• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ŠUMSKE PRIKOLICE

  • Temu pokrenuo Lamborghini R2
  • Datum prvog posta

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,901
Je, na poteznici digneš kola, svezana za kuku i odneseš ih iza ćoška :)
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
zj znamo da si neverovani tomaš ..ali to ti je isto kao i automacki mjenjač .. prvo mu ne vjeruješ a kad ga probaš ne puštaš ga iz ruke
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,901
Ma verujem ja tebi. Znam da si čovjek koji je svašta probal.

Odavno se ja vozim z (tuđim) automatikom.
Druga je stvar kad sam plaćaš popravke :(
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
iwanho, "kulike" ja znam v zagorju se veli kuka.To je ona stvar na kaj se kopči prikolica i nutra dojde klin.Bila ona gornja,donja ili automatska(ili jako uvučena:(nod):). A poteznica je poteznica i koristimo ju da bi mogli prikopčiti, zdignuti,regulirati ili delati s nekim priključkom.Ak buš rekel domaćim ljudima da si prikolicu cukal sa poteznicom ljudi bi ti se mogli jako smijati.:icon_rofl:Nadam se da nebuš zameril ali poteznica ima sasvim drugo značenje pri nas.

Ma kaj bi zameril. Nemam komu. :(giggle)::(giggle)::(giggle): A vjerujem ni ti.
Je i pri meni svi za topling veliju poteznica, ali nisam htel mijenjati naziv koji se prije upotrijebil jer me pol ljudi ne bi razmelo, aj sam rajše da me pol ljudi razme. :icon_pidu:
 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Radio bi sumsku prikolicu za imt 533,duzine 2,5m
Danas gledo nesto po otpadu i naletim na komplet osovinu sa tockovima,cinimise da su glavcine od nekog francuza,al osovina je bas robusna,gume 15ice,nove(nevidi se bas najbolje zbog odsjaja)trazi ovaj 50e,al dace dosta jeftijije,pa me intresuje dal je bolje da uzmem ovo ili da stavim od gumarabe
20150509101142.jpg
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Radio bi sumsku prikolicu za imt 533,duzine 2,5m
Danas gledo nesto po otpadu i naletim na komplet osovinu sa tockovima,cinimise da su glavcine od nekog francuza,al osovina je bas robusna,gume 15ice,nove(nevidi se bas najbolje zbog odsjaja)trazi ovaj 50e,al dace dosta jeftijije,pa me intresuje dal je bolje da uzmem ovo ili da stavim od gumarabe
to bi bila fina prikolica , ali ako bi pretjeral pa udri po kolotečinama ne bi joj bil ugodno
kaj su to gumarabe ?
cijenu mi se čini OK , možda ne za vaše uvjete
 
E

el pibe

Guest
Puknuti,gumaraba=gumenjak:icon_winkle:pri nama puno gumenjaka ima osovine od "folcike" i sam imam dva takva.Dosta su jake te osovine.Ali ne znam kak bi se ponašala da jedna sama nosi malo veći teret.
sumadinac susjed je napravio prikolicu sa kasonom 300x200x60 vozi šljunak,žito,drva ma svašta,stavio je osovinu od nekog kombija ne znam točno koji je u pitanju ali tovari je pošteno_Ova osovina ne izgleda loše ja imam manju prikolicu napravljena za kultivator isto od francuza(tri vijka na tromblama)samo gume su 14".Znala je i ona biti prikopčana na traktor i napunjena pošteno sa batudom(krupni šljunak) vožena po užasnoj cesti i nigdje nije ništa puklo.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
I ja imam prikolicu napravljenu od osovine od nekog francuza i ima tri šarafa na dobošima i navozio se drva,gnoja,zemlje neznam koliko a osovina je takoreči na sredini.

Ove gume Semperit kaj je šumadinac stavio su prastare i nikad vožene valda.
Ja imam jednu i kad smo počeli tovarit dobila je balon i ispucala sastrane na jednom mjestu.
 
