• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

ŠUMSKE PRIKOLICE

  • Temu pokrenuo Lamborghini R2
  • Datum prvog posta

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
588
SAVO, dobro pišeš.
S tim da bih ja dodao, ako netko sada radi prikoilicu iz nule, neka traži osovinu i felge 16", ne 14 ili 15" jer je rabljene gume 14 i 15" danas već teško naći, to su gume od kombija koji se ne proizvode 10 ili 20god. Ja sam jedva našao 2 gume 14", i makar imam i kombi sa gumama 14", kad sam svoje mjenjao bile su toliko loše da nisu bile ni za prikolicu. Hoću reći, tko ima stariji kombi s gumama 14" taj ih vozi dok se dolovno ne raspadnu i dok ikako prolaze tehnički.
Gume 14 i 15" nose oko 890-900kg, one od 16" ovisno o širini 1000-1400kg.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,077
Kod mene je lako naći te manje C gume , kod svakog vulkanizera mogu da se nađu za sitne novce.
Trenutno mi je mali problem naći 17,5 gume. Trebaju mi četiri u kompetu.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,597
Jedan primjerak prikolice, samo gradnja (nije moja i nisam je ja radio). Osnovna šasija je od nekog kamiona, gume su 20 cola, ruda je 1 m, dimenzije sanduka 3,20 m x 1,70 m x 39 cm. Osovina je malo previše napred, vuče je IMT 542. Inače sad je pod drvima koja se malo suše, radi lakšeg cjepanja. :(giggle):

4qg2vIv.jpg


6VXg0ak.jpg


Savo možda ovakve gume tražiš ? Kod nas su većinom ovakve ili slične prikolice sa gumama 16 x 600, 16 x 650 sa 10 platana (čini mi se da su te gume dolazile u originalu na fergusonskim prikolicama. I isto tako znam da su me uvijek tražili gume od zastave 16 x 750 Jer su one imale 12 platana, i bile su (iako potrošenog gazišta) jako dobre za traktorske prikolice.
 
Posljednje uređivanje:

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Ja nikako ne mogu da nadjem za moju prikolicu 7.50-16, a trazim ih vec dugo. Odnosno naso sam jedne dobre, ali covek za dve gume trazi 160e pa ispadaju gume skuplje nego prikolica i nisam ih uzeo. Tako da se ta dimenzija mnogo tesko nalazi polovna u solidnom stanju. Planiram da njima teram 5-6 m drva, ali traktor nosi cca 1000 kg.
Inace na prikolici sa gumama 235/75 R17.5 je tovareno 8m drva i nosi bez problema jer jedna guma ima nosivost 2500kg i traktor oko 1200-1300kg. Postavljao sam slike te prikolice (siva sto mi vlasnik trazi za nju 750e).
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Ja sam na svoju imt- ovu stavio nove kineske prije 6g sa 14 platana i nema greške. Krcaš koliko ti padne na pamet .
 
E

el pibe

Guest
Vidim ja tu se previše otišlo u širinu sa gumama a bogami i prikolicama.Polako,za šumu je najbolji izbor "čeza" i na njoj gume balonke i amen.Kiperica je nekaj sasvim drugoga i opće nije naredna za šumu,kaj je preširoka a pogotovo ak nema duple kotače na osovini,onda je tek prava terapija sa takvom prikolicom koja propada sama od svoje težine.A ovakve hoby prikolice kaj mi klepljemo doma tu se iskoristi onaj materijal kaj najdemo,denemo na kup i izvučemo ono kaj maksimalno možemo i za nas je dobro.A onaj koji je svaki dan u šumi i od tog posla živi taj ima i novaca za pravu prikolicu sa kranom i stabilizatorima.I ne bude sigurno doma improvizirao i uzimao rashodovane gume od osobnih automobila i podvozja od trulih kamiona.Ak hoćeš napraviti kvalitetnu prikolicu po dobrim nacrtima,samo za željezo i metalne elemente moraš iskeširati 10 soma kuna.Pa di su tu još kvalitetne gume,osovina,elementi hidraulike,crijeva hidraulike.Obično farbanje nemreš napraviti ispod 600kn.Skup sport ak hoćeš napraviti kak spada.Pod uvijetom da si bravar,imaš dobro opremljenu radionicu i da se je*eno kužiš taj posao,naravno svoje utrošeno vrijeme ne računaš.Tak da ja ne vidim nikakav problem u gumama,to je najmanja briga.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,597
Polako ! Čeza je za ravne terene (gdje je najveće brdo - krtičnjak). Kad su uzme u obzir cijelo područje RH, negdje oko cca 70 % šuma je u brdima i dolinama. I kad bi sa čezom kod mene išao u šumu i nakrcao cca 2 m drva, ne bi se pomaknuo sa mijesta. Zato se u velikom postotku koriste prikolice (jedno osovinke), radi pritiska na pogonske kotače traktora. Baš iz tog razloga su gume jako bitne, momentalna velika opterećenja, loši putevi, kameniti putevi itd... Ako to nije tako onda se nameće jedno pitanje samo po sebi. Zašto su gume 16 x 750, 12 platni tražene baš za traktorske prikolice. Ukratko tri argumenta koji govore u prilog da su gume ipak bitan segment prikolice. :D:
 
