiler), a najčešće je to zaštopan kiler.
hebo me pas al kolko se sječam kad sam kupil "original" utb termostat da sam ga gledal i čudil i mislim da je 74°C
Uglavnom jako nisko.

kod mene je tak i funkcionira super.....

po nakanadno ugrađenoj vurici za temp ( izvađenoj iz tamića) kod teškog opterečenja temp se povremeno digne tu negdje na oko 90°C tak da bojim se da nebi bilo baš super da je 89....
( nevezano koja je temp vani)
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,749
Da li se taj Štore dok je bio noviji isto pregrijavao s ugrađenim termostatom, ili nije? To prvo trebamo znati. Ako je, OK, ako nije opet OK, podatak zlata vrijedan za dati odgovor. Kako gazda ima napet remen vodene pumpe mene i to zanima... Ako ne znam moram nagađati.
 

MaliMravac

Aktivni član
Tu od
3 Lis 2023
Poruka
137
@MM, košta manje od 100 kn...ne bi trebalo biti problem. Mislim da je 87 ili 89C.

Pregrijavati se more radi nekoliko stvari: preopterećenje, premali rashladni sustav (moglo bi biti, jer Uni ima nekih 12...13litri, znači veći kiler), a najčešće je to zaštopan kiler.
Po servisnim uputama bi trebal otvarati na 83C i biti skroz otvoren na 95C.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,694
Pred 2 ili 3 godine (ima u temi)sam konačno stavio na Unija termostat.
U najtežim uvjetima temp. ne ide preko pola zelenog polja. Kolko je to u stupnjevima, nemam pojma. Uglavnom ne kuha.
Po zimi da ne pričam kak se brzo zagrije u odnosu na prije.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,992
Ako je hladnjak čist i protočan, pumpa vode ispravna onda sve klapa bez problema.
Radna temperatura je spas za motor
 

MaliMravac

Aktivni član
Tu od
3 Lis 2023
Poruka
137
Piše u servisnom priručniku da se bez termostata riskira mogućnost od pregrijavanja. Zvuči čudno na prvu, no vjerojatno je bez termostata lošija cirkulacija vode unutar samog motora (oko cilindara).
 
  • Haha
Reactions: H&S

MaliMravac

Aktivni član
Tu od
3 Lis 2023
Poruka
137
Pa moguće je jer termostat i kad je skroz otvoren priguši izlaz prema kileru ( u odnosu na ono kad ga nema), pa je onda cirkulacija vode oko cilndara bolja. Jer pumpa vode radi cijelo vrijeme pitanje je samo kakva je cirkulacija, da li je interna unutar motora ili dio ide i prema kileru. Kad nema termostata onda prema kileru ide više od planiranog, što znači da je slabija cirkulacija oko samih cilindara.
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,100
Moguće je moguće. Ni meni to na prvu nije bilo jasno dok mi nisu objasnili da obično strada zadnji cilindar jer nema dobro hlađenje ako motor nema termostat. Voda samo preleti, a ne cirkulira i eto problema. Zato termostat obavezno.
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,915
Ako nema termostat,pumpa lakše tjera vodu linijom manjeg otpora ( prvi cilindar,hladnjak,a prema trećem cilindru je slabija cirkulacija) Samim time se treći cilindar slabije hladi. Razmislite sad,koja je razlika temperature na motoru s šest cilindara,ako nema termostat.
 

Najnoviji postovi

Na vrh