• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šumarski traktori i vitla

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,540
Ma meni vitlo nije neophodno za šlajsanje nego više za ovakve situacije kao danas gdje sam sa gurtnom vezao stablo koje je visilo nad kućom, natego gurtnu traktorom i krenu sjeći, pomalo nabijao klinove i zatezao ga sa španerom od gurtne i išlo je bez brige ali kad se namotalo na španer da više nije moglo blokirati morao sam krenuti traktorom i tu me sjebalo da sam malo naglije pustio kvačilo i pukla gurtna....znači na ovakav sistem, čak i ručno bi mi možda moglo pomoći ali ovako nešto bi bilo idealno, da može potegnuti barem malo više od mene
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Kao takva ispomoč takvo vitlo bi najvjerojatnije zadovoljavalo, ali znaš kak to ide.... zatrebalo bu u nekom drugom zahvatu u kojem bi jedan od problema mogel biti taj kojeg sam ti navel.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
ja bi ipak rađe otišo u prvi dućan i uzeo najjeftinije traktorsko vitle...krpana 4 t, i to povuče kaj i koliko treba...a i nisu neki novci, košta kolko i jedna bolja pila... :unsure:
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,540
@Borisllav360 iz nekog razloga ne mogu vidjeti slike

@MUHA znači bit će pametnije kupiti nove gurtne i paziti na kvačilo, a za šlajsanje koliko zetor more potegnut to je to 😁

@DARIJUS ma da...onda ću si zamislit da mogu šlajsat trupce pa će mi to vtlo bit slabo...pa kupi jače vitlo pa bude slabašan zetor, pa kupit veći traktor, pa će onda trebat prikolica sa kranom ili možda čak i kokum neki...pa kamion......jbt đe će mi bit kraj 😁
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,024
Kolega Ghost, logični nastavak je..... otvoriti firmu, zaposliti 20-tak radnika, plaćati uredno državi poreze i doprinose...povećati broj zaposlenih, osnovati sindikat...... i da ne zaboravim najvažnije.........zaposliti poslovnu tajnicu (po mogućnosti sličnih performansi kakve ima djelatnica iz birtije blizu Kupljenca) 😉
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
ma ta tajnica bi mu bila puna piljevine...nemre to bit isto ko u birtiji... 🤭

ja imam malog krpana i već više desetaka godina mi je dosta...na ravnom more i trupce vući, po grivama i jarkima si skratiš na mjeru koja ide i opet je ok...i niš jače od vladimirca nemam...;)
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,540
@lijeskakc pda, to bi bio logičan tjek situacije, pogotovo ovo sa tajnicom...al trebalo bi onda i birtiju neku otvoriti....pa restoran...pa hotel na moru...eh

@DARIJUS slažem se ali to je za normalne ljude...ja sam i pilu 550xp kupio jer mi ne treba veća...zapravo imao sam veću ali to mi rijetko treba pa mi je ova mala dovoljna nova...pa na godinu kupio 576xp..pa ju zamjenio za 572xp koja mi se pokazala mala pa sad i 592xp došla i već razmišljam o vitlima 🤦‍♂️ a ona mala 550 sa početka proče skoro da bi mogla u vitrinu kao kod kolege @Kupljenec 😁
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,473
Neznam kakav cjenovni rang vitla gledaš ali vitla klase 5,5t Krpan, Uniforest i Tajfun su kod mene na teškim terenima dovoljna i za neku poluprofesionalnu upotrebu (300-400 m3 godišnje) tako da vjerujem da je kod tebe na ravnom dovoljno i za profesionalnu upotrebu. A to su vitla cca 20 000 kn. Ako želiš nešt povoljnije za cca 12-13 000 kn možeš također kupiti vitlo koje bude zadovoljilo tvoje potrebe…
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,540
ma nisam za pravo uopće u tome nego onak, zbog jučerašnje situuacije sam mislio da bi mi moglo pomoći ono električno, za pravo vitlo trebalo bi i pravog posla naći da bi se isplatilo tak da, ne znam još, ali hvala na savjetima
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,708
Danas sam malo stavio zamašnjak i ploče na hrpu da vidim kako bi trebalo izgledati pomoćno vitlo, odmah mi se ne sviđa težina samog zamašnjaka. Otprilike sam izračunao kolika bude širina bubnja, sad još samo anlaser složiti, pronaći gdje su mi kučišta s ležajima i kupiti što jeftinije sajlu.
A da se nas dvojica dogovorimo! :unsure:
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Piše tam 3.5 metara u minuti, a motor je 4 kilovata.
Trebal bu i akumulator za koju tisučicu više koji bu to mogel.
Sigurno se to vitlo ne more mjeriti s pravim šumskim vitlom, ali i cijena je bitno manja. Bi li moglo uspješno poslužiti nekom kome treba godišnje potegnuti par komada?

