• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šumarski traktori i vitla

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,340
Bez daske je dosta teško, znam da kad mi je vitlo u zraku i pokušam nešto potegnuti, diže odmah traktor u zrak a i teško je zaustaviti traktor da ga ne vuće nazad.
 

nedimN

Iskusan lik
Tu od
24 Ruj 2020
Poruka
1,217
Nemam iskustva sa vitlima nisam radio ,al sam gledao da covjek sa krpanom ugasi rakovicu 60. Dere vuče ko budala i ugasi je.
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,006
Imam i jedno i drugo vitlo,i svako ima svoje prednosti i nedostatke,ali nek se nitko ne zavarava,el.je ok,ali se u šumi može s njim povući samo kad ide deblo slobodno,tj da ne kaći po zemlji za ništa drugo,ali tu je i drugi nedostatak,a to je sajla od 15 m
Sajla na traktorskom vitlu od 4 t je 12 mm, ikod zapinjanja prokliže spojka,a kod el.toga nema nego je kidanje najslabije karike,i bez daske ne ide
132.JPG
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,107
Ako je prikolica prikapčena za vitlo onda ju mora traktor nositi na hidrauliku. To mi se baš ne čini pametnim rješenjem. Koliko tu trpi hidraulik?
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,340
Trpi dosta, ovisi o hidrauliku da li može to uopće nositi. Ja sam to radio jedno vrijeme tako ali sam si napravio poslije blokadu u kuku ispod poluga da ne trpi hidraulika. Nije dobro al kad nema ljudi snađeš se kako se možeš, polako i ide.
 

Tommy

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2021
Poruka
3,519
Ovisi gde je osovina na prikolici. Ako je blizu sredine onda i ne trpi previše. Hidraulik trpi i kad nosi priključak od tonu… Naravno ne govorim o 539 i sl. Ja nekad znam to raditi ali sa malom prikolicom (stočnom) i kad se spuštan na veliku nizbrdicu prikolica digne vitlo do kraja u zrak na hidraulici. Nije baš najsretnije rješenje…
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,340
Ja sam složio na ploču širine skoro ko vitlo i sa 8 vijaka ju pričvrstio tako da po tom pitanju nemam problema. Ali ju sad rjeđe koristim kad mi je kiperica preteška za takve igre. Jedino ak idemo sa dva traktora onda si vozim alat u zadnje vrijeme na vitlu u prikolici manjoj. Kod nas se baš čeze ne koriste i svi imaju prikolice sa osovinom postavljenom na zadnji dio tako da dosta pritišću vitlo.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
a ja sam bio blizu kad je susjed s nekakvim nakuburenim vitlom koje nije imalo kontakt s zemljom malog unija prevrnul...htel je hrast povuć da mu ne padne u jarak, nego gore, ali nije bilo dosta gripa...i ode uni naopak...
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,595
Ja uopće ne sumnjam u vaša skustva i savjete općenito, pogotovo što ja osobno nemam iskustva uopće nikakvog sa vitlima, međutim, ne znam, možda griješim u pretpostavci ali situacija je slijedeća...potegnuti stablo prilikom obaranja/držati ga u kombinaciji sa klinovima ako je nagnuto negdje gdje baš ne bi smjelo pasti. U mladoj/mlađoj šumi privući stablo 15-20 cm debljine ako je dublje u šumi, prešlajsati ovršinu preko kanala, također do nekih 20tak cm, sjeći granu po granu od takve ovršine i prevlačiti sa ovakvim vitlom mi je jednostavnije već kopčati sajlu i vući sa traktorom ili prebacivati metrice preko kanala a PRETPOSTAVLJAM da ovo vitlo to može odraditi i da mi neće polomiti traktor ili ga odvući u kanal iako nema dasku za ukopavanje, ne planiram šlajsati trupce jer je takvog posla jako malo i ne isplati mi se davati 100tinjak iljad kuna za traktor i vitlo koje bi to moglo odraditi a imao bih možda 50-60 takvih trupaca godišnje, ja ga eventualno oborim a sa kladama nek se zavablja netko drugi, 95% situacija mogu doći do samog drveta sa traktorom i prikolicom ukoliko se radi o krupnoj šumi za koju bi mi trebalo takvo profesionalnije vitlo tak da ta mi je igra neisplativa.
Ako je prikolica prikapčena za vitlo onda ju mora traktor nositi na hidrauliku. To mi se baš ne čini pametnim rješenjem. Koliko tu trpi hidraulik?
trpi hidraulik, trpe gume na traktoru, trpi cjeli traktor kad na polugama visi 10 metara drva, a uz to što trpi milim da bi 99%vremena prednji kotači bili u zraku, upravo iz tog razloga mi takvo vitlo nije sretno rješenje.

Edit; ja sad sebi zamislio da svi vi raspravljate oko mog problema pa se raspisao k'o pravi 😁
 

bane1978

Iskusan lik
Tu od
7 Velj 2012
Poruka
3,006
Vjerovatno to po ravnom funkcionira ok,ali tamo di moja drva stoje takva kombinacija ne ide,jedino jednoosovinka na automatsku kuku
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,353
Ja uopće ne sumnjam u vaša skustva
Edit; ja sad sebi zamislio da svi vi raspravljate oko mog problema pa se raspisao k'o pravi 😁
Nisi ti blizu mene da ti ja napravi jedno lako vitlo koje ide na traktor, i koje nebi smetalo normalnom kačanju prikolice, a daska tebi ne treba jer bi povlačio terete koji mogu točkovi podnijeti i to je to. Nema nikakvog prevrtanja i propinjanja traktora ako nema samo vuče unazad traktor i normalno staneš.
Kolege koje pričaju o električnom vitlovima to zaista nema smisla za vući trupac. Sajla može onako biti namotana samo kad je ruka drži, u radu nema šanse da onako bude namotana. A u radu sajla na električnom vitlu ide samo u stranu i zaglavljuje.
 

Borisllav360

Iskusan lik
Tu od
1 Srp 2017
Poruka
1,561
Jest a vidi se na početku da i je i njega malo potjeralo, solcom bez lanaca se ne bi smio spustiti.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,353
Edit; ja sad sebi zamislio da svi vi raspravljate oko mog problema pa se raspisao k'o pravi 😁
Ovako nešto bi se dalo nspravit za 500 do 600 euri
 

Najnoviji postovi

Na vrh