• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šumarski traktori i vitla

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
549
Mene jesenas zamalo tako da izvrne jedan hrast. Zakacio sam ga celog, ali za tanji kraj. Nije bio nesto veliki, mozda kubik, ali negde metar od panja imase neku krivinu. Posto sam ga zakacio za vrh ta krivina je dosla mozda 10 m iza i u skretanju zakaci za neodseceno drvo, a iso sam malo brze i to na bocnom nagibu. Kad me secnu mahinalno sam pustio gas i nekako se izvuko i ostado na tockovima.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,326

Ovako radi ćereslo
 

Prilozi

  • slike 1 040.jpg
    slike 1 040.jpg
    80.3 KB · Pregleda: 215
  • slike 1 043.jpg
    slike 1 043.jpg
    80 KB · Pregleda: 217
  • slike 1 046.jpg
    slike 1 046.jpg
    80.8 KB · Pregleda: 248

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Sad ne znam kako veća vitla od Krpana rade, tajfun sva vitla imaju reduktor tako da i slabiji traktor može dosta vuć..kažem imali smo običnog krpana 5 tona isto kupljen nov i nismo bili baš zadovoljni...mada nas je služio 7 godina i prodan je za još veće novce nego što je kupljen


Ja ga imam novog kupio a kolega 5 tona si vitla su odlična i ovako mogu previt traktor kako rečeš.
Ali više i ne idem u šumu osim za svoje potrebe.
Ne valja da je i prejako vitlo pogotovo za ove jadne traktorčiće .
Rođak mi je radio s lambom i uniforestom ali nije to to.
Lkt je kupio što će s tim s vitlom i traktorom samo muka u šumi.
 

Riis

Član
Tu od
12 Velj 2012
Poruka
155
Jel zna ko sta više o imt 5131, ili ima kakvu knjigu sa specifikacijama? Kolko sam upoznat to je kopija nekog maseey fergusona, u orginalu 6 cilindara perkins motor, adler hidrulično vitlo, zf getriba.
 

tomislav1986

Aktivni član
Tu od
29 Tra 2017
Poruka
243
Planiram napravit vitlo od diferencijala od ford transita. Redukcija je oko 1/4. Zanima me jel bi se moglo slozit direkt dobos za sajlu na diferencijal bez kvacila odnosno koliko bi se tesko sajla izvlacila? Na rusu kardan u leru se lako okrece pa taj dio mi ne predstavlja problem. Sad imam vitlo od puznog reduktora i sporo je u 3p.m, htio bi ga prepravit da ide brze.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Možeš na drugoj strani koristiti kočnicu kao kvačilo samo što bi tada bio omjer 1:2.
Meni se nekako ne sviđaju ta vitla bez kvačila.
 

matabab

Član
Tu od
12 Lis 2016
Poruka
57
Planiram napravit vitlo od diferencijala od ford transita. Redukcija je oko 1/4. Zanima me jel bi se moglo slozit direkt dobos za sajlu na diferencijal bez kvacila odnosno koliko bi se tesko sajla izvlacila? Na rusu kardan u leru se lako okrece pa taj dio mi ne predstavlja problem. Sad imam vitlo od puznog reduktora i sporo je u 3p.m, htio bi ga prepravit da ide brze.
Hmmm, mozda bi moglo sljakati, ako ti treba povremeno, par dana u godini, za vlastite potrebe i bez zurbe.... mada bi Vam ja preporucio da ugradite neku kanđastu spojku, pa kad izvlacite sajlu da buban bude razdvojen od mehanizma pogona, a kad ukljucite pogon da uzubi i kandasta spojka... time rješavamo problem laganog izvlacenja sajle, ali ostaje problem nesigurnog i opasnog rukovanja s takvim vitlom bez lamele.....jer kandasta kad uzubi nema razdvajanja dok ne naspanato....
Mozda ako imate to vitlo na puzni pogon i ako ono u sebi ima polozaj za slobodno odmatanje da napravite redukciju, tj. Ubrzavanje preko duplog remena i remenice, pa preko poluge djelujete na spaner koji naspana remen i pusti vitlo u pogon, a otpustanjem poluge se remen olabavi i klizi po remenici....
 

tomislav1986

Aktivni član
Tu od
29 Tra 2017
Poruka
243
Ja i sad ovo imam bez kvacila, sjedim u traktoru i nije mi to neki problem, a i radim drva za sebe uglavnom, sad imam puzni reduktor i ukapcam dobos s nekim bolcnom. Kad zapne pomota bolcn i onda ga promjenim i vozi dalje, znaci nema propinjanja traktora i slicno.
 
