• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ŠUMSKE PRIKOLICE

  • Temu pokrenuo Lamborghini R2
  • Datum prvog posta

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ako češ ugradit kuku nazad na prikolicu i ako imaš materijala stavi rudo do kraja bit če ti jača jer 1m iza i 1m ispred osovine je teret uvjek koji osovina nosi i na njoj je lom tereta ako me razumiješ.

Ako češ napraviti da nosi 3m drva i osovinu na 1/3 dužine utovarnog prostora i rudo koje viri 1m teret koji če ti stiskat traktor če biti od 500-800kg ovisno o vrsti i vlagi drveta,ostalo nosi osovina i konstrukcija zadnjeg djela prikolice.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,901
Nemoj napraviti rudo kraće od 1,1m. Sad mi vjeruj na riječ, a poslije budeš shvatil zakaj.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Zj ja imam rudo na gornje kopčanje i do sredine rupe za klin je 98cm i ne zapinje mi nigdje i ne udaraju cjevi u kabinu ili nekaj treče.

Kolega aca mora izmjerit točno koliko mu ide jer kolko sam skužio ide na donje kopčanje rudo.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,901
Oficir, ne skači na svaku stvar, jer neke stvari očito ne razumiješ.
Zetor ima kuku iza vanjske linije kotača, dok je kuka na Ursusu i većini drugih traktora uvučena nekih 20-tak cm unutar vanjskog ruba kotača. Pogledaj automatsku kuku na IMT-u, pa buš znal o čemu govorim.
Ja sam kratil rudo na prikolici za gnoj sa 110 na 100cm, i napravil sam neoprostivu grešku.
Paše za Štorea ili neki traktor širine 160cm, no na Sameu je na knap i nemrem koristiti puni anšlag, već treba pri skretanju jako paziti.

Prije nego daš savjet, razmisli o svim njegvim aspektima i posljedicama.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Zj ne skačem na prvu i više glava je pametnije.

Sko pročitaš napisal sam mu da si izmjeri obavezno prije izrade,i da pošto če kopčat dole jer je donja kuka uvučena malo.

A ti nemreš reč da stavi na 110cm jer če mu možda biti dosta ili 115cm.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,901
Oko 110cm ima većina jednoosovinskih (manjih) prikolica, prikolice za gnoj itd.
Zato sam rekel da se drži te mjere.
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Ak bi si ja radio šumsku prikolicu bi rudo uradio cev u cev da se po potrebi može produžit.Ponekad je treba i duže trupce vozit pa da se može i to.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Ako rudo smeta samo ga makneš a ako imaš cijev iza možeš ga staviti odotraga :icon_super:
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Stavicu rudu da bude 1,1m jer je ipak automatska kuka uvucena nekih 25-30cm iza tockova pa za svaki slucaj.Problem mi je bio jer sam nabavio cev za tacno 1m rudu pa sam danas nabavio jos jedno krace parce slicne cevi i bice dobro.
Svidja mi se ono resenje sto je postavio kolega Abarth,ali malo komplikuje i poskupljuje stvar pa cu ipak klasicno da je odradim.
Hvala svima na savetima i idejama.
 
E

el pibe

Guest
Kad bi radio prikolicu iz nule išao bi da na komociju i da na rudu mogu izvući čim veći ajnšlag.Prema tome na kraju bi se odredilo i fiksiralo podvozje.Makar po meni je najbolje rješenje podesivo podvozje i nema nikakvih problema sa rasporedom težine sve ovisi kakav teret vozimo.Mislim da rudo nije mjesto na kojem bi se tražio balans a mala greška na određivanju njegove dužine može uvelike utjecati na cijelu prikolicu.Naposljetku ako se prikolica radi za sebe onda je treba prilagoditi svojim uvijetima.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Djabe da je ruda i duzine dva metra ako je poteznica na traktoru uvucena pa kod skretanja ona odredjuje radijus kretanja rude,,,
Duzina rude je po mom iskustvu sasvim dovoljna od1-1.1m
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Evo, bilo je još malo radova..
93cedd8782442ee23bacdb5399ea418d.jpg
40ce6ed3adb67aaa973ea23ab7d6b176.jpg
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Djabe da je ruda i duzine dva metra ako je poteznica na traktoru uvucena pa kod skretanja ona odredjuje radijus kretanja rude,,,
Duzina rude je po mom iskustvu sasvim dovoljna od1-1.1m

Niš ne smeta uvučena poteznica ak je rudo zglobno. :(giggle)::(giggle)::(giggle):

Mala šala. Naravno da je jako bitno gdje je poteznica.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,901
Uvijek mi je draže da je čim više uvučena. Razlika u anšlagu je zanemariva a razlika u vučnim osobinama ili stabilnosti nemjerljiva.
Iako je lakše manevrirati kad je kuka izvan kotača, puno mi je draže da je bliže zadnjoj osovini.
Zgodno bi bilo da je ko na atomizeru :)
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
I meni kod jednoosovinke. Kod dvoosovinke obratno. Poteznica čim više vani i bolje prati trag traktora.
 
E

el pibe

Guest
iwanho, "kulike" ja znam v zagorju se veli kuka.To je ona stvar na kaj se kopči prikolica i nutra dojde klin.Bila ona gornja,donja ili automatska(ili jako uvučena:(nod):). A poteznica je poteznica i koristimo ju da bi mogli prikopčiti, zdignuti,regulirati ili delati s nekim priključkom.Ak buš rekel domaćim ljudima da si prikolicu cukal sa poteznicom ljudi bi ti se mogli jako smijati.:icon_rofl:Nadam se da nebuš zameril ali poteznica ima sasvim drugo značenje pri nas.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,901
I meni kod jednoosovinke. Kod dvoosovinke obratno.
Dvoosovinka mi uopće nije pala na pamet.
Nebi vjeroval, za 46 let kak imamo traktor(e), nikad nismo imali čak kola, a kamoli dvoosovinku.
Posudili i vlekli valjda manje od 50 puta ukupno.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
zato ja imam kuku na poteznici pak je to sve tak zmešano da nitko ne razme ali zato ide u rikverc iza čoška ako treba .
 

Najnoviji postovi

Na vrh