• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šumarski traktori i vitla

Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Pa da mogu vjerovatno bi bila i druga cijena možda, jer ovi svi renomirani proizvođači rade top klase vitla al i koštaju masno.
Njima je u interesu van svoje zemlje čim više prodati.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,346
Pa da mogu vjerovatno bi bila i druga cijena možda, jer ovi svi renomirani proizvođači rade top klase vitla al i koštaju masno.
Njima je u interesu van svoje zemlje čim više prodati.
Šta to prave dobro renomirani ,lijepo farbaju, prave špage za uključivanje daljinski i koloture preko hidromotora, i itd. To je sve dodatna oprema koja služi da se poboljša funkcionalnost. Ali osnovni parametri su prenosni odnos, kvalitet sklopa sistama za prenos snage, vijek trajanja tog sistema. Sistem slaganja rijetko ko od proizvođača radi, zato i rade doboše do 70 metara sajle, pa su dobošiuski. Par puta sam spominjao , Ovaj sistem je zubčasti i u prednosti je u odnosu na sve druge sistema prenosa snage jer ima najmanje habanje u odnosu na prenešenu snagu. Daleko ispred lančanika i lanaca kakvi su vitlovi za manje i srednje traktore, daleko ispred i pužnih kola kojima se prave vitlovi koji koštaju i desetak hiljada eura. Gledam ja i vitla koji koštaju po 25,000 e i uopšte nemaju dobro slaganje sajle, iako im je cijena masna, jedino imaju hidromotore na koloturi da izvlači i drži napetu sajlu. Zanimljiva tema postavite vitlove kojima je prenos snage preko zubčanika pa da ih vidimo. Davno sam napisao da je ovo najbolje vitlo, mnogi to nemogu prepoznati, treba znati šta uspoređivati.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,346
Gore komentarsia da je gvozden najbolje traktorsko vitlo. A ovo je još bolje. Ovo je samo dio kako se ukopava kad raste opterećnje, kao krtica ide pod zemlju. Ovo je lagan stroj u odnosu na snagu, a maksimalna iskoristenost vitla je samo dobro sidrenje. Tačka potezanja je nisko, oko 40 cm od zemlje. Kad dobro potegne ta tacka potezenja ide još niže, ispod zemlje. Ovakvo kvalitetno sidrenje je rijtko.
 

Aaron Dover

Novi član
Tu od
23 Lip 2021
Poruka
2
Pozdrav svima!
Verovatno je vec neko pitao, tako da se izvinjavam ako nacinjem temu opet.. Treba da kupim cekrk, pa mi trebaju saveti (prvi put ga kupujem i nikada ranije nisam radio sa istim)..

-zivim blizu Beograda, tako da sume nisu mnogo strme
-imam 539
-kolicina koju treba izvuci... moze se desiti da bude oko 50 metara kao prosle godine ili kao npr. sada preko 20-ak metara dnevno

Ako sam nesto izostavio, recite... Unapred zahvalan!
 

t1970

Član
Tu od
28 Pro 2016
Poruka
31
Pozdrav!
Dobio sam ove dijelove od vitla ali nitko ne zna od kojeg je to proizvođača ni koji je model.
Da li netko prepoznaje ovo i zna kakva lamela ide uz to jer nje ili njih nema?
Po netu sam jedino našao slike starijih Tajfunovih vitla koje mi djeluju da imaju ovakav bubanj sa pojasnom kočnicom, no nigdje ne mogu pronaći rastavljeno gdje se vidi kakva je lamela.
Usporedbom sa Zentinim vitlom od 5t ovo je bubanj većeg promjera i lanac je dosta deblji.
IMG_20210728_173109.jpg
IMG_20210728_173056.jpg IMG_20210728_172956.jpg
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,346
Jel to imš dva doboša i dva lančanika?. Izmjeri pšrečnik lančanika i broj zuba, ili korak zuba,. Takođe izmjeri na lančaniku debljinu i visinu tuljaka, to što kači lamelu da vuče. Izmjeri deblinu i visinu tuljaka na dobošu.
teško da ćeš naći original lamele ali se lako može napraviti. To je najvjerovatnije bilo sa dvije lamele i tri vučne površine, Šta još imaš od dijelova za vitlo
 

t1970

Član
Tu od
28 Pro 2016
Poruka
31
Imam novi mali - 9 zuba i novi veliki lančanik - 48 zuba razmak od zuba do zuba je 28mm (na ovom starom su zubi dosta skrhani, tako da će taj u rezervu) samo je jedan bubanj i samo je jedna osovina i to spigana (napravit će se druga po toj). Trenutno sam na moru pa ne mogu ostalo izmjeriti.
Imam komplet novu dasku i sve metalne dijelove za zavariti ga, osim koloture i njenog nosača (to je najmanji problem napraviti).
Fali mi lanac, sistem za potiskivanje lamele i lamela - lamele ...
Imaš kakve slike kako izgleda taj sistem sa dvije lamele?
 

Prilozi

  • IMG_20210728_170140.jpg
    IMG_20210728_170140.jpg
    59.4 KB · Pregleda: 10
  • IMG_20210728_170218.jpg
    IMG_20210728_170218.jpg
    77.7 KB · Pregleda: 10
  • IMG_20210728_170225.jpg
    IMG_20210728_170225.jpg
    79 KB · Pregleda: 10

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,346
To je colovni korak- lanac, to je dobar lanac. Koji traktor imaš. Kakva ti je suma mislim koliko bi ti trebalo sajle za radit. Sada možeš da širi doboš prema potrebi za više sajle. Gledaj na jednoj slici ti je lancanik sa četiri štifta a na drugom sa osam to me bini.
 

t1970

Član
Tu od
28 Pro 2016
Poruka
31
Imam Univerzala 445DT, oba lančanika su potpuno istih dimenzija izuzev ovih 4 i 8 štifta, stavit ću ovaj sa 8 štiftova, a rezerva će biti sa 4 (ako napravim lamelu sa 8 rupa, paše i na ove 4 štifte jer su iste debljine i isti je razmak kao i na ovom sa 8)...
Sajle mi više od 50 metara ne treba, a to stane na polovicu ovog doboša (sajlu isto imam 10mm duplo prešanu)
Jedino šta trebam je neka slika kako izgleda taj sistem sa dvije lamele...
Vitlo mi treba za napraviti 20 metara drva godišnje, a s obzirom da me sve ovo do sad koštalo 300 kn, bilo bi glupo ne završiti ga...
 

Najnoviji postovi

Na vrh