Posljednje uređivanje:

tomislav1986

Aktivni član
Tu od
29 Tra 2017
Poruka
243
Ja sam najsretniji kad nemoram uopce vitlat al eto nije sve na ravnom. Za moje potrebe me dosta dobro sluzi samo ga hocu ubrzat. Mislim da cu prekopirat ovaj sistem sto sad imam na diferencijal
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,326
Tomislave ako uzimaš diferencijal trebao bi biti bar od kamineta od 100 konja sve ispod je slabašno, može poslužit ali ne dugo. Trebaš ga još usporit 2 puta da nebude prebrz. A varijanta da se sve okreće bez spojnice takođe nije dobro, jer bi imao okretat doboš, sistem za usporenje i kardan, tako da se sve nakupi i neide lako. Pogledaj stavljao sam prošle godine negdje vitlo od dajcovog diferencijala, bar orjentaciono.
 

tomislav1986

Aktivni član
Tu od
29 Tra 2017
Poruka
243
Pa po ovome sto sam ja racunao imao bi brzinu oko 0.8 m/s sa 300 okretaja kardana. Krpan tvornicki ima prosjek 0.9 m/s. A sto se tice snage za ova drva sto mi dobijemo u HŠ bit ce vise nego dovoljno jer za koju godinu budemo doslovce čačkalice izrađivali. Dok oni izvuku dugometricu nama ostanu uglavnom okruglice. Uglavnom su tereni ok pa vitlo ne treba ali ako zatreba ja volim imat svoje a ne posuđivat po selu. Cak mi je bitnija brzina vise nego snaga jer mi je brze privitlat manje komade na vise puta nego jedan u komadu. Ja se ne bavim trupcima i slicnim tako da ja se nadam da ce ovo posluzit za par dana u godini koliko meni treba
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Razmisli da koristiš kočnicu na suprotnoj strani za kvačilo. Sateliti neće bit presretni ali za te male brzine trajat će koliko tebi treba.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
2,943
Napravio bi si ovakve škare ,pa ako ima neko nekakve dimenzije,ili sliku da ne eksperimentiram Škare za trupce
Ako ima kakvih slika na što bi trebalo pazit prilikom izrade?
 

jove2011

Novi član
Tu od
5 Ruj 2015
Poruka
5
Razmisli da koristiš kočnicu na suprotnoj strani za kvačilo. Sateliti neće bit presretni ali za te male brzine trajat će koliko tebi treba.
Ja sam hteo izraditi za tomo vinkovic 821 sa deferencijalom od lade nive prenosni odnos e 4:1 za povremeno upotrebi, sa jedne stane bi bio buban sa druge kocnica koje bi je koristio kao lamela, samo strah me je jel bi satelit izdrzao?

Jel ima neko inofrmacije kakvo je ovo vitlo?
20839
 

ivac

Član
Tu od
29 Lip 2014
Poruka
326
Dal ima neko iskustva sa hidraulicnim vitlima. Krajem godine planiramo nesto kupit, uniforest 55 hpro ili krpan 55eh, tajfun je malo preskup. Ja osobno sam nekak vise za uniforest! Nasao sam na slovenskom forumu gdje covjek veli da isti trupac vuce sa tajfunom 55 ahk na ler gasu a kod krpana 55 eh treba skoro gas do pola da ga moze vuć! Dal neko zna kakav je razlika u reduktorima(snaga) izmedu uniforesta i krpana. Dal je uniforest vise kopija krpana ili tajfuna?
 

karlom

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2013
Poruka
320
Ja sam napravio od pužnog reduktora, a sajla je namotana na bubanj koji je na drugi bubanj spojen vijkom. Taj vijak pukne kod preopterećenja (provjereno), a kad treba razvući sajlu skinem ga i vrti se slobodno. Upravlja ga iz traktora sa nožnim kvačilom.
 

Prilozi

  • 1_DSC01735.JPG
    1_DSC01735.JPG
    143 KB · Pregleda: 52
  • 0_DSC01736.JPG
    0_DSC01736.JPG
    148.2 KB · Pregleda: 52

Najnoviji postovi

Na vrh