• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sve o grahu

  • Temu pokrenuo Miodrag40
  • Datum prvog posta

eddo

Član
Tu od
24 Lip 2012
Poruka
79
A ako buš,onda nebuš sadil u dva reda,pa 20 cm razmaka u redu.Pogotovo ne zrno po zrno.Ali da posadiš,ali to je ubibože posla 18x18,dakle osamnaestica između reda i biljaka u redu,po jedno zrno naravno,imao bi stopostotno iskorišteni potencijal svake biljke.

Znam da je dosta posla, al kaj bum radil cijelo proljece i ljeto :) Ak sam uspel kilometar krastavaca raditi uz pomoć cure, i to uz posel, mislim da bi mi ovo bilo lakše ... bar se nadam, al nebum miren dok ne probam ... :)
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Probaj,ali moraš računati na problem - ako budeš sadio moju varijantu moraš imati u vidu da ćeš na foliji imati puno rupa iz kojih će uz grah nicati i korov.Dakle - morao bi raditi čim manje rupe.Ali se onda javlja problem nicanja.Oče kotiledoni fulati kad ide prema gore,zaći ispod folije a ne van,pa propasti.A ako budeš sadio po pet zrna i veće rupe.izgubiti ćeš potencijal rodnosti zbog zagušenja u grmu i gužve u korijenu kombinirano sa manje dostupnosti hranjiva - to jest,imati ćeš manji prinos. A-ha?A šta sada kažeš?
 

eddo

Član
Tu od
24 Lip 2012
Poruka
79
Probaj,ali moraš računati na problem - ako budeš sadio moju varijantu moraš imati u vidu da ćeš na foliji imati puno rupa iz kojih će uz grah nicati i korov.Dakle - morao bi raditi čim manje rupe.Ali se onda javlja problem nicanja.Oče kotiledoni fulati kad ide prema gore,zaći ispod folije a ne van,pa propasti.A ako budeš sadio po pet zrna i veće rupe.izgubiti ćeš potencijal rodnosti zbog zagušenja u grmu i gužve u korijenu kombinirano sa manje dostupnosti hranjiva - to jest,imati ćeš manji prinos. A-ha?A šta sada kažeš?

A-ha :) Jako cijenim sve što pišete, i sve je baš tak kak piše ... prema tome, ja bih odabrao prvu varijantu, dnevno bih obilazio polje, plevil, pazil da sve bu kak treba ... spreman sam probati sve, sam tre videti kak je najbolje, zato cijenim iskustva ljudi koji su se već namucili oko istog ... Hvala puno za sad ;)
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,715
e da, moram te upozoriti da nicanje graha pod folijom (tj. u rupama) nije baš identično nicanju graha na otvorenom...imao sam slučaj kad mi je sav grah zgnjilio jer se poklopila kišetina i odmah nakon toga jaaaako sunce...
...zato danas za takve slučajeve (na foliji) radim prijesadnice, ali ne graha nego mahune...isti vrag, drugačije pakovanje....:(happy):
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Joj @darijus-to je problem,ali,jel ti palo na pamet recimo grah - ilitiga mahune ako mahune sadiš lijepo namočiti dva dana u vodi pa onda staviti na toplo i čekati dok počne klice puštati i onda ići saditi.Ma palo ti,jel je,znam ja s kim posla imam,hehe,kojotiču snalažljivi.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,715
tico trkačice, a koja je nauka stavljat nabubreni grah kad za proizvodnju prijesadnice treba ravno 14 dana...ako je lijepo vrijeme i manje...pa izabereš najljepše biljke i ćuk u rupu...:icon_wink:
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ma finese su u pitanju - em moraš dva tjedna zalijevati,em se morš saginjati kad sadiš - a vako ubodeš,turiš,ideš dalje -a sagnuo se nisi.Hehe.
 

zetorcrystal

Aktivni član
Tu od
23 Lis 2013
Poruka
272
Pozdrav svima,posadio bi 1 ral graha tresnjevca,procitao sam cijeli forum al mi nije jasno,ako sadimo rucno na koji razmak jamice i koliko zrna u jamicu,sory ak sam dosadan al htio bi to probati mozda uspijem nekaj zaraditi
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
A nemaš sadilicu za kupusnjače,onu običnu? Bilo bi ti puno lakše i brže.
Ako baš želiš ručno - računaj - ako u strojnoj sjetvi radimo razmak zrna na otprilike 5 - 7 cm,ako sadiš po pet zrna u kučicu,na tridesetak cm radiš sadna mjesta.i dovoljan je razmak redova 50 cm,iako u praksi to ide i na 65.Moguće su i druge kombinacije.Ali za jednu ral previše posla - iako bih si ja dala truda - ako imaš radne snage - 18x18 cm po jedno zrno. pa da vidiš koji budeš prinos imao - naravno,ako bude dosta vlage.Manje sjemena potrošiš,a efekat puno veći.Ja da recimo kupim deklarirano sjeme,ono po 40 kn /kg bih tako sadila - nikako drugačije.Ali ako imaš haribek,onda i nije previše važna potrošnja sjemena - cijena opravdava prekomjerni utrošak.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,715
negdje johabeta spomenula cijenu od 40 kn za kilu sjemenskog graha...
jel to jednu nulu promašila?:(wait):

...ja naručio kilu zki-ovog bijelog plosnatog niskog (izgleda kao tetovac) pa ispala kila preko 300 kuna...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ah darijus - ja u takve egzibicije nebih išla kaj se graha tiče - uzela sam mahunu po 125 kuna.Il nešt malo više,ne drži me za riječ,ali ispod sto pedeset sigurno.I to mi do zla boga skupo - kada sak ja zadnji puta sadilamahunu nagolemo,kila sjemena bila osamdesetak kuna uvrh glave,pa me ovo sada šokiralo.Lopovi.

Ja budem uzela lijepo niski trešnjevac od slovenske sjemenarne,malo talijanskog - to posijem i ne prodam . bude za drugu godinu za saditi.A za sadnju za ovu budem tebe pitala kaj da uzmem obzirom da haribek više nije bio haribek neg neki šit - a ja ga već dugo nisam sadila pa sam malo pogubljena.I sam da znaš - 40 kn/kg stoji,ili 45,ajd,ili 5o - eh,sad si me zbunio,ali to opet nije 300.Pa tristo ne koštaju niti visoke mahune.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Vidim.Al tristo nedam.Niti da napravim onak kak sam rekla za onaj za četerdeset.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ma nebih ja,imal budeš puno nagnječenoga koji će ići u otpad.
Ali,pričekaj ti i drugo mišljenje.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,715
ono kaj ne zgnječi, pokala na polovice...
inače sistem je zgodan, međutim brzina je prevelika, a i gume bi trebalo dobro pogoditi, bez onih zuba (mislim na razmak)...
 

Najnoviji postovi

Na vrh