• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šumarski traktori i vitla

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
mislim da lanac nikad nije predug za razliku od sajle kad moram sa dvije kvačiti 1 komad, imam lanac od 2 i 2.5m, mišlljenja sam da krači nemaju smisla, evo tu moram dati prednost lancu, i da je 3m opet ga skratiš
 
P

piki 3333

Guest
koji lanac?? g 80 ili g100 imam g 80 5 metara ali mi je predugacak pa cu ga skratit na 3 i na 2 metra!!!usput karabaja izvukao sam oko 20 metara drva sa vitlom i svaka mu cast!!! medo prije krepava nego vitlo proklizi!! prezadovoljan!!!!!!
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
hmmmmm:scratch to se ne bih trebalo događati, trebalo bi biti kontra, mogu i ja svojega utušiti ali jako jako teško a i nema potrebe za tim, ako se traktor prije uguši nego stigneš otpustiti ručicu tu nešto nije kako treba, ili slabi gas, ili spora ruka ili....to pije vode dok je kut vitlanja "normalan" i dok je PK u uporabi ali inače je jako jako opasno
na koliko ti hvata potisna ručica (početak, sredina, kraj hoda)
 
P

piki 3333

Guest
hmmmmm:scratch to se ne bih trebalo događati, trebalo bi biti kontra, mogu i ja svojega utušiti ali jako jako teško a i nema potrebe za tim, ako se traktor prije uguši nego stigneš otpustiti ručicu tu nešto nije kako treba, ili slabi gas, ili spora ruka ili....to pije vode dok je kut vitlanja "normalan" i dok je PK u uporabi ali inače je jako jako opasno
na koliko ti hvata potisna ručica (početak, sredina, kraj hoda)

Pozdrav! kvačilo lovi odprilike na trečini ! kad sam vukao dvije agacije promjera35-40 cm morao sam stati jedno 3 puta a gas je bio do kraja i naravno preko PK! inače bi medo krepao a bilo je i slučajeva da proklizi,:partyman: forso sam ga da isprobam!! ali mislim da radi potpuno normalno!!!!!
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
ja sam si isto tako narikto, ali pun gas......sad opet koliko su agacije imale m3 pojedinačno...bla bla bla da dalje ne tijeramo filozofiju.....meni nikad nije došlo da mi treba pun gas jer je onda sve dosta opasnije, a gotovo sam siguran da na vitlu piše max/br/obr/min 1250....tako da.......ne želim pametovati jedino možda dati nekakvo mišljenje....malo smanji taj gas.....kad se ufuraš neče ti trebati ni pola gasa a napravit češ duplo više....
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
ako se traktor gasi prilikom vitlanja pod punim gasom samo je jedno jasno da si zakvačio pre velik komad i da je lamela na vitlu ispravna da ne kliže.Ja sa svojim lambom vitlam pod ler gasom naravno da se 95ks ne može usporediti sa medom
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
ali bez obzira.......kad mu nafrljiš pun gas pa trupac samo što ne leti prema traktoru, sajla puca samo tako, nedo Bog da ti zapne u kakav sušac pa ti ga strese na glavu.....puno je tu faktora koji idu sa punim gasom, ne dobiješ na snazi toliko puno nego na brzini, a brzina u šumi i nije vrlina.....svi znamo da se na brzinu deca rade
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Dosta mu je 1200 okretaja.
Stim da ipak tu i tam treba 1800.
Puni gas je kod mene na satu oko 2500 okretaja, mislim da u knjizi piše 2200 ili 2300 da vrti.
To bi bilo ipak malo previše baš zbog toga kaj veli karabaja.
I snage puno ne dobiš.Kad je snaga največa tu negdje oko 1800.
Ugasiti ga ja samo mogu ak je optimalan kut inače ide na kičmu sam tak prije nek kaj se gasi.
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
ma na sreču pa ima PK ali ako se kut malo poveča a sajla ne pukne........da, jedino se ugasi na boku ili kičmi- bez PK ......u svakom slučaju treba puuunnnnnnnnnoooooooooooo kubika da se savlada ta naizgled jednostavna radnja- "kaj je to vitlat, zakačiš sajlu, daš gasa i samo držiš rućicu" ......
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
ma na sreču pa ima PK ali ako se kut malo poveča a sajla ne pukne........da, jedino se ugasi na boku ili kičmi- bez PK ......u svakom slučaju treba puuunnnnnnnnnoooooooooooo kubika da se savlada ta naizgled jednostavna radnja- "kaj je to vitlat, zakačiš sajlu, daš gasa i samo držiš rućicu" ......