E

el pibe

Guest
Brgud meni je jako žao ali vidim da valjda nisi shvatio što znači čeza:(:.Čeza je jednoosovinka ili šumska prikolica na koju se tovare metrice.I najbolje rade sa balonkama.Ako mi najdeš univerzalniju okretniju i bolju prikolicu za šumu od nje molim te poslikaj da vidim kak ta prikolica izgleda.Valjda si pobrkao nazive pa misliš da govorim o "gumenjaku" ili nekakvoj bog te pitaj dvoosovinki od 12t za žito.Znam ja dobro kaj su šumski putevi bez brige ima kod mene takvih kanjona di bi sa ovom tvojom kipericom ili običnom sandučarkom širokom 2m zaglavio da bi te dva ICB-a imala kaj tjedan dan otkapati:D:
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,597
Da zajebo sam se! Mislio sam na gumenjak. :icon_pray: Ali samo to i ništa više od toga.
 

PUNISHER

Član
Tu od
28 Svi 2011
Poruka
84
Pozdrav, evo prikolice(ručni rad) iz glave nakon dugih imnogih preinaka konacno je kak spada. Sa ovom prikolicom mi vozimo drva, nije moja ali sam dosta pmagal oko nje...
DSC_0589_zps088ng6pi.jpg
[/URL][/IMG]
DSC_0588_zpsydr2zdvp.jpg
[/URL][/IMG]
DSC_0587_zpsntme0smn.jpg
[/URL][/IMG]
DSC_0586_zps1mgca5oz.jpg
[/URL][/IMG
DSC_0585_zpsplmglejh.jpg
[/URL][/IMG]
DSC_0584_zpsluqgabcs.jpg
[/URL][/IMG]

ovak je izgledala prije, dok ju je vlekel "medek"335
28052012215_zps7uoqcjfn.jpg
[/URL][/IMG]
28052012212_zpsioqzyu8x.jpg
[/URL][/IMG]
07052012198_zpscofsas4w.jpg
[/URL][/IMG]
i ovo se znalo desiti:
01082011150_zpsgcccb8rg.jpg
[/URL][/IMG]
01082011148_zpsfbyuvzqk.jpg
[/URL][/IMG]
01082011138_zpscazvu3wk.jpg
[/URL][/IMG]
 
Posljednje uređivanje:

AcA OPEL

Aktivni član
Tu od
25 Ruj 2012
Poruka
550
Traktor ti je sila. Odmah mi je bilo jasno da prikolica nije za njega pravljena. Mada, dobra je i prikolica.
 

PUNISHER

Član
Tu od
28 Svi 2011
Poruka
84
Pozdrav,nije to nikaj moje, sve je to oprema od bratića ali sa time idemo i meni u šumu ... :icon_pidu:
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Ekipa, zanima me dali može osovi od twingija nositi 2.5-max 3 metra pravih drva? Buraz i stari imali totalku pred koji mj. pa mi palo na ideju izrada neke karete. Osovinu bi pojačal, imam od MB kamijončića felge i gume 16", a li srce nebi prerađival nego bi rađe napravil distance na doboše da se mogu šrafiti gore ovi veliki kotaći.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Meni se čini prenježno. Ubacivanjem distanci se buju dodatno opteretili ležajevi i rukavci na osovini.
Ako se ipak odlučiš, preporučam da na srcu izbušiš nove rupe (ako centralna nije toliko velika da fali mesa), a u centralnu ubaciš prsten koji kasnije možeš skinuti. Na taj način ne uništavaš stare felge pa ih možeš kasnije koristiti za nekaj drugo ako se (a vjerojatno hoće) to rješenje pokaže preslabim za 3 metra drva.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,597
Možeš eventualno napraviti malu karetu (bez ikakvih pojačanja) za cca 1 - 1,5 m drva. Ako već imaš 16 felge i gume, onda nabaviš glavčine i osovinu i napraviš ozbiljnu prikolicu. Ovo kemijenje na doboše od Twniga stavljati 16 nije nešto što bi te moglo usrećiti. Ili mala prikolica koliko može podnijeti osovina od Twinga ili pak veća koliko mogu podnijeti 16.:cool:
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Pa tak sam si i mislil da bu preslaba ali, tko pita ne skita. :)
Ta bude išla onda za malu traktorsku prikolicu i na nju od bembure 15" felge koje sa gumama več par godina čekaju novu namjenu, a za ovo budem se zaletel do otpada pa pogledam dali imaju kakve stare kamijončiće.
 

sumadinac

Član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
815
Evo i ja napravio prikolicu
2,5*1,15 kutija 80*40,trenutno je vuce tomo vinkovic,ali uskoro ce imt539
Ja sam prezadovoljan kako je ispalo,jer sam apsolutno sve sam odradio,a imam 17 godina
20150727161843.jpg

20150727161901.jpg

20150727161918.jpg
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,799
Nije loše za početnika. Važno je da imaš volju.
Jel rudo ide uzduž, ili samo do ove druge prečke?
 

marx

Novi član
Tu od
30 Stu 2014
Poruka
21
Bok,dečki.Evo jedan kratki video moje prikolice.
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=5hsIx9GhSKQ[/YT]
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh