• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sve o grahu

  • Temu pokrenuo Miodrag40
  • Datum prvog posta

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
pazi s mrežom, ona je samo za jednokratnu uporabu...
ako mu staviš dolje foliju ili slamu i navodnjavanje, prvo nemaš kamo posaditi kilu graha, a drugo, prinos može biti 1x100 ili 1x1000 ako bude imao idealne uvjete...
realno u kukuruzi (i dobil je ime jer najbolje raste u kukuruzi) možeš računati do 1x40-50...u dobrim godinama, ili niš u slabima...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Javljaju sada neki talas zahlađenja pa ću vjerovatno posle njega razmišljati o sjetvi.
A ni sam nisam siguran koliko ću sijati jer već tri godine za redom sam jako loše prošao , a ono što ću posijati pokušat ću staviti u domet zalijevanja .
Imam jednu manju parcelu oko 0,2 ha gdje mi je posijan dvoredni ječam i pokušat ću postrno tu da posijem jer imam mogućnost direktnog zalijevanja , cilj mi je da cvatnju pokušam odgoditi iz onih najvećih vrućina.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
generalno nakon ječma ne stigne sazoriti, jedino možeš računati na mladog...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,543
ako ga siješ nakon 20. lipnja a prije 10. srpnja, šanse da sazori su 50:50...kak koju godinu....
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Sijte kad dođe vrijeme....neće svaka godina biti sušna .....kao lanjska.
Za grah treba da se poklope neke stvari i to je to.
Ja sam lani navodnjavao ali su rezultati opet bili loši.
Bila je extremna godina i treba je zaboraviti......
 

Sremac1

Aktivni član
Tu od
13 Stu 2017
Poruka
292
Pozdrav. Ja sam grah posadio . Nikad ranije. 😬
E sad velika kocka da ne bude jakog mraza 🤔
 

bosserb

Član
Tu od
13 Stu 2014
Poruka
56
Prije oko sat i pol vvremena na tržnici sam platila kilogram graha kukuruzara 80 kn. Na internetu ga ne mogu nigdje naći pod tim nazivom. Taj grah mi je uvijek bio najfiniji. Uzela sam ga kako bih ga posijala. Ne znam koliko se graha u prosjeku može dobiti od 1 kg graha. Možete li mi pomoć oko tog odgovora i pod kojim se nazivom taj grah nalazi u poljoprivrednim stručnim podacima.
I u Bosni ga zovu kuruzarom....autohtona je sorta i može se naći samo na tržnicama....nema ga uvoznog iz azijskih i latino američkih zemalja.....u Srbiji ga zovu žuti tetovac
Usput,ja ga radim na mrežu oko 1000 kvadrata
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Pozdrav. Ja sam grah posadio . Nikad ranije. 😬
E sad velika kocka da ne bude jakog mraza 🤔
Možda bude i dobro.....mada mi se kasnija sjetva pokazala boljom zbog jednačijeg porasta,bržim rastom,lakšim suzbijanjem korova.
Ako se odlučim za neku manju njivu da posijem,sačekati ću još bar tjedan dana najmanje.
Za sada sam prodao dobar dio sjemena......nekako se okrećem drugim kulturama.
Uglavnom nek ti sreća bude naklonjena ove godine.
 

Deda Marek

Iskusan lik
Tu od
25 Pro 2021
Poruka
2,354
Kakva iskustva imate sa sinanjem srarog sjemena. Koliko godina grah zadržava klijavost
 

Sremac1

Aktivni član
Tu od
13 Stu 2017
Poruka
292
Može biti problem i ne. Godina dana staro sjeme ne bi trebalo biti loše. Sijali su i starije i bilo je dobro. Mada sam ja imao problem sa dvije tri godine starim sjemenim. Poniklo je 60%. Najbolje staviti test klijavost i vidiš. Najjednostavnije.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Ovisi o skladištenju.
Literatura kaže do 4 godine,ali mora biti pravilno uskladišten.
Najbolje staviti u klijavost i na osnovu rezultata odrediti postotak klijavih zrna.
 

LAKI

  
Tu od
13 Velj 2019
Poruka
1,120
Može biti problem i ne. Godina dana staro sjeme ne bi trebalo biti loše. Sijali su i starije i bilo je dobro. Mada sam ja imao problem sa dvije tri godine starim sjemenim. Poniklo je 60%. Najbolje staviti test klijavost i vidiš. Najjednostavnije.
Zar moze biti mladje od godinu dana
 
Na vrh