• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šumarski traktori i vitla

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Pogledaj Borislave slike njihovih suma i bice ti jasno zasto su njima dobri zenta i obican krpan ili tajfun. Videces da su u vecini slucajeva sume kao parkovi i da tamo verovatno ne bi ni koristio vitlo vec lepo zavrtis traktor sa sve prikolicom u sred sume i tovari. Na dosta slika i snimaka se vide neke pritke, a ne kasvetna drva. Zato vecini ovde na forumu ta vitla odgovaraju. Da dodju kod tebe na tvoj teren ne bi smeli ni da gledaju dok radis. Kod mene su slicni uslovi zato i kod mene retko ko koristi ta vitlanca. I opet da ponovim da se sve svodi na to kome sta treba. Svako za sebe zna.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Nemam ja ništa protiv nikog, a te priče čija je šuma ljepša i tko ima veći hrast ostavite u vrtiću.
Konkretan video slaganja sajle, demonstracija vučne sile i slično bi dalo puno bolji dojam. Kod mene nema trupaca preko 50cm promjera, u šumi sam samo za sebe i ponekad bi dobro došlo da stane malo više sajle na bubanj ali potpuno me dobro služi uniforest. Ono vitlo izgleda dobro na slikama, jedina zamjerka je upravljanje i moj dojam je da nije konstrukcija baš toliko jaka da bi vuklo 10t bez problema i da trga sve živo pred sobom kako neki opisuju.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,483
Odlike dobrog vitla bi trebale biti pored navedenog u predhodnom komentaru , da sa što manjim motorom dobiješ što veću snagu. Naprimjer da sa fergom izvlačiš 2-3 kubika klade u ekstremnim uslovima , jer se to tu i radi. Moje gledanje na vitlove nije da traktor od 100 konja izvlači 1 kubik, a pogotovo da ga ta ista klada propinje. Da vitlo ima takve karakteristike da nesmije doći do propinjanja traktora, odnosno da je traktor služi kao nosač vitla i da mu daje pokretačku snagu. Takođe moje gledanje na vitlove je obavezno rukaovanje iz traktora a ne pored, jer samo tako operater ima potpunu kontrolu. Ovi krpani i slični njemu nisu tako predviđeni. Skoro svi vitlovi o kojima se komentariše nemaju takve karakteristike. Ja ne da ga favorizujem ali jedino gvozdenovo ima dosta dobrih karakteristika, a za ostale smatram malo boljim igračkama. Posjedujem vitlo od 10-15 tona snage, pa mi se ponekad otima 1,5 metar ovrška hrasta izvući.
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,967
O cem ti vukao sam i s 539 krpanom pet tona i ode ko od sale samo cemu
Zapad je zapad izmes s krpanom daljinsko i sto god hoces
Obrada i matrijali su bolji nedavno je kolega kupio 5 tona si s 565 ide milina
 

Kulagic1509

Član
Tu od
3 Sij 2015
Poruka
113
Procitaj komentare lik na tom vitlu od 10 tona polomiosasiju ocito su slaba mekan matrijal

A Krpana niko nije polomio?? To je neko neunistivo vitlo?? Ti si sa Krpanom i IMT 539 vukao 5 tona?? Ajde daj nam neku sliku ili snimak da vidim kako i to izgleda??
Druze, imam krpana i znam o cemu pricam. A 39-tak i krpan od 5 tona mogu samo u snu...
Krpana posjedujem a Gvozdenovo vitlo od 3 tone sam gledao u radu sa 39-takom i odgovorno tvrdim da je Gvozden jaci i bolji od Krpana Classic 5 tona.

To mi liči više na reklamu nego na zadovoljnog korisnika. Sa uniforestom se sav traktor trese a ne propinje, ponekad se podigne i stražnji kotač a da je još sporija sajla može mi samo prevrnut traktor.

Ti tvrdis da je sto brza sajla to bolje i za traktor i za korisnika?? To mi je zanimljivo, mada imam potpuno suprotno misljenje...

