• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šumarski traktori i vitla

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,525
Borisllave,

jel to neka GMO bukva? Jel joj nešto smetalo u rastu da ima tako kratko i grbavo deblo? Nikad nebi po sliki zaključil da se radi o bukvi.
Kod mene su bukova debla glatka s tek pokojom kvrgom. :)
 

Borisllav360

Iskusan lik
Tu od
1 Srp 2017
Poruka
1,604
Grbave :icon_lol:

Kakve ima veze što je grbava, uglavnom daje zdrava a ne trula.

Borisllave,

jel to neka GMO bukva? Jel joj nešto smetalo u rastu da ima tako kratko i grbavo deblo? Nikad nebi po sliki zaključil da se radi o bukvi.
Kod mene su bukova debla glatka s tek pokojom kvrgom. :)

Nije joj ništa smetalo, potrošeno je rezervar goriva sa STIHL 044 dok je oborena. Od ove bukve od ovršaka je bio kamion drva (20 metara). Ovo je debljine oko 160-170cm a dugačko oko 7-8 metara. Ovo je ostalo u šumi zato što je mač (vodilica) na motorci kratak pa se ne može na nekim mjestima presjeći.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,483
Stvarno je to GMO ali se im otelo kontroli prilikom modifikovanja pa se zavezao u čvor genetski kod.
Šteta što nije blizu mene da joj ja sjebem genetiku sa vodilicom od 46 zba koraka 3/8. Od dvije vodilice napravljena jedna.
 
Posljednje uređivanje:

Borisllav360

Iskusan lik
Tu od
1 Srp 2017
Poruka
1,604
Stvarno je to GMO ali se im otelo kontroli prilikom modifikovanja pa se zavezao u čvor genetski kod.
Šteta što nije blizu mene da joj ja sjebem genetiku sa vodilicom od 46 zba koraka 3/8. Od dvije vodilice napravljena jedna.

Nisam te razumio šta se zavezalo u genetski kod?A dobro si to zamislio sa vodilicom što si je nastavio sa drugom. Možda bi mogao sa tim od 46 zuba ali bi opet morao vaditi klinove (ili kako ko već kaže da se zove) onda bi možda mogao spojiti sredinu.
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Za takvu šumu vrijedi nabaviti pravu mašinu. :)

41bc27cbb7a9ac254d1c1f6f78191705.jpg
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Philby, nemoj kazati ove štilovke i još ove starije full metal, buju te napali agenti koji pile s plastičnim klopotačama
 

loopkiller

Član
Tu od
12 Lip 2016
Poruka
35
Pitanje za poznavaoce, posjedujem Gvozden vitlo 5t i smeta mi sto mu je poluga za ukljucenje dosta teska, da bi imao dobru snagu vitlanja moram se nogom ubociti od vitlo a s obe ruke vuci! Da li bi dobio nesto ubacivanjem jos lamela, posto je samo jedna na vitlu ili nasto drugo da se odradi?
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,967
Nemoguce to je gvozden najbolje vitlo zbilja citam i ne vjerujem.
Ispeći lamelu
 

loopkiller

Član
Tu od
12 Lip 2016
Poruka
35
Pa ja sam radio do sad sa gvozdenom i krpanom, nosio oba sa IMT 533 sa krpanom muka ziva, nije teska poluga ali zato traktor levitira citavo vrijeme vitlanja dok sa gvozdenom to nije slucaj! Na krpanu nisam koristio donju koturacu jer puno sj...... sajlu! Kako mislis ispeci lamelu? Zar se ne pece dovoljno kad proklize?
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Jel si to vitlo kupio novo i od samog pocetka se tako ponasa? Ili si mu mozda menjao lamelu pa zeza? Koliko mu kacis kad vitlas?
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,967
To sto krpan ima od opreme i serija gvozden nece jos sto godina stici.
 

loopkiller

Član
Tu od
12 Lip 2016
Poruka
35
Kupio sam polovno, od kad je kod mene tako radi! Sve sam mu odradio sta sam mogao! Poravnao sam pogonsku plocu, poravnao bubanj, stavio novu lamelu, lezajeve izmjenjao! Sad ima osjetno vise snage ali ga je teska patnja pokrenuti! Sav se moram objesiti na rucku da vuce kako treba, a imam oko 120kg! Kacim za njega koliko mogu, oko 1,5 -2 prostorna metra drveta!
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Bas me je to zanimalo u kakvom su stanju kontaktne povrsine. Posto su ravnjane, a lamela nova znaci to je sve kako treba. Dosta mu kacis, ali opet to ne treba da mu bude problem. Borislav je imao to vitli pa mu je prepravio te lamele da bi dobio vecu vucnu silu. Javice se on da nam kaze kako je bilo kod njega i kako se sad ponasa.
A kakav je kod njega sistem za ukljucivanje, odnosno potisak lamele?
 

loopkiller

Član
Tu od
12 Lip 2016
Poruka
35
Na svim gvozdenovim vitlima je isti sistem ukljucivanja vitla, onaj sistem sa tri valjcica kao na krpanu! To je valjda ok, valjčići nisu potroseni(novi), ima dobar pomak! Poceo sam razmisljati o ugradnji hidro klipa na ručku vitla!
 
Na vrh