• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šumarski traktori i vitla

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,349
6245 dobio novu igračk
Skoro tako. Ma služit će on dobro samo što je taj prnosni odnos za te traktore ponježan i lanac se brzo razvalči zbog brzog habanja na člancima a ponekad i pukne. Kad zapne nemoj forsirat puno i može dugo služit.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,349
Pusti sajlu ona je za habanje. Naravno meni se nesviđaju ta vitla jer trpa sajlu na sredinu , a onda kada spane pravi štetu. Smo nankon nekog rada provjeri dali je na velikom lančaniku lanac počeo da bude slobodan u sredini a krajevi zategnuti, to ja znak istegnutosi i tada počne da jede veliki lančanik i mali. Vljda je na lanac ili su nešto mijenjali? i koji dli je 12 b ili 16 b.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,629
Nisi odgovorio na pitanje, zašto bi otrgnuo osovinu? Druga preko brzina je po tebi ok ili uopće rad preko brzina za vitlo nije ok?
Negdje sam prije pisal...u prvoj brzini na kardanu možeš dobiti dvaput veći moment nego na 540, znač kao da imaš 110ks motor na istoj kardanskoj osovini.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,151
Nisam vidio taj post zato i pitam. Drugom preko brzina nebi smjelo biti lomova, a nebi se traktor gasio kao preko normalnog kardana.

Na lanac je vitlo i da ne namotava se sajla lijepo na bubanj isti problem ima kolega na svojem. Smatra da je 50m puno bolja za taj bubanj..
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nemam vitla, ali svejedno pratim temu. Tko zna, možda dogovorim kaj sa Slovencima (kao Kupljenec), kad bu moći možda prejdem u SLO i kupim ak mi se dopadne. ;) Traktor malo h iberturažu i za 2 vure sam pri njima. Ja bi se malo provjetril (moja raketa nema kabinu), a i traktoru bi dobro došlo da se spuše. 🤣 🤣🤣

A sad malo ozbiljnije.
Ako je za namatanje bolje imati sajlu 50 m, pada mi na pamet rješenje sa štuk sajlom. Pa ne treba se baš često više od 50 m. Koliko je teško 20 m sajle 10 mm? Vjerujem oko 13 kg. Znam da je sporije i skuplja kupovina, ali ako se izbjegnu problemi sa ispadanjem sjale, možda se isplati. :unsure:
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,984
Mislim da je ipak bolje imati 70 m,neznam kako je na krpanu,ali imam tajfuna,i slaže sajlu kako slaže,nije baš bajno,ne koristim ga puno,ali već 25 god bez problema odradi svoje i još uvijek je sve original na njemu,najbitnije je u startu dobro nategnuti i namotati sajlu,prvih 20-30 m namotaš lijepo(pripomogneš pajserom)a ostatak se mota kako hoće i nemaš problema.
Nekome ko sveki dan koristi i puno radi s njim vjerojatno bi trebalo bolje slaganje,ali za svoje potrebe je savim dovoljno i ovako
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,151
Pa tako nekako da, 30-40m se lijepo namotalo, a tih zadnjih 20m i ne baš. Znači tu nema baš puno pomoći.

Koliko je bolje zamjeniti sajlu sa 10 na 12mm na 5t vitlu? Onda bi sigurno bilo bolje što se tiče namatanja.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
40 metara na malom krpanu 4t je dosta za sve...zadnjih 10 metara sam moral bacit jer ju je požvakal (loše namatal) i sad radi ok...di treba ima lanca pa se štuka, ali to je tak rijetko da sam možda moral štukat jednom u 5 godina...
sve ovisi o terenima, kod mene nema potrebe za više sajle...
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Nemam vitla, ali svejedno pratim temu. Tko zna, možda dogovorim kaj sa Slovencima (kao Kupljenec), kad bu moći možda prejdem u SLO i kupim ak mi se dopadne. ;) Traktor malo h iberturažu i za 2 vure sam pri njima. Ja bi se malo provjetril (moja raketa nema kabinu), a i traktoru bi dobro došlo da se spuše. 🤣 🤣🤣
Moremo skupa iti sa traktorima, mislim, tj siguran sam kad bi nas videli tam sa kakvim pilama smo došli i po kaj smo došli dali bi nam vitla badava 😂
I još bi nas počastili sa gablecom, a mi polako u miru Božjem doma sa vitlima😇
Jer takve specijalce ne viđaju svaki dan 🤭
 

