• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ŠUMSKE PRIKOLICE

  • Temu pokrenuo Lamborghini R2
  • Datum prvog posta

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,737
@mando .... uzmeš flah željezo ( ravno ) polegneš ga gore od strelice do strelice i zavariš. Čisto radi nekakve sigurnosti. Neka su dobri varovi Bogu hvala, ali ..... ne košta puno to željezo, a ipak puno znači.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,523
Za ovo kak ima, ako su zabari kvalitete II, ne treba dodatnog ojačanja. Inače da ne živite u zabludi čak i zavari kvalitete I ne nose kao osnovni materijal. Samim zavarivanjem se mijenja struktura osnovnog materijala na mjestu zavara.
Ako presjek na mjestu zavara nije opterećen više od 70 % opterećenja koje podnese osnovni materijal, nije potrebno nikakvo ojačanje. Da su kod konkretnog slučaja poprečne cijevi dignite za 1 cm i izrađene iz komada, dakle u sredini ušlicane, kvaliteta zavara uopće ne bi bila bitna.

Ja bi sebi uvijek napravil kak sam opisal jer ne švasam dobro, a 1 cm viši utovar ne predstavlja problem.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,737
Ja sam svoje ojačal samo iz tog razloga jer mi se odvojilo uz var. Zato tak i savjetujem. A svatko si nek napravi kak misli da je najbolje.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,523
Puknuti,
na čeličnim konstrukcijama. Npr. kod štukanja profila zavarima II kvalitete. Obavezno ojačanje ili proračun sa smanjenom nosivošću na mjestu spoja. Čak se ni spojevi zavarima I kvalitete ne izvode na mjestu največih momenata nego čim bliže mjestu gdje nema momenta a poprečna sila je največa. Kod predimenzioniranih presjeka ne treba nikakvo ojačanje. Ako ne vjeruješ meni raspitaj se kod nekog ovlaštenog statičara čeličnih konstrukcija.

Izradu nove prikolice sam povjeril pravom zavarivaču, ali sam svejedno predvidjel dodatno ojačanje vlačne zone na mjestu nastavljanja profila.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
nemojte mi spominjati selske majstore i majstorstva , dajte mi primjer ozbiljnog inžinjerskog rada i prijekta ?

nemojte mi samo reč da je u startu sve 30 % jače da ne bi bilo potrebe pojačavati mjesta zavara ..to me bu još dodatno nasmijalo
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,737
Pa nismo svi ni inginjeri ni profesionalni varioci bem mu miša !
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Var je var i odmah u startu se dimenzionira prema potrebama a ako i bude pukla prikolica kad natovari 6tona lako će ju malo pojačati. [emoji14]

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,523
Puknuti,
još jedanput pročitaj moj post. Tražil si primjer i dobil si ga. Također imaš uputu od koga možeš dobiti potvrdu ili demanti moje informacije.
Sve ostalo je trla baba lan.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
OK , prvi put kad budem išal na druženje statičara čeličnih konstrukcija bum ih pital ..ako me ismiju čuvaj me se
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,737
Cijela zavrzlama oko jednog komada železa i običnog vara ....
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,188
Nije var, nego je zavar (ak je dobar) ili privar (ak se drži na Božjoj milosti) :D:
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,523
Cijela zavrzlama oko jednog komada železa i običnog vara ....

Nije var, nego je zavar (ak je dobar) ili privar (ak se drži na Božjoj milosti) :D:

Zgzac, ako koristiš riječ var, onda bi materijal koji se može "variti" bil varljiv. A to nije točno. Varljive su samo žene. :(giggle)::(giggle)::(giggle):
Nedaj Bože da naša Jo zaluta u ovu temu jer bum dobil porciju kak spada. :icon_lol:
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ja ču samo reč da mi nikad nije na dobrom varu puko profil ni cijev,uvijek dalje bar 3-5cm od vara tak da malo filozofirate oko amaterskih zavara i konstrukcija koje godinama služe ljude sa sela,a ovima kaj žive u stanovima nebu ni od inžinjera i varioca dobar odgovor,nači će dlaku u svemu...

Poslano sa mog G630-U20 koristeći Tapatalk
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh