• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

šumske dizalice i ostala pomogala koja koristite pri utovaru

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Od oka bi rekao da ima oko1200tinjak kila , možda i više.
To je dizalica starije generacije a one su daleko teže od novijih sličnih karakteristika.

A 1000 ojra je mnogo za nju , ona koju sam ja gledao sa hidrauličnom vitlom na sebi se mogla dobiti jeftinije a daleko je bolja od ove. Jedino što mi je bila preteška inače bi je uzeo bez da trepnem.
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
I ja sam misljenja da je 1000-1200 kg. Ne bi reko da je teza. To mu dodje najvise 500 evra za nju i ni evro vise. Koliko li bi kostalo da se sredi? Znaci nova creva, razvodnik, hvataljka, cilindri ako nisu kako treba itd.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Da se sredi onako pošteno to je sigurno neopravdana investicija , da se stavi i neko radno stanje sa minimumom ulaganja to je već nešto drugo.

Eh pa ako fali razdodnik i crijeva to je već problematika , nije problem da to fali nekoj dizalici koja je u dobrom stanju pa ajde nabavi razvodnik i znaš da imaš dobru stvar ali ovo je rupa bez dna.
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Razvodnik nema, creva ima, ali pitanje je koliko su dobra. U pravu si. Sta ce mi to u zivotu? Tesko bi povratio sve te pare ulozene u taj projekat.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
23253 23254

Uh kako dobra pumpa . Na malo jačem ler gasu imam dovoljan protok za normalnu brzinu dizalice.
Klipna pumpa je čudo.
 

zjockoo

Dobro znana faca
Tu od
15 Ožu 2007
Poruka
1,421
Dat će ti i veću podiznu silu nego zupčasta. Na koliko si ograničio tlak na sigurnosnom ventilu?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Ja sam dizalicu probao na hidrauliku od traktora ali to je premalo , radi se o nekih 130tak bara.
Ova pumpa je montirana na razvodnik koji sam ima i nisam mu dirao sigurnosni , čak i manometar nisam spajao jer sam sve ovo primitivno postavio samo da vidim dali mi je protok srazmjeran brzini kretanja dizalice. Ali po napinjanju crijeva bih rekao da ima oko 180-200 onako od oka.
Sada je na redu da se smontira rezervoar , filteri , pumpa da se montira na svoje mjesto i sve to pospaja pa ću onda i pritisak štelovati , čini mi se da sam na istoj ovakoj pumpi vidio podatak 26MP.
Naravno da neću ići u krajnje granice nego ću pritisak podesiti da ne ugrozim konstrukciju prikolice ili stabilnost , na kraju ruke neka mogu podići 300kg ja ću biti zadovoljan jer većih drva ni neće biti pošto se siječe na dužinu od 3 metra ili malo duže od toga , a iako je neko teže od toga jednostavno ga ne podižem na kraju grane nego prvo privučem sebi pa onda dižem.

Ruka sa izvučenim teleskopom je 6 metara pa se mora malo opreznije rukovati sa njom obzirom na težinu prikolice i njenu stabilnost i čvrstinu.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Evo malo zezanja sa sastavljenim hidrauličnim sistemom , pritisak je podešen na 160 bara i ne vjerujem da treba više od toga jer je na 140 na vrhu ispružene grane podigao oko 400kg.
Veća sila bi moguće mogla ugroziti cijeli sklop tako da za sada nećemo dalje.
Mada sumnjiv mi je i manometar , provjerit ću i sa drugim.

Još je ostalo da se stavi filter na povratu jer onaj na usisu što sam planirao nemože jer nema dovoljno protoka i pumpa ostaje ''gladna''.
Pumpa u sebi ima sito ali krupnije , znači idemo fini filter na povrat.


23465 23466 23467
 
Posljednje uređivanje:

LAKI

  
Tu od
13 Velj 2019
Poruka
1,120
Nije mi jasno šta može da pomogne filter na povratu, kad to smeće već prođe kroz pumpu onda je filter džaba
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,441
Smece prode jednom kroz pumpu, ne prodje stotine i tisuce puta. Opiljci od pumpe i razvodnika zapnu u filteru ne prolaze ponovo kroz cijeli sistem.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Normalno bi bilo da su prije prvog ulijevanja ulja, rezervoar i cijevi očišćeni. U tom slučaju, što se tiče smeća, nije bitno gdje se u zatvorenom sistemu nalazi filter.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
:hahah: Dok se ne završi sve neće sigurno , kasnije ću probati da vas (a i sebe) iznenadim. :ppozdrav:

Domet je i više nego odličan , 6 metara od centra okretišta.
 

Najnoviji postovi

Na vrh