BAJA
gdje sam ja reko da treba vitlati pod punim gasom vitlanje ovisi o 100 faktora;teren,udaljenost, strmina,položj traktora i kut vitlanja veličina trupca,masa traktora i naravno onog tko je na vitlu
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,085
ajde da vas pitam , jeste li kada radili sa vitlom koje ima malo veći prenosni odnos od krpana 4 ili 5 i sličnih ?

brzina privlačenja ako je prevelika obično je i vrlo opasna , a sve se to svodi na ono što ja ovdje propagiram , malo veća redukcija na vitlu i tek onda da vidite šta sve može da izčupa traktor od 30ks
brzina je OPASNA , imajte i to na umu
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
ajde da vas pitam , jeste li kada radili sa vitlom koje ima malo veći prenosni odnos od krpana 4 ili 5 i sličnih ?

brzina privlačenja ako je prevelika obično je i vrlo opasna , a sve se to svodi na ono što ja ovdje propagiram , malo veća redukcija na vitlu i tek onda da vidite šta sve može da izčupa traktor od 30ks
brzina je OPASNA , imajte i to na umu

nisam radio ali naravno da to igra veliku ulogu u snazi vitla
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
BAJA
gdje sam ja reko da treba vitlati pod punim gasom vitlanje ovisi o 100 faktora;teren,udaljenost, strmina,položj traktora i kut vitlanja veličina trupca,masa traktora i naravno onog tko je na vitlu

ne vidim di sam tebe prozvao:scratch , samo sam se nadovezo na pukijevo što se može desiti ako ima gas gas
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,085
nisam radio ali naravno da to igra veliku ulogu u snazi vitla
snaga je manje-više bitna , ako je dovoljno jak traktor da možeš da radiš na legu onda je ok
ali problem se javlja kod slabijih traktora , nemaju snage za rad na malo obrtaja radilice a kada se poveća broj obrtaja da bi se ''izvukla'' snaga iz motora onda se desi da sajla ide PREbrzo
mač sa dvije oštrice :lol:
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
snaga je manje-više bitna , ako je dovoljno jak traktor da možeš da radiš na legu onda je ok
ali problem se javlja kod slabijih traktora , nemaju snage za rad na malo obrtaja radilice a kada se poveća broj obrtaja da bi se ''izvukla'' snaga iz motora onda se desi da sajla ide PREbrzo
mač sa dvije oštrice :lol:

ma u pravu si možemo mi sad pričati ovako ili onako kad svatko od nas ima različita vitla na različitim traktorima i svatko najbolje zna što je najbolje za njegov traktor odnosno vitlo
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,085
ali ovdje ima dosta praktičnih iskustava koja jako poštujem pa je prilično lako zaključiti šta i kako je najbolje za odredjenu situaciju

evo dokaz je i lambo koji sa 95ks i xxxxkg tereta ima da pocijepa svako vitlo
ja na rusa kada zakačim vitlo ni ne osjetim na motoru jesam li povukao teret ili ne , jednostavno nema razlike
ali potrošnja nafte :madmana:
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
ali ovdje ima dosta praktičnih iskustava koja jako poštujem pa je prilično lako zaključiti šta i kako je najbolje za odredjenu situaciju

evo dokaz je i lambo koji sa 95ks i xxxxkg tereta ima da pocijepa svako vitlo
ja na rusa kada zakačim vitlo ni ne osjetim na motoru jesam li povukao teret ili ne , jednostavno nema razlike
ali potrošnja nafte :madmana:

lambo ima4300kg a što se tiče potrošnje nisam radio s rusom nikad ali naspram imt je mala beba u potrošnji
 

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
jel troši manje od imt-a ili troši manje a usporedno sa snagom

poroši otprilike manje po satu 10-20% a u tom satu učinak je bar 200% veći.Evo ti usporedbe tamo gdje sam prošle godine sa 565 vuko iz šume 4 m pa pretovaro da bo vozio kući 6m sad izvozim iz šume 6 m gdje hoću na trasi kvačim drugu prikolicu i vozim kući 12 m odjednom a manje goriva nego s 565 za 6 m
 
P

piki 3333

Guest
dečki samo da se nadovežem na vaše savjete!!! pametni su i dobri!!! još jednom zahvaljujem!!! ali moram reč da sam dao fool gas samo da isprobam vitlo i da otprilike vidim snagu vitla!!!! inače vitlam između 1200 i 1600 okretaja !!! naravno o tome ovisi nekoliko stvari!!! sa onim što sam vidio i isprobao ja zadovoljan!! inace nisam ubojica strojeva!!! sve mora biti anjc-a cisto uredno i servisirano!!! iza svakog rada čiščenje i pranje!!!
 

Najnoviji postovi

Na vrh