• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šumarski traktori i vitla

jsmilaj2

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
98
Dosta je veliko robusno i poret vitla je i kalac bio ali njegovu cijenu nisam zapamti , znam da je povisenje stol za kratka drva kalat 260,00€
 

ns5

Novi član
Tu od
3 Lis 2021
Poruka
4
Pozdrav svima. Kupio sam vitlo krpan 4si. Biti će na traktoru Universal 530dtc. To mi je prvo vitlo i prvi rad pa bi mi dobro došao neki savjet za rad s njim.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,042
Pozdrav svima. Kupio sam vitlo krpan 4si. Biti će na traktoru Universal 530dtc. To mi je prvo vitlo i prvi rad pa bi mi dobro došao neki savjet za rad s njim.
Za početak razmotaj sajlu i pod teretom je opet namotaj,vuci za početak manje komade dok ne skužiš malo kako radi,i nikako ne vuci "u bok"jer ćeš prevrnuti traktor,nego samo okomito na vitlo,ako imaš nekog iskusnog nek ti za prvi put pokaže,a poslije ide samo praksa,neda se naučiti iz knjige.Probaj si potražit koji filmić na youtubu sa uputstvima za siguran rad
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,384
Pozdrav svima. Kupio sam vitlo krpan 4si. Biti će na traktoru Universal 530dtc. To mi je prvo vitlo i prvi rad pa bi mi dobro došao neki savjet za rad s njim.
Kako god radio i privlači drva moraš da znaš i vodiš računa da su sve grane koje nisu odsječene napete u toku sajlanja i prilikom rezanja na pola se oslobađaju u nanose teške povrede. Za početak uvjek grane i stupce sjeci prvo uz trupac , da si bezbedan da nedobiheš po nosu ili nozi.
Šta koristiš za vezanje trupaca, lanac ili omču. Moraš vršiti procjenu kojom deonicama da provučeš neki trupac, obično zapinje lijevo ili desno. Prilikom vezanja vodi računa da vez (omče ili sajle) bude okrenut u pravcu predviđene prepreke, pa će sajla da odbaci trupac i ne dozvoli da trupac udari u u drvo i zaglavi. Nemoj nikad vezat da je vez okrenut gore, samo bočno. Kad trupac udari u druga stablo rezom ili čelo, da nastaviš dalje moraš okrenuti omču vez sa kontra strane od one kojom treba proći trupac i postaviti sajlu, između trupca i stabla u koje je udarilo zapelo. Nekad će trupac u zemlji naći žilu i nemože dalje, tad moraš glavnu sajla omotati oko trupca 2-3 puta I opet vezati za omču, tada sajla nastoji da spadne sa trupca rotacije osjeca sve prepreke i podiže trupac preko žile. Često trebaš sajlu upeglati to uradi tako da svežem sajlu za drvo razmotas do kraja te vučeš traktor i namotavaš sajlu tada je sajla tvrdo namotana. Za nedoumice ili neki problem sa vitlom možeš mi se javit u pp.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,384
20220225_113017.jpg
Ovo je prilagođena za sajlu omču. Imam ovakve lance koji imaju veliku kuku i malu tzv skraćivač. Može i ovakva konbinacija sa sebi sam napraviš ako umiješ, ovo je za lance i dve ovakve na šakal alku ili na ovu spojnicu. Dok vidim tvoj skripac kako se kači dali je bolcna ili oko. 20220225_113737.jpg
 

NikolaT55

Iskusan lik
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
1,907
Imam par ovakvih komada, pokazali su se odličnima za moje potrebe. Tako da u globalu ja sam zadovoljan.
 
Posljednje uređivanje:

NikolaT55

Iskusan lik
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
1,907
Istina, kod cukanja može biti problema, iako za izvlačenje drva su meni dobri. Imam i par kratkih komada tako da mogu kombinirati.
 
Posljednje uređivanje:

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,350
Zbog čega ne bi smio cukati s njim? Po specifikacijama minimalna sila loma je 12 tona.
 

NikolaT55

Iskusan lik
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
1,907
Meni nije dosad nijedan, ali ne kažem da nikad neće. Sve je moguće, pa i sajla pukne. Teško je to predvidjeti.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,350
U 8 godina korištenja nije mi puknuo ni jedan, a povlačili su se i kamioni s njim i svašta. Od kud to da pucaju ko staklo? @Kupljenec
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,350
Može i sajla puknut, kuka , svašta, kad bi na to sve gledali onda najbolje da nosimo drva a vitlo da odmara. Naravno da treba paziti i koristiti u skladu s njegovim mogućnostima i nezgode su svedene na minimum.
 

Najnoviji postovi

Na vrh