E

el pibe

Guest
Oficir,tak je i kod mene osovina smještena na sredini prikolice.Sad sam starog pital od čega je uzeo tu osovinu i kotače.Veli od "Renaulta Majora".
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Majora sem nekad palil na kurblu (akumulator je imel daha samo za kontrolke):(giggle):
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,631
Ova osovina bi mogla poslužiti za izradu lakše prikolice. Ima prednost što su felge 15, tako da možeš staviti i lakše naći jače gume od nekog kombija koje imaju veću nosivost po gumi. Ove gume koje su gore su od auta cca ukupne težine 1000 kg, znači da svaka guma pojedinačno može podnijeti teret od cca 400 kg. Za prikolicu bi trebale gume sa više platana (jače), od nekog teretnog vozila. Gume koje su za teretna vozila imaju na sebi jedan broj (oznaku) iz koje se isčitava njezina maksimalna nosivost (opterećenje). Tako da za primjer ukupne nosivosti prikolice od cc1500 kg svaka guma bi trebala podnjet opterećenje od 800 kg. Tako da bi nosivost prikolice bila kad se odbije njezina težina od 1500 kg (težina prikolice 300 kg, nosivost bi bila 1200 kg).:(nerd):
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Brgud ja sam na svojoj sa 13'gumama mišelinke kaj su mi od golfa ostale175/70/13 vozio izmedu 2.5-3 m sirovih drva,s tim da je sav teret bio na osovini i gumama,kad je puna polako i dovezo sam godinama sva drva za ogrjev a to je znalo biti i 30-40m godišnje.

Nosivost koja piše na autogumi je max. nosivost pri max. brzini označen za tu gumu.
Vjeruj te obične mogu nosit duplo sko ne i više na 15km/h.
Pumpal sam ih na 3.5-4bara kako kad i nikad u 15 godina nijedna nije pukla,al su naravno zdrave.

Znači te dvije gume od auta 13' su nosile teret od 2.5tone godinama,al polako i pažljivo vozit kad je puna i to je to.
To je moje iskustvo...
 
E

el pibe

Guest
Tako da za primjer ukupne nosivosti prikolice od cc1500 kg svaka guma bi trebala podnjet opterećenje od 800 kg. Tako da bi nosivost prikolice bila kad se odbije njezina težina od 1500 kg (težina prikolice 300 kg, nosivost bi bila 1200 kg).:(nerd):

Po takvoj matematici ako svaka guma drži 800kg druga opcija je da možemo napraviti prikolicu koja teži 1500kg i možemo komotno natovariti na nju 100kg tereta:biggrin:Ko te pita kaj voziš i koliko stane,bitno da si manga i imaš najveću prikolicu u selu:icon_lol:
 

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Moj stric ima prikolicu sa osovinom koja je skinuta od nekog francuza i gumama 15" pa jos ALU felne i tera sa njom bez problema 2,5m drva. Te gume od 15" imaju dosta vecu nosivost od 400 kg sto neko napisa, recimo 175/65 R14 imaju nosivost cca 500 kg x 2. Na kraju krajeva i traktor nosi neki teret, a za tako malu prikolicu i mali teret osovina moze da se povuce maksimalno nazad i onda se smanjuje opterecenje na gume prikolice.
Takodje i osovina i gume od "gumarabe" mogu da nose 2,5-3 m bez problema.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,631
Zavisi za koji traktor je prikolica, ako je fergusonska (osovina dolazi skroz na kraj sanduka), ako je primjerice za TV onda osovina dolazi malo bliže sredini sanduka. Nosivost guma se ne označuje 14 ili 15 cola, nego su neke druge oznake za nosivost guma (to se više odnosi na teretna motorna vozila kombiji, kamioni). To sam naveo u prethodnom postu kao neku orijentaciju, općenito. Kod guma koje se koriste za traktorske prikolice treba uzeti u obzir da te gume dolaze povremeno pod puno veće opterećenje (vožnja uz brdo, na strmini, kameniti putevi, panjevi itd...). Za manje prikolice mogu se koristiti auto gume (polovne), lakše se nabavlaju, jeftinije su jer su korištene.:cool2:
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Pa pokaži neku svoju koju si uradio pa da vidimo kak se rade i gde se postavljaju osovine-rude i ostalo.Svako koji radi prikolicu ju radi po svojim fin. mogučnostima,materialu koji ima kod kuče i potrebi.Svi dobro znamo kakve trebaju bit gume,felge,osovina i ostala željezarija samo ak sam radiš gledaš da prođeš što jeftinije-obično je tak kot samogradnji a ne samo prikolica,več i drugih priključaka.
 

