• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sve o grahu

  • Temu pokrenuo Miodrag40
  • Datum prvog posta

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
smo još taj problem branja, jer tu moram platiti ljude.....
Branje, odnosno čupanje nije nikakav problem neznam zašto plaćati ljude za tu operaciju osim kad se radi o većim površinama
 
Posljednje uređivanje:

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
smo još taj problem branja, jer tu moram platiti ljude.....
Branje, odnosno čupanje nije nikakav problem neznam zašto plaćati ljude za tu operaciju osim kad se radi o većim površinama



ove godine jedno jutro, slijedeće 2 do 2.5 jutra.......sam to nemogu napraviti......nikako, uz to, još radim i u firmi,i tek popodne mogu raditi......pa kada dođe vikend, onda cijeli dan.......

a kombajn mi nije rješenje......kažeš 2%, a jel računaš i ono što ga polomi.....???? to je daleko veći postotak......
 

Selekt

Član
Tu od
6 Pro 2012
Poruka
88
pa sve ovisi sto racunas pod kombajn? Napravio sam si kombajn za grah i kazemti na zemlji ostane 2% a kombaj izlomi 1%= 3% na 1 jutru 25 kg x 20 kn = 500 kn. I gotovo sve na njivi, bez radnika ja i buraz sami ( idemo kad hocemo, vracamo se kad hocemo).
 

korisnik2508

Član
Tu od
24 Kol 2010
Poruka
119
pa sve ovisi sto racunas pod kombajn? Napravio sam si kombajn za grah i kazemti na zemlji ostane 2% a kombaj izlomi 1%= 3% na 1 jutru 25 kg x 20 kn = 500 kn. I gotovo sve na njivi, bez radnika ja i buraz sami ( idemo kad hocemo, vracamo se kad hocemo).

Koju vrstu graha si vrsio kombajnom. Kakve adaptacije si radio na kombajnu?
 

Selekt

Član
Tu od
6 Pro 2012
Poruka
88
vrsio sam slavonski zeleni, tresnjevac, i bijeli ( taranicu). Pa na heder se zakopca pick up malo smanjis okretaje bubnja i otvoris avcug za bunker da ti curi u kantu ili neko korito.
 

korisnik2508

Član
Tu od
24 Kol 2010
Poruka
119
vrsio sam slavonski zeleni, tresnjevac, i bijeli ( taranicu). Pa na heder se zakopca pick up malo smanjis okretaje bubnja i otvoris avcug za bunker da ti curi u kantu ili neko korito.

Pitam, jer se slavonski zeleni dosta lomi. Ako si uspio imati lom 2 do 3%, to je izuzetno dobro.
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Što se tiče kombajniranja graha treba tu jako puno izmjena napraviti da bi to bilo dobro.Nije samo u pitanju brzina bubnja i levator koji vuče u bunker.Za vršenje graha postoje orginal zupčanici za bubanj,sito za grah,treba podesiti bubanj i podbubanj(korpu) na određenu distancu,plevno rešeto se također podešava,kao i vjetar u kombajnu.A za vršenje iz otkosa se koriste pick-up uređaji,tada se skida vitlo i kosa a kači ovaj uređaj.Za sve ovo što sam napisao treba imati podatke i određene zupčanike mada se na njivi još može mijenjati po potrebi neki parametri jer ovisi kakvi su uvijeti na njivi normalni - suhi uslovi -
teški uslovi.......
 

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
Čuo sam da se stavljaju gume na bubanj, tako da one ljušte grah, i tad nema tolko loma, Ja sam kombajnom radio onaj niski bijeli grah, koji izgleda ko tik-tak. al puno je loma bilo.
 

Sini

Član
Tu od
20 Ožu 2011
Poruka
65
Sretan Vam i čestit Božić cijenjeni forumaši! Nije me duže vremena bilo na forumu iz stanovitog razloga,pa evo koristim ove blagdane da se javim.Počinjem se ozbiljnije baviti grahom pa sam ove godine odlučio napraviti vršalicu posebno za vršenje graha.Metalac sam po struci pa volim "petljati" kao sam svoj majstor. Najveći izazov je u tome što se nema gdje vidjeti princip samog bubnja za vršenje,jer nije isti kao za žito ili kukuruz.Koliko sam mogao primijetiti u Europi nitko ne proizvodi posebno vršalice za vršenje graha za "male" poljoprivrednike. Nešto na tu temu rade u J.Americi,ali opet kao multicrop vršalice a ne specijalizirane za grah. Projektirao sam neku svoju verziju vršalice za grah proučavajući sve što se moglo iskopati na Internetu. Naravno bilo je to dobrim dijelom "naslijepo" izračunavajući prijenosne odnose za rotaciju bubnja i izgled istog i korpe za vršenje.Probni rad vršalice je i više nego zadovoljio moja očekivanja.Ovakva nedovršena je navršila oko 300kg graha trešnjara ovog ljeta, uz rasap i lom oko 3%.Za iduću sezonu slijedi dorada,jer se ove godine nije stiglo. Treba ugraditi vjetar za čišćenje i vitlo za uvlačenje stabljika graha u bubanj za vršenje. Ova verzija je rađena za nošenje na hidrauliku traktora,ali je nepraktična za rukovanje nakon odvajanja od njega za pospremanje. Zbog toga je u planu prerada na dva kotača i rudo. Postoji i zamisao o dodavanju elevatora sa pick-upom za ubiranje sa tla. No o tome naknadno. Ovdje je video koji prikazuje prvi probni rad vršalice,dok se još nije znalo je li uspjela,ili je to promašena investicija. :(nod):

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=v5dfU7hkd-Y
 

Selekt

Član
Tu od
6 Pro 2012
Poruka
88
a vidi brle 11 radim s tri kombajna i niti jedan od njih se ne stima po podacima kako ti velis vec po uvijetima na terenu. Okretaji, nagibi, zazori, visine ti određuje usijev a moras ih stelati nekoliko puta na dan. A vitlo je itekako bitno u transportu loze.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
a hoće li biti i koja slika i koji detalj (dimenzije remenica i sl.)??? da ukrademo nešto od patenta :(think):
kad dodaš elevator i pick-up, to onda više nije ni vršalica, nego kombajn. još da u istom prohodu i kosi i sve je rješeno... to je u principu nešto kao gepl, samo što ima bubanj za grah. nije loše smišljeno...
nego, tog landinca sa slike ODMA farbaj u oker :(inlove):
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
a vidi brle 11 radim s tri kombajna i niti jedan od njih se ne stima po podacima kako ti velis vec po uvijetima na terenu. Okretaji, nagibi, zazori, visine ti određuje usijev a moras ih stelati nekoliko puta na dan. A vitlo je itekako bitno u transportu loze.
što se tiče visine usijeva i velike rodnosti i to se štima po preporukama proizvođača tako da je u knjigama i to naznačeno.
 

Sini

Član
Tu od
20 Ožu 2011
Poruka
65
a hoće li biti i koja slika i koji detalj (dimenzije remenica i sl.)??? da ukrademo nešto od patenta :(think):
kad dodaš elevator i pick-up, to onda više nije ni vršalica, nego kombajn. još da u istom prohodu i kosi i sve je rješeno... to je u principu nešto kao gepl, samo što ima bubanj za grah. nije loše smišljeno...
nego, tog landinca sa slike ODMA farbaj u oker :(inlove):

Bit će slike kada završim,a možda i prije.Landinac je od mog tasta. Čuva ga i licka kao oči u glavi,ali nije stavio original boju.:icon_e_biggrin:
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
ako ti se da, ubaci koju, još bolje ako budu slike u fazi izrade, zanima me baš. možda i ja nešto složim, ali sad imam već ohooo projekata pripremljenih, upravo završavam kultivator, onda prelazim na vadilicu za češnjak, pa onda malčer... ali, dogovaram jednu vršalicu koja ima i sita za grah, pa možda i ne budem ništa pravio na kraju. volim se i ja igrat :)
landinac je zver, ne bi ga dao za ništa :D:
 

Selekt

Član
Tu od
6 Pro 2012
Poruka
88
Koristim clas comet prekopiranog od prijatelja. A g.itp grah se nemoze kositi i vrsiti istodobno. Argentinci koji su par stoljeca ispred nas u poizvodnji graha kose pa zatim vrse (vjerojatno ima sve svoje kako zasto)
 

Sini

Član
Tu od
20 Ožu 2011
Poruka
65
Koristim clas comet prekopiranog od prijatelja. A g.itp grah se nemoze kositi i vrsiti istodobno. Argentinci koji su par stoljeca ispred nas u poizvodnji graha kose pa zatim vrse (vjerojatno ima sve svoje kako zasto)

Stvar je u tome da se grah prvo mora osušiti da bi se mogao vršiti, a pošto ne dozrijeva sav istodobno mora ga se počupati da se osuši na suncu. Već razmatram i mogućnost izrade noževa za podsjecanje da ga se ne mora čupati. Evo nekoliko slika koje su mi pri ruci.


Uploaded with ImageShack.us :(happy):
 

Najnoviji postovi

Na vrh