• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Šumarski traktori i vitla

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Meni bi pasalo jer stvarno nemam neku veliku potrebu za nekim ekstra jakim ili profesionalnim vitlom a uz to ovo bi mi bilo praktično jer bih uz malo drugačiju konstrukciju mogao kopčati čezu za traktor a da vitlo ne smeta
Ovde vitlo ne smeta za kacenje prikolice. Vidi se dole kuka da je slobodna. Jedino ako mozda kacis prikolicu na gornju poteznicu. Inace moze i fino da potegne. Zetor sa tim vitlom gde su blage strane moze oko 3 kubika da potegne, sigurno.
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,595
Ma da na gornju kopcam iako sad kako sam promjenio osovinu dosla mi je niza pa bi trebao i poteznicu preraditi, gornja mi je previse visoka a donja previse niska, a da budem iskren nekako mi izgleda slabašna zetorova donja poteznica za cezu sa 10 metara drva 🤔
 

Borisllav360

Iskusan lik
Tu od
1 Srp 2017
Poruka
1,561
Nije baš slabašna Zetorova poteznica kao što se možda čini,mi smo vozili po 10 metara bez problema,pa smo poteznicu zamjenili automatskom kukom jer je lakše i brže kačiti prkolicu.
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Ja sam ovom pravio kuku, ali sam je radio za manju prikolicu jer neku veliku po brdima ne moze ni da vuce.
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,595
@Borisllav360 ne znam, mene malo strah, vidio sam 2-3 koje su pukle taman gdje dođe nosač, previse mi se cini izvucena iza nosaca...mozda grijesim ali ne usudim se testirati
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Može se voziti 10 metara i imati manju vertikalnu silu na kuki nego kad se vozi 5 metara.
Jako je bitan položaj osovine jer osim o teretu, o njemu ovisi vertikalna sila na kuki.
Čeze imanju dosta visoko težište tereta (obično se tovari visoko u jedan red) pa se na velikim nizbrdicama dosta dodatno poveča pritisak na kuku.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Pa ni ovaj na kuki nema mnogo opterećenja , rekao bih čak i nedovoljno.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Pouka iz slike: Ako je kuka preslaba, dodaj prikolicu (y) pa bu možda traktor najslabija karika. 🤭
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Pa buš trtažil obje prikolice po grabi a ne samo jednu :hahah:
 

Ghost

Iskusan lik
Tu od
10 Ruj 2021
Poruka
1,595
kopčano je za gornju poteznicu i opterećenja na traktoru ima sasvim dovoljno da ne može proklizati, ako ne može povući onda se krov nasloni na štice :)
Ali nije gornja poteznica ta koja me zabrinjava nego donja, a na nju bi opterećenje bilo još veće pogotovo što rijetko kada, zapravo samo dva ili tri puta do sada sam vukao ovakav teret, uglavnom tovarimo 10 metara i idu po jedna, ako je više onda podjelimo, 2×8 ili slično
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,675
... a da budem iskren nekako mi izgleda slabašna zetorova donja poteznica za cezu sa 10 metara drva 🤔
Nije niti namijenjena za kvačenje prikolica.
Ak ju hoćeš pojačati, skrati ju, tj. približi diferencijalu.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Jučer sam Cro-agri videl na Kioti traktoru od 60KS sličnu. Pisalo je na njoj: 4800 kg vučna sila, 730 kg vertikalna sila. Meni se ti vidi premalo za jednoosovinku.
 

Deda Marek

Iskusan lik
Tu od
25 Pro 2021
Poruka
2,358
Ja sam jedne godine posudil traktor s jednoosovinkom kopčanom na poteznicu. Ispal mi je najskulji prijevoz u životu. S tri tone šudra je pukla nakon 10 metri kak sam krenul. Sreća kaj nisam i lajtung spuknul. Zato ,manite se jednoosovinke na poteznicu
 

Deda Marek

Iskusan lik
Tu od
25 Pro 2021
Poruka
2,358
Na poteznicu se kopčaju balirke,berači i sl. Zato se i da pomicati u stranu. Za jednoosovinku automatska kuka
 

Najnoviji postovi

Na vrh