Pretpostavljam da potegne struje ovisno o teretu. Znači da za cca 2 tone treba 2/5,4= 0,37
N1 = 0,37 x 4 = 1,5 kW
1500/12 = 125 A.
Vjerojatno se javljaju još neki gubici pa zaokružujem na 140 A.
To bi značilo da ispravan akumulator od nppr. 75 Ah može vitlati do najviše 30 min. Ako je traktor upaljen, alternator bu dopunjaval akumulator. Pojma nemam koliko obično traktorski alternator predviđen za akumulatore 75 Ah dopunjava i koliko bi se produžilo vrijeme mogućeg vitlanja.

Nisam niti siguran da sam sve dobro pretpostavil i računal, :unsure: strujići bi to sigurno znali praf zračunati. ;) Razmišljam li uopće u pravom smjeru?
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,325
ma nisam za pravo uopće u tome nego onak, zbog jučerašnje situuacije sam mislio da bi mi moglo pomoći ono električno, za pravo vitlo trebalo bi i pravog posla naći da bi se isplatilo tak da, ne znam još, ali hvala na savjetima

Kad bi potražio ručni sajlcug. Neznam kako vi zovete, uređaj sa sajlom i polugom kojom povlačis. Oni su snage oko 1,5 tona i ja sam to nekad koristio. A sajle staviš po potrebi 20 do 30 metara.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,708
Kad bi potražio ručni sajlcug. Neznam kako vi zovete, uređaj sa sajlom i polugom kojom povlačis.
Ajmo onog kojeg sa ja maltretirao nazovimo lancug (kettezug) poteže 10 tona!
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,311
A da se nas dvojica dogovorimo! :unsure:
Za sad još nema potrebe, al hvala. Bubanj je zavaren, sajla je doma , osovina i ležajevi pripremljeni, daljinski isto čeka. Motor je još u pitanju al i to će se riješiti.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
@MUHA znači bit će pametnije kupiti nove gurtne i paziti na kvačilo, a za šlajsanje koliko zetor more potegnut to je to
A neznam, ti znaš najbolje kaj i koliko tebi treba.
Za usporedbu na ono vitlo s tvojeg linka ja sam malo pogledal cjene Warnovih vitala i ostal šokiran. Ne velim da i ono nebi poslužilo ali.....
A tu su i neke smjernice za odabir vitla.



Sigurno se to vitlo ne more mjeriti s pravim šumskim vitlom, ali i cijena je bitno manja. Bi li moglo uspješno poslužiti nekom kome treba godišnje potegnuti par komada?

Pretpostavljam da potegne struje ovisno o teretu. Znači da za cca 2 tone treba 2/5,4= 0,37
N1 = 0,37 x 4 = 1,5 kW
1500/12 = 125 A.
Vjerojatno se javljaju još neki gubici pa zaokružujem na 140 A.
To bi značilo da ispravan akumulator od nppr. 75 Ah može vitlati do najviše 30 min. Ako je traktor upaljen, alternator bu dopunjaval akumulator. Pojma nemam koliko obično traktorski alternator predviđen za akumulatore 75 Ah dopunjava i koliko bi se produžilo vrijeme mogućeg vitlanja.

Nisam niti siguran da sam sve dobro pretpostavil i računal, :unsure: strujići bi to sigurno znali praf zračunati. ;) Razmišljam li uopće u pravom smjeru?
Slažem se da bi bilo najbolje da strujuči izračunaju samo kaj je to teško izračunati jer nikad neznaš gde bu zapelo, kolko struje više potegnulo.....
Za takva vitla se koriste akumulatori veče startne sposobnosti (nekaj slično onima na autima start stop) a takvi koštaju.
Pogledaj link iznad
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,708
Za sad još nema potrebe, al hvala. Bubanj je zavaren, sajla je doma , osovina i ležajevi pripremljeni, daljinski isto čeka. Motor je još u pitanju al i to će se riješiti.
A, hidro motor?
Pripremio sam takav motor za ono moje vitlo/dizalicu
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,311
Za sad budem ili anlaser ili motor koji čekam da mi kolega donese ali je u izolaciji pa nemam pojma da li bude što od toga za sad, a ja bi htio čim prije probati. A hidro motor bi bio prvi izbor da ga imam doma. Ona dizalica mi je malo prevelika, za sad je moj bubanj puno manji al imam više posla s tim. Možda budem kakav drugi projekt imao pa ga iskoristimo.
 
Na vrh