• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sve o grahu

  • Temu pokrenuo Miodrag40
  • Datum prvog posta

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
@sini svaka čast na trudu i volji.........al bit će to problem napraviti tu mašinu!!!!!!!!
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
e svaka čast :icon_pray:, imam još par pitanja. imaš li tokarski ili ti je netko uslužno tokario? nadalje, ekscentri, jesi ih kupio ili pravio? i naravno, ako si ih kupovao, gdje? ako mogu zamolit, kad ti se bude dalo, da samo vidiš kalibražu sita i brojeve okretaja (ili dimenzije remenica). ovo djeluje dosta praktičnije nego vršalica, dosta je manje, nema remena od 2 metra, nema skakanja po stroju, dosta zgodno... što kažeš, još da samo kupi... hmmm, mislim da sam vidio na njuškalu djelove od samoutovarne negdje u tvom kraju, bio je i pick-up isto.

@selekt, s čime ga ti kosiš? ja sam planirao strižnom...
 

Sini

Član
Tu od
20 Ožu 2011
Poruka
65
Evo još nekoliko slika vršalice u izradi.







Isto tako u izradi imam vadilicu za krumpir. Prije sam napravio kultivator za prihranu sa špartačima i traktorski krunjač za kukuruz. No to nije za ovu temu pa neću postavljati slike.:icon_cool:
 

Sini

Član
Tu od
20 Ožu 2011
Poruka
65
Tokario sam sve sam.Kupljeno nije ništa osim ležaja. Pogonska remenica je iskorištena od traktorske kose-velika pogonska sa kardanskog vratila. Neće biti problem sve to doraditi jer već u ovoj fazi vrši zadovoljavajuće. Jedino sam morao na brzinu sklepati vjetrenicu za čišćenje zrna graha od smeća, koja također obavlja funkciju više nego dobro-u prvoj fazi odvaja smeće,a u drugoj lom.:icon_smile:
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Barem lezajeva ima svugdje, u Lageru je lezaj sa zastitom od prasine, nosac i mazalicom 30 kn...
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Evo dva videa s dva različita svijeta http://www.youtube.com/watch?v=8Nj-zT9ATdA,
http://www.youtube.com/watch?v=5S2MI_kSGU8
ajd može i treći..http://www.youtube.com/watch?v=1QueqokKGVI
meni bi i drugi način bio odličan



sve je to lijepo na filmićima, pogledao sam ih na stotine......i divim se tim strojevima kako lijepo rade......ali, neznam kakav oni grah imaju, al naš slavonac koji ja radim je dosta osjetljiv, i lomi se.......ako bi ga ja počupao, i ostavio cijeli dan na suncu, mahune bi popucale i 20-30% bi ostalo na zemlji.......

nešto sam čuo, da postoji sredstvo, sa kojim se može pošpricati i onda se grah osuši normalno na suncu, al mahune se neotvaraju i nepucaju.......al nikada nisam pronašao to sredstvo.....

ovaj drugi način, to bi otprilike probao napraviti za ubiranje graha, samo bi bio postavljen na traktor i grah bi išao direktno u prikolicu.......i nadam se da bi s tim rješio čupanje.....
 

Selekt

Član
Tu od
6 Pro 2012
Poruka
88
Mozda je to sredstvo onaj vosak za spricanje uljane repice protiv otvaranja mahuna. Kazes da sijes zeleni grah, kakvi su ti prinosi?
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
stvarno neznam, jer nisam ništa našao, pa sam spomenuo ako netko nešto zna o tome......

a prinosi, od 500 do 800kg po jutru......sve ovisi od godine do godine......a ove godine je i posijan kako treba, probao sam i sa PSK olt, al nsam bio zadovoljan, tek sa msk posijem kako treba.......al kod nje opet postoje drugi problemi, koj ise odnose na veličinu zrna, jer ako je sitnije, posije više, ako je krupnije, ide manje.......a kod psk je to svejedno, samo trenutno psk nemam, pa nemogu sam kombinirati i isprobavati.....
 

Selekt

Član
Tu od
6 Pro 2012
Poruka
88
Ma da prinos kao i kodmene. Kolika ti je sjetvena norma, ja trosim 60 kg s psk a plocice 72 otvora.
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,655
@ivanz..ja bih za probu 2kg tog zelenog, dali si za zamjenu za crnu kornjaču?
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Ma da prinos kao i kodmene. Kolika ti je sjetvena norma, ja trosim 60 kg s psk a plocice 72 otvora.


40kg po jutru.......ove godine, al je sitnije sjeme, a 2014 godine će trebati ići 50-60kg.......jer je krupniji.....i na razmak od 70cm......razmak u redu da bude oko 3cm......

probao sam sijati sa psk sa 2x60 pločama, za soju, i nije bilo dobro, jer je kao kupila sjeme i onda metar ili dva neposije i to nakupljeno izbaci.......i tako na nekoliko mjesta je izbacila.......a drugih ploča nisam imao.......iako bi bilo bolje da imam te ploče kao tvoje 1x72......al to će biti kada kupim svoju psk......

evo i slika ploča:





evo i slike od ove godine:




slike iz sjetve:

 
Posljednje uređivanje:

Selekt

Član
Tu od
6 Pro 2012
Poruka
88
Ivanz moje ploce su 72 rupe u dva reda i nešto je veca rupa negoli za soju , radili mi u oltu cijena oko 120 kn
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
na koji razmak siješ????

jel imaš sliku u nicanju, da vidim kako izgleda......jer to mi nekako puno zvuči.....

kolike su ti rupe????

5,5mm????




darijus, jesi li koristio to sredstvo????
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,551
osobno ga nisam koristio, radili su s time dečki u ogulinu...i bili zadovoljni...
možda je mali problem kaj ga više nema kod nas...ali ima kod susjeda...:(angel):
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,163
Ovako, posijao bi na proljece na nekih 500 cvh grah, najvjerojatnije tresnjevac.. Nikad ga moji nisu sijali za prodaju pa vele, ajd da i to probamo.. Znaci dok bi dozrio, pocupali bi stabljike i susili ga u dvoristu na betonu i onda cistili.. E sad zanima me kako ide prodaja suhog ociscenog graha, jel ga najbolje prodat odjednom nekom prekupcu (npr na Zelenoj trznici) ili ici s njim na trznicu u najblizi grad pa prodavat ljudima na malo?
Problem je u tome sto bas nemamo vremena biti na trznici, a i neznam jel trebaju kakve dozvole za takvu prodaju i to.. Tako da bi ja to prodao sve od jednom i gotovo (ako sta urodi, hehe).
Prodaja na kucnom pragu kod nas nebi isla jer si skoro svatko uzgoji za svoje potrebe.
Inace procitao sam ovu cijelu temu i dosta toga naucio o grahu..
 

Najnoviji postovi

Na vrh