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
590
Nosivost koja piše na autogumi je max. nosivost pri max. brzini označen za tu gumu.
Vjeruj te obične mogu nosit duplo sko ne i više na 15km/h.
Pumpal sam ih na 3.5-4bara kako kad i nikad u 15 godina nijedna nije pukla,al su naravno zdrave.

Znači te dvije gume od auta 13' su nosile teret od 2.5tone godinama,al polako i pažljivo vozit kad je puna i to je to.
To je moje iskustvo...

To je točno što pišeš, ali u 99% slučajeva na traktorske prikolice dolaze IZRABLJENE gume koje više na autima ne mogu proći tehnički. Dakle guma je već "dala svoje". Osim toga kad pretovarena guma dođe na panj ili kamen, ne piše joj se dobro.

Ja sam na kardansku prikolicu za Labinprogres stavio felge 14" od kombija i gume 195 R14, svaka guma nosi 850kg.
Nisam je puno tovario jer je šasija prikolice u lošem stanju, ali trebala bi 1500kg nosit bez problema.

Usporedba starih kotača od stojadina i novih od kombija:
http://i57.tinypic.com/27zw8kg.jpg

27zw8kg.jpg
 
Posljednje uređivanje:

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Na tih 15' se može tovarit jako puno ako su imalo zdrave,a ti vjerojatno nikad nečeš toliko vozit da ih satereš i trajat če ti jakooo dugo.

Ako je za kombi vjerojatno je teretna guma i ta trpi stvarno jako puno torture na tim malim brzinama a velikum teretom.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,083
Nemojte se zamajavati , te ''C'' kombi gume 14-15 cola su za maksimalno 2-2,5 metra drva ako su postavjene nazad na kraj , to što vi uzimate u obzir da su one predviđene za neke veće brzine sve to pada u vodu kada naižete na panj,kamen,kada se nagne na jednu stranu i sav teret bude na jednoj i još mnogo drugih situacija koje ''terotišu'' gume.

Ovdje neko i pogrešno (usled neznanja) informiše ljude , meni je u najmanju ruku smiješno da čujem savjete kako obične auto gume mogu da posluže za šumsku prikolicu , to nije za to , ipak se radi o ŠUMSKOJ prikolici ovdje.
Ako ćeš ti da pregledaš putanju kojom ćeš da prođeš kao da čistiš minsko polje da nebi nabio gumu na nešto to nije pos'o.

Ja na mojoj velikoj kiperki imam gume kojima je nosivost po komadu 5 tona ali jednostavno nisu za šumu .

Ako pričamo o polovnim lako dostupnim gumama za manje prikolice od neka 2 metra drva mogu kombi gume 14-15 cola sa oznakom C.
Za neka 3 metra mogu 16 cola sa oznakom C.
Za nekih 4 pa može i 5 metara drva mogu gume od 17,5 cola , imaju one 245/17,5 one su stvarno jake.
Za veće terete 19,5 20 22,5 cola i tako dalje šta se nađe.
Imajte na umu da nije sve ni u samoj nosivosti , ima mnogo toga u čvrstini gume na deranje a još više toga u površini nalijeganja gume na podlogu.
Koji će mi vrag mali točkić koji može možda i ponijeti neki teret ali će na prvom mekšem terenu propasti u zemlju i ja zapadoh.
 

Najnoviji postovi

Na vrh