• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Strojevi za proizvodnju peleta(peletirke)

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Na našem tržištu pojavilo se u zadnje vrijeme dosta peletirki manjeg kapaciteta,koje mogu poslužiti svakom kućanstvu da biomasu,koju ostavljamo na našim oranicama i šumama pretvorimo u pelete,te se na taj način jeftino i ekonomično grijemo,a možemo proizvoditi i peletiranu stočnu hranu,gnojivo...
Da li netko posjeduje takav stroj i kakva su iskustva?
 

fićona

Član
Tu od
29 Kol 2010
Poruka
512
jel to onaj stroj šta radi brikete za potpalu
inače moje mišljenje je da bi to bilo dobro imati kod kuće
ako je to to na kaj mislim
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Planiram si slijedeće godine kupiti pelet mlin a koristiti pogon od mog kineza. Samo mi treba jedna dobra drobilica drvne mase, jer mi lakše doći do drveta nego piljevine. Inaće odlična stvar za raditi i uslužno i zaraditi koji novčić, također i za izvoz.
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
Ja mislim da je to bezveze. Ti peleti su izmišljeni da se na taj način otpadna drvna masa, piljevina, kora, granje iskoristi, da se može i otpad pretvoriti u novac a kod nas i pravih drva ima previše a genijalci koji se griju na tu umotvorinu plačaju po kili tog otpada 1 kn a ja kad hrgnem u peč cerovu cjepnicu od 5 kila pa to bi bilo 5 kuna tog otpada.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Nevolja je proizvodnje za po doma ta kaj u tome ne smije biti vlage više od 10-12% ( nisam siguran).
Tko će taj otpad prosušiti na tu vlagu bez tehnologije ?brijem da se suhi teže melje /mljeveni teže suši .
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
@21yes povrtlarima je taj pelet stroj odličan. Peletiraš što stigneš a peć ti gori cijelu noć, jer ima samo uzimanje ogrijevne mase,ne moraš se buditi da bi održavao temp ;)

@pukniti je što je veća vlaga to je pelet ne kvalitetniji no i to se elegantno riješi. Prosuši se drvo bude suho kao barut ;)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,392
Peleti smiju imati oko 5% vlage koliko ja znam. Koliko energije treba potrošiti za takvo sušenje?
Drugi je problem cijena plamenika i prerada peći ili pak nabava peći na pelete.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
jel to onaj stroj šta radi brikete za potpalu
inače moje mišljenje je da bi to bilo dobro imati kod kuće
ako je to to na kaj mislim

Briketi su nešto drugo...
Ovo je veličine suhe hrane za kućne ljubimce..
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Ja mislim da je to bezveze. Ti peleti su izmišljeni da se na taj način otpadna drvna masa, piljevina, kora, granje iskoristi, da se može i otpad pretvoriti u novac a kod nas i pravih drva ima previše a genijalci koji se griju na tu umotvorinu plačaju po kili tog otpada 1 kn a ja kad hrgnem u peč cerovu cjepnicu od 5 kila pa to bi bilo 5 kuna tog otpada.

Tvornička cijena "tog otpada" je od 1,2-1,3kn,ne uživaju svi u rezanju i cijepanju drva,te spremanju i trpanju nekoliko puta dnevno istih u peć ...mnogi ljudi će to vrijeme pametnije iskoristiti...
Peleti su za ljude koji žele imati komociju grijanja (isto kao lož-ulje i plin) po povoljnoj cijeni...
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Nevolja je proizvodnje za po doma ta kaj u tome ne smije biti vlage više od 10-12% ( nisam siguran).
Tko će taj otpad prosušiti na tu vlagu bez tehnologije ?brijem da se suhi teže melje /mljeveni teže suši .

Vlaga biomase prije peletiranja bi trebala biti od 12-16%...
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
peć na pelete je cca 15 ooo kn,za centralno,ima u md profil-u

Postoje peći isključivo na pelete i peći na biomasu...
Peći na pelete,zbog komplicirane automatike mogu spaljivati samo kvalitetan pelet od određenog proizvođača,pri prelasku na drugi pelet,potrebno je peć ponovno naštelati...
Peći na biomasu mogu spaljivati,osim peleta i ostale tipove biomase (sječka,slama,kukuruz...) vlage do 35%...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
I, jel imaš stroj ili kušpuješ pelet ?
Mislim da je s sječkom jednostavnije (držanje , proizvodnja ,itd.), nije komocija na nivou peleta ..ali?
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
I, jel imaš stroj ili kušpuješ pelet ?
Mislim da je s sječkom jednostavnije (držanje , proizvodnja ,itd.), nije komocija na nivou peleta ..ali?
Pelet kupujem,ali razmišljam o nabavci stroja,samo ne znam da li ga je moguće proizvesti kvalitetno u kućnoj radinosti...vlaga je najveći problem...
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Postoje peći isključivo na pelete i peći na biomasu...
Peći na pelete,zbog komplicirane automatike mogu spaljivati samo kvalitetan pelet od određenog proizvođača,pri prelasku na drugi pelet,potrebno je peć ponovno naštelati...
Peći na biomasu mogu spaljivati,osim peleta i ostale tipove biomase (sječka,slama,kukuruz...) vlage do 35%...

Sve je to lijepo samo to i košta peć+transporter sječke ili pelata, spremište peleta ili sječke i posebno pelet plamenik . Sve je prošle godine bilo na sajmu u Virovitici i bit će i ove i još mnogo drugih veoma zanimljivi stvari kao što su kolektori i dr. Grijanje na pelete je veoma dobro kad se sve instalira a najbolje je što palete možeš kupovati u vrećama od 15 kg pa dalje.
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
te peći na pelete su takav High tech da to nije za vjerovati, kad su u firmi radili jednu prototipnu peć za Austrijance imao sam priliku tome prisustvovati....ak se dobro sjećam peć je imala nekoliko elektro motora. ostalo mi je u sjećanju da je jedan motor pokretao spirale u vertikalim izmjenjivačima topline koje služe da skidaju garež jer je konstruktor tvrdil da je na taj način povečao korisnost tj bolji je prijelaz topline...sve u svemu peć od nekih 40tak kw bi koštala oko 10 000 eura:?
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Meni je zapela za oko centealova peć od 500 kw stalno si razmišljam kako bi bilo grijati plastenik na takav način a grijanje na pelete je jeftiniji nega grijanje na plin samo nisam siguran da bi se isplatilo sam kupovat briketirku i radit brikete. Osim briketirke treba mlin hladnjak skladište i puno drugog. A najviše kuna. Meni se čini jednostavnije na sječku.
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
kod nas je tvrtka Proming odlučila koristiti energiju iz sječke. međutim kolko sam ja upućen oni misle prodavati toplinsku energiju u svojoj industrijskoj zoni. isto tako planiraju, a možda je već u funkciji proizvodnja električne e. koju bi vjerojatno u suradnji sa hepom puštali u mrežu. to je ogroman zahvat i procedura i vjerujem da su u igri i razni fondovi koji to subvencioniraju. priča mi bratić da tamo kod njega ruše i drobe čitave šume:shock:. zanimljivo je da se tvornica nalazi gotovo u samom središtu grada..što se tiče peletiranja, po meni njegova je prednost samo to da je dobro automatiziran i daje komociju ložewnja kao plin ili ulje te je namjenjem za manje kuće
 
Na vrh