• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šumarski traktori i vitla

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
a zašto mislite da bi bilo preveliko od 5T , ja sam mišljenja da bi manji traktor lakše radio sa 5 nego sa 4t , jer je redukcija na 5t veća što odmah nadoknadjuje nedostatak snage motora a to što je vitlo teže nekih 100tinjak kg ništa ne znači
sutra ćeš možda kupiti jači traktor pa opet imaš neodgovarajuće vitlo
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
a zašto mislite da bi bilo preveliko od 5T , ja sam mišljenja da bi manji traktor lakše radio sa 5 nego sa 4t , jer je redukcija na 5t veća što odmah nadoknadjuje nedostatak snage motora a to što je vitlo teže nekih 100tinjak kg ništa ne znači
sutra ćeš možda kupiti jači traktor pa opet imaš neodgovarajuće vitlo
Nije problem dsnaga traktora redukcije ili čega već .
Problme je težina traktora i propinjanje .
Od 4-5 tona razlka nije 1 nego 20 % , ej da je meni 20% veći:rolleyess:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
čekaj malo druže , izgleda se ne razumijemo

na koje propinjanje misliš ? pri transportu ili radu ?
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
piše ti u uputstvima 4 tone 30-45ks traktor 5 tona 45-60ks mislim da bi ga 5 tona s većim komadom propinjalo stalno u vitlanju
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
čekaj malo druže , izgleda se ne razumijemo

na koje propinjanje misliš ? pri transportu ili radu ?
Pa radu , naravno
eto ti pukija , sa 4 tone + ursus gotovo da su mu prednje šape stalno u zraku:partyman:
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
vidim da ste se raspisali, znam za ovo propinjanje u radu, na malom fercu smo davnih dana nekolicina "stručnjaka" i ja sa sajlom vezali prvi kraj za drvo i tako vitlali a 578 je služio za transport do lagera, šteta što onda nije bilo tehnologije kao danas jer to je bilo za dnevnik,koje budale :rolfer::rolfer::rolfer:i ferac dan danas radi ali bez vitla:prayer:
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
čekaj malo druže , izgleda se ne razumijemo

na koje propinjanje misliš ? pri transportu ili radu ?

ma ako se radi na neravnim terenima s laganim traktorom jako dobro treba pazit kako se postavi traktor/vitlo jer kod vitlanja kad negdje zapne iskreće ga, oće ga prevrnut itd.

Ja sam par putu skoro prevrnul universala 445dt i štorea 404. Kad je vitlo na same Laseru koji je puno teži onda radiš šta hoćeš...
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Naravno da se moraš pametno postaviti.Opče pri ovim laganim strojevima.
Donji kolutur tu čuda radi;)

Po mojem je 5t definitivno previše za 335!!!
Ma 4t mu je več puno.Skoči kaj neki mustang :)
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
Tamo u jednom dijelu kod mene lik radi krpanom 5T i fergićem 533 i ide mu super, snage mu ne fali samo što je on na ravnici ili jednolikom padu...

Inače za krpana 4t nije potrbno preko 30--35ks...
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
radit će on i s 5 tona ali to je više patnja za traktor i onog koji vitla jer stalno moraš imati na umu kako kvačiš i kud ćeš provući sajlu jer malo neopreznost i traktor je na leđima
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
Čitam vaše rasprave, makar se previše u to ne kužim...jel bi imalo smisla naprimjer kad se traktor postavi negde na izvlačenje da se vitlo veže za stablo(eastičnom gurtnom npr) od ispod ili sa strane, a ne traktor, jer tada traktor ništa ne trpi već samo daje snagu. Možda pišem gluposti, ne znam:scratch
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
Čitam vaše rasprave, makar se previše u to ne kužim...jel bi imalo smisla naprimjer kad se traktor postavi negde na izvlačenje da se vitlo veže za stablo(eastičnom gurtnom npr) od ispod ili sa strane, a ne traktor, jer tada traktor ništa ne trpi već samo daje snagu. Možda pišem gluposti, ne znam:scratch

to je nemoguće izvezti jer vitlo mora biti zapeto u zemlju ili nekakav panj i u tijeku vitlanja dodatno propada u zemlju a ova tvoja opcija ne pije vode
 
Posljednje uređivanje:

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
radit će on i s 5 tona ali to je više patnja za traktor i onog koji vitla jer stalno moraš imati na umu kako kvačiš i kud ćeš provući sajlu jer malo neopreznost i traktor je na leđima

To ti bude isto tak sa 4t!
Jučer smo rušili javor koji je visel čovjeku na pilanu.
Sajlu sam kvačil na nekih 4metra visine.
Kolega je pilil ja vukel.Kad sam napel medo je skočil metar i pol u zrak i tak sam ga zabremzal.Vitlo ima snage više nego dosta samo je problem sa ovim manjim traktorima tu snagu iskoristit 100%!
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Čitam vaše rasprave, makar se previše u to ne kužim...jel bi imalo smisla naprimjer kad se traktor postavi negde na izvlačenje da se vitlo veže za stablo(eastičnom gurtnom npr) od ispod ili sa strane, a ne traktor, jer tada traktor ništa ne trpi već samo daje snagu. Možda pišem gluposti, ne znam:scratch

Imaš mala prenosna vitla koja se sidre naprimjer za neko jače drvo.
Al to su igračke i nema veze stim kaj mi kvačimo za traktore!
Im su slaba im su skupa kaj sam vrag!
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
Čitam vaše rasprave, makar se previše u to ne kužim...jel bi imalo smisla naprimjer kad se traktor postavi negde na izvlačenje da se vitlo veže za stablo(eastičnom gurtnom npr) od ispod ili sa strane, a ne traktor, jer tada traktor ništa ne trpi već samo daje snagu. Možda pišem gluposti, ne znam:scratch

drago mi je što nas pratiš ali "bre ne čaćkaj mečku":weedman:
ali nadam se u ovoj sezoni nekak namućiti i za nešto veće i jaće:vragek:

sve vaše teze i tvrdnje i iskustva poštujem, smatram da sam razvuko puno kilometara sajle da bih na takvim glupostima gubio glavu a postavljanje traktora je tema za sebe, tu nikad ne možeš biti na 100% jedino biti što bliže tom broju ali nikad i nikad100.

tetak ima belarusa 85ks-mislim da sam točno pogodio broj a vitlo ima home made kod lokalnog kovaća, snaga vitla 17tod vojne tatre 8x8, samu dasku prilikom izrade smo nas 6-ero okretali kad je ovaj postavljo, vario ... nakon pola godine trganja sajli stavio (mislim 16mm) sajla izdržala ali diglo traktor a kad je biser zakoćio vitlo traktor lupuo i samo mu popucale one grede od šasije što drže traktor u komadu, svaka čast rusima imaju dobre šarafe
 
Posljednje uređivanje:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,087
eto da prijavim , večeras sam prodao ono moje vitlo što sam pravio , nisam ni suzu za njim pustio jer sam ga dooobro prodao :partyman:

a ono vitlo koje sam kupio je isprobano i atestirano , prevozim sa njime istražne bušotine i potezanja se nevjerovatna , zadovoljan sam u potpunosti :prayer: ne žalim ni dinara
jer ako iskalkulišem ovo što sam prodao i ovo što sam kupio za vrlo malo doplate dobio sam baš ono što sam želio da imam :drinkers:
 

Najnoviji postovi

Na vrh