Tačno tak i meni se čini kao reklama jer svi njegovi postovi samo gvozden pa gvozden a ostalo sve nikakvi vitli.Dobro vitlo je ono kojeg raja pohvali kao dobro a i rabljeni če imat dobru cenu.Vitlo se kupuje prema snagi i težini traktora a ne samo da ima što više tona koje može vitlo povuč.

Covjek ima gvozdena, blizu servis, testirao ga je vise puta, zadovoljan je... Ne znam sta je tu problem... Veliki uticaj ima i kakav je teren gdje se radi, da li ide za ogrijev ili na pilanu itd...

Vec sam pisao o tome, Krpan 5 ljulja Brenu zestoko, tako da prica kako 39-tak radi s krpanom 5 je moguca ako se vuku pritke za boraniju i paradajz...
 

Borisllav360

Iskusan lik
Tu od
1 Srp 2017
Poruka
1,604
Ovo što Borislav navodi da je Gvozdenovo vitlo bolje nije vam naveo sve karakteristike a vi ocjenite dali je bolje. Doboš sa više od 100 metara sajle. Zubčani prenos koji je izdržljiviji za viš od 3-4 puta u odnosu na lančanike.Niže tačke potezanje pa samim timi bolja stabilnost.Gornja kolotura može da se rotira oko 120 stepeni što slaže sajlu na dobošu širine 25 cm.Dosta sporije vitlo što daje već snagu.

Tako je Smilane, nisam sve karakteristike naveo od ovog vitla ali si zato ti pojasnio. Pa sad ko hoće neka uporedi Gvozdena, Tajfuna,Krpana i Uniforest.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Nije bolje al bar ne lomiš alat, znam ljude koji su radili stotine metara drva za prodaju sa tajfunom kojeg su usporili za jedan zub na pogonskom lančaniku i original uniforest 4t a njihova praksa je pokazala da je bolje prepiliti na pola nego puknuti lanac ili sajlu. Tajfun pukne sajlu ili lanac a sa uniforestom prepiliš i zaboraviš da si imao problema.
Ja ne kažem da je tako najbolje ali kažem kako su oni radili i mislim da su prilično u pravu.
874a29c3283b6cc3adcbf6b67a7db859.jpg

A ako je ovo loš posao i malo tereta onda mi pokažite kako ide kod vas.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,483
Premali su prenosni odnosi 1:5 ili 1:7, a i prečnik velikog lančanika ja takav da lanac vuče svu sliu vitla , lanac ima isto zatezanje kao i sajla tako da se brzo haba na člancima dolazi do istezanja, a onda nije u koraku i time brzo ode lančanik. Pogotovo mali koji je od 9 zuba ili manji. U standardima i standardizaciji lančanici koji imaju 9 zuba su namijenjeni samo u rijetkim prilikama, a ispod 9 zuba se ne preporučuju za upotrebu zbog velikog savijanja lanca na člancima. Lanci se kupuju tako da je kvalitet (trgovačke kvalitete) u oznakama čelika. Za kućne poslove uredu ali za svakodnevnu upotrebu šta reći. Pogotovo mi se nesviđa ta varijanta što prednji kraj traktora skače uvis jednom mora doći do zamora i da pukne na pola jer su sva kućišta mjenjača i blokovi motora napravljeni od gusa, tako kad mu od zamora ili jačeg pada puca ko staklo.Za manje poslove u redu ali za nešto ozbiljno to je već za razmislit. Nekada davno dok se gledao kvalitet IMT je radio posebno traktore za šumu i farbao u žutu boju, za koje sam saznao da su imali izrađena kućišta sa manjom tvrdoćom a većom zilavosti, i da nisu mogle pući ni trube , ni zvona mjenjača.

Zoki to je stvarno dobar komad. Ali nemoj da se naljutiš, nemam namjeru da se bilo ko na mene naljuti ja dajem samo svoj komentar na osnovu nekih činjenica. Ovo je njiva i kosina terena mala a i po snazi vitla predpostavljam odakle je pokrenuto. Ja radim nekada u potocima koji su kosine veći od 45 stepeni, a gledao sam i Gvozdenova vitla koja su radila pored mene. Možeš da siđeš u potok dok se držiš za sajlu a izlaziš okolo i ukoso po 15 minuta, namožeš da izvlačiš malo, maraš da kačiš ozbiljne komade, a zapinjanja su da ne pričam. Sve što porušiš je na jednoj kamari sjurilo u potok, prepleteno nekad nesmiješ da priđješ da presijecaš već potežeš čitavo stablo da se okrene ili presloži, a neznaš šta da kačiš. U takvim terenima ja ocjenjujem snagu, i ko tu izvuče 2 kubika ima stroj, jer trupac rije zemlju po 20 centimnatara i pravi otpor 3 puta veći no što je po ravnom terenu. Ljudi rade danima sa tim vitlom u takvim odjelima. Gledao sam zato sam i komentarisao Gvozdena, malo oštećena omča 14 mm i odmah puca. A ako nemaš više od 100 metara na dobošu i nastavka 50 metar sajle nemaš kud da ideš, zaboravi šta si srušio. To nemože nijedno vitlo na lančanike, da radi u takvim uslovima danima. U mojoj blizini rade u odjelu već 3 mjeseca, sve što je tanje od 50 cm izvlače kompletno stim što su neka stabla dugačka i do 30 metara, a svaki dan odvoze kamionom po 20-25 metara cjepanice.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Nema uvrede, taj komad sam izvukao samo iz potoka na njivu ali je toliki komad da je išlo sa zadnjim atomima snage. U mojoj šumi bez vitla mogu samo plakati.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,483
I kod mene je tako Zoki, zato sam i pravio ozbiljno vitlo, već znaš koje. Žao mi je što nemem nijedan video , ali ću za dva ili tri dana poslikat kad budem išao u šumu da se vidi kosina terena, komadi koji se izvlače i šta oni počupaji i iznesu na sebi. Sve što je tanje od 10 cm ja motam ili isčupam, nebi mogao po 5-6 puta da ga prekačujem
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,737
Uskoro ću ja vuč lijepi komad BUkve iz još ljepše jame. Snimam sigurno i stavljam nja Jubitu.
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,967
Točno tako.
Neki ljudi neznaju granicu , zato ni neznaju s vitlom raditi.
Ali on je baja jer je najviše zakačio i poslije sve polomio.
U ovoj temi je postalo previše bajki za malu djecu a baš sam tri dana već u šumi morat cu i ja gvozdena da kupim .
Krpana cu morat baciti.
 

Borisllav360

Iskusan lik
Tu od
1 Srp 2017
Poruka
1,604
Ovako se gubi glavu.

Pa baš i ne može da se gubi glava ako znaš da radiš sa ovakvim vitlom, tj. komanduješ mu na kvačilu dali će da se traktor propne ili ne. A traktor je ovako dignut samo radi slikanja.

Točno tako.
Neki ljudi neznaju granicu , zato ni neznaju s vitlom raditi.
Ali on je baja jer je najviše zakačio i poslije sve polomio.
U ovoj temi je postalo previše bajki za malu djecu a baš sam tri dana već u šumi morat cu i ja gvozdena da kupim .
Krpana cu morat baciti.

Kupi Gvozdena od 10 ili 15 tona pa ćeš vidjeti šta je stroj a krpana nemoj baciti nego prodaj.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,106
Više ni ja nemožem da trpim ova prosipanja. Muka mi je malo već.

Kao prvo , dobro ti čovjek sugeriše da izlaziš iz granica bezbjednosti a ti na to imaš odgovor kako samo treba paziti na kvačilu , pa drug moj od hiljadu ''paženja'' dovoljna je samo jedna nepažnja da bi ugrozio sebe ili nekoga oko sebe.

Drugo , ovako nadignut traktor je već daleko izašao iz njegove maksimalne vučne sile odnosno tačka oslonca (upiranja vitla u zemlju) je već podobro iza traktora i on u ovom položaju nemože povući ni 30% onoga što može ako je normalno na zemlji.

Svi mi pomalo izlazimo iz granica bezbjednosti ali to raditi čisto radi slikanja (čitaj kurčenja) a još pri tome ovdje objašnjavati kako to nije strašno je u najmanju ruku smiješno.
Zato molim te , učini mnogim neiskusnim koji čitaju ovu i slične teme uslugu koja možda život znači i ne navodi ih na neke opasne egzibicije.
 