Željac 28

Dobro znana faca
Tu od
8 Ožu 2020
Poruka
1,138
Kad je debela roba slaže super sajlu.
I ako je duplo prešana durati će dugo.
Nisu ta vitla za tanko ali ako već ide onda gledaš par komada zakačiti.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,349
Negdje sam prije pisal...u prvoj brzini na kardanu možeš dobiti dvaput veći moment nego na 540, znač kao da imaš 110ks motor na istoj kardanskoj
Uvaženi kolega ZJ, super moderatoru i kako vidim osoblje foruma. Jako zanimljiv komentar.
Stavili ste u ovom komentaru da se smanjenjem broja obrtaja dobija više snage. U temi Kalači drva kada sm ja rekao da je motor od 5,5 kw i 2900 o/min, i da želim smanjenjem broja obrtaja sa 2900 na 1500, pomoču prenosnog odnosa remenica 1:2 , da dobijem ekvivalent kao motor od 11 KW , 1500 o/min , vi ste tada iznijeli drugačije komentar , vi kao i još neke kolege koje su takođe super moderatori.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,629
@smilane, sad si napisal riječ koja bitno mijenja smisao tvoje napisane poruke: ekvivalent.

No nije isto i nisam te uvjeraval u krivo, pročitaj još jednom.

Napisal sam da u prvoj brzini moment na kardanskoj osovini može biti dvaput veći nego taj motor od 55ks može dati pri 540 o/min (jer se kardansko vratilo vrti dvaput sporije), tj. kao da imaš dvaput jači motor koji bi mogel dati isti moment pri 540 o/min.
Ono kaj smo tam tvrdili je da redukcijom nemreš dobiti veću snagu već samo veći moment. To bi bilo ekvivalentno momentu dvaput jačeg motora ali pri 3000 o/min.

Još nekaj: uvijek pišem kao član i moja uloga moderatora nije tu bitna, tak da ne griješi dušu ;)
Pokušak sam te uvjeriti argumentima a ne funkcijom.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,349
Nije tako uvaženi kolega ZJ, I tako stoji u komentaru ekvivalent. ovamo gore sam napisao o čemu se raspravljalo, a to sve stoji na stranicama 195 i 196 od 16.01.. Kalači drva.
Nakon toga kada sam vas uvaženi kolega pitao, dali se redukcijom smanjenjem broja obrtaja dobija više snage., vaš odgovor je bio NE. Iako sta tada bili upućeni u sve što je pisano i komentarisano.
Negdje sam prije pisal...u prvoj brzini na kardanu možeš dobiti dvaput veći moment nego na 540, znač kao da imaš 110ks motor na istoj kardanskoj osovini.
Ovo dobijaš na osnovu smanjenja broja obrtaja izlazne osovine kardana sa 540. na manji broj obrtaja u prvoj brzini.
Dali je tako ili ne.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,629
@smilan, jmo ovak:
Motor 40kW (55ks)@2160 o/min razvija moment od 177Nm.
Ako se kardan vrti 540@2160o/min motora (i=1:4), izlazni moment na kardanskom vratilu je 708Nm.
Ako imamo veću redukciju još (kao recimo na Zetoru prva brzina u odnosu nezavisni kardan), pa je prijenosni omjer i=1:8, isti motor na kardanskom vratilu može predati 1416Nm ALI pri 270 o/min.
Predaje dakle veći moment ali jednaku snagu, jer je izlazna brzina manja. Rekli bi da je "jači". Jači ali sporiji, znači iste snage.

Da bi 1416Nm mogel predati pri 540 o/min, pogonski motor bi trebal biti dvaput veće snage.
To je ono kaj sam slikovito napisal članu @MilanZetor.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,984
Pratio sam vaše postove u temi kalači drva,i nebih se želio mješati,poštujem vas obojicu,imate znanja i jedan i drugi i ostatak ekipe koji se pritružio temi,ali vas lijepo molim nemojte i ovdje početi oko te snage sa redukciom obrtaja,svi znamo što se time dobiva...(bilo je sasvim dosta o tome u toj temi
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,349
IMG_20210113_222333.jpg
Uvaženi kolega ZJ dali za ovaj prenosni odnos recimo 2900 motor i ov drgua osovina koje pokreće pumpu ima 1450, prenosnog odnosa 1:2, Dali se ova pumpa pokreće kao elektromotorom do 1500 o/mi ekvivalen kad da je direktno goni motopr oa 11 kw.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,629
Isto bilo da tu pumpu pogoniš motorom od 5,5kW, ali 4-polnim, preko spojke.
Dakle, onim koji se vrti 1500 o/min.
 

Najnoviji postovi

Na vrh