Borisllav360

Iskusan lik
Tu od
1 Srp 2017
Poruka
1,604
Savoris ja sam već vitlao kad je traktor dignut od zemlje ali manje od ovog, znači obično se se vitla prvom brzinom kad je baš neki veliki teret onda ga samo odigne od zemlje, znači možeš ga kontrolirati kako hoćeš kad se vitla sporo a sad ko hoće neka vjeruje ko neće ne mora.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,106
Ti očigledno ne razumiješ šta ti mi ovdje govorimo , niko ne kaže da to nije moguće nego da nije bezbjedno i da ugrožavaš svoj ili nečiji tuđi život.
Vjerovatno ti i imaš nekog iskustva i to te ohrabruje da radiš nenormalne stvari ali kada shvatiš da je jedna sekunda zakašnjenja pritiskanja kvačila cijena nečijeg života onda ćeš da uzimaš u kalkulaciju i kaljavu cipelu ili polugu kvačila pa noga sklizne , pa onda i granu koja se uvuče odozdo i neda ti pritisnuti kvačilo , i trzaj od koga se pomjeriš u sjedišu pa ni neznaš gdje ti je kvačilo , i sve mehaničke i ostale probleme koji bi mogli da se ispriječe.

Do sada si imao sreće ako tako radiš , daj Bože da je imaš još dugo dugo ali ono koji rade u šumi a uzdaju se u sreću ne prođu baš slavno , samo je pitanje vremena.
Isto kao i sa motoristima , postoje ih dvije vrste , oni koji su pali sa motora i oni koji će tek da padnu.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,483
Borislave ovu situaciju moraš izbjegavati. Moje viđenje takva situacija nesmiju da se pojavljuje. Već sam negdje pisao o tome da je mana tog vitla da su prekratke poluge sidra, a kao rezultat toga je da se podvlače pod traktor i tako dolazi do propinjanje traktora na tvrdim podlogama. Na velikim kosinama terena naprimjer kad stoji na međi i izvlači iz potoka a kako nema tvrdog oslonca vitlo tone u zemlju, veliki pritisak snage vitla preuzimaju točkovi, jer salja povlači traktor na dole za svu silu vitla tada dolazi do pucanja truba i poluosovina, drobljenje kabine i mogućnosti ozboljnih povreda vozača, jer ta strana na kojoj pukne truba pada na zemlju a točak ulazi u kabinu.Takve situacije sam gledao više puta. Neki su odmah nakon mog sugerisanja produžavali sidro za oko 60 cm i dobili su velike razlike, čak postoji i opcija spuštanja donje koloture za 20 cm, što daje veliku stabilnost u radu. Jedan je smatrao da pričam glupst, da je to fabričko sidro i da su inžinjeri tako napravili,ali neće da uvaži da je proračun truba da traktor nosi teret od 4-5 tona , a ne pritisak od 15 tona koliko ima vitlo. Rezultat je bio za 10-12 godina rada tri puta mu je pucala truba, traktor zetor 7245 nikada nije povukao prikolicu samo služio za sajlanje.Treći put je stradala i noga vozaču i sad je na štakama doživotno. Ako vidiš da ti je pri sajlanju veliki točak spljošten razmisli o ovoj neželjenoj konbinaciji. Takođe usled čestog propinjanja traktora i pada na podlogu jednom mora doći do zamora matrijala i pucanja kućišta zvona kvačila ili bloka motora. U mom kraju svi ovi zetori su ojačani nosačem ispod traktora od vitla do prednje osovine i sa po dvije šipke preko truba naprijed do nosača ralice tako da je napravljan nosivi kostur. Taj nosač obezbjeđuje sigurnost prilikom udara ralice u panj, da nedođe do pucanja nosača na bloku motora.
 
Posljednje uređivanje:

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
DJavo nikad ne spava. Opreza nikad dovoljno. Neki su ovde drzali C 355/360 na kvacilo, a njima oce da pukne poluga pa je bilo okretanja na ledja. Neki su i polovili traktore na dva dela zbog propinjanja. Neki na zalost i glavom platili.
 

Najnoviji postovi

Na vrh