• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sve o grahu

  • Temu pokrenuo Miodrag40
  • Datum prvog posta

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,109
Pa i nema niko zagarantovanu prodaju nego se snalazi kako zna i gradi tržište godinama , čak iako ti kaže gdje i kome prodaje povjerenje se stiče a ne ''prepisuje''
Ja ću zavisno od količine roda pokušati sve prodati na malo i što se kaže na pragu , ako šta ostane onda ću tek razmišljati šta dalje.
Mada ne očekujem neki strašno veliki urod , zadovoljan sam i sa manjim količinama , vidjećemo ......
 

CAPO ZG

Član
Tu od
20 Kol 2013
Poruka
360
Koliko si posijao površine i kako misliš vršiti ?
A špartač praviš iznova ili neki specijalni ? Šestoredni ili manji ?

površina 3 rali vršidba kombajnom naravno slike stroj je iz usluge špartač bi išao na štore u 3-4 reda gvije grede i motike pomične i to je to za početak...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,109
Pretpostavljam da stavljaš kukuruznu korpu i spuštaš obrtaje ?
Može malo objašnjenja oko vršidbe , koliko imaš loma ?
 

CAPO ZG

Član
Tu od
20 Kol 2013
Poruka
360
Naravno niski okretaji i promjena sita postotak lom cu znati kad se odradi posao !
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,430
Kasno je kad se obavi posao jer onda taj grah može jedino svinjama.Klasični kombajni naprave masakr nad grahom krenuvši od gubitaka na hederu(kosa presječe niske mahune pa se ospe)a ostatak koji dođe do bunkera bude s 50%loma.Ima na yt snimaka skidanja graha ali to su prerađeni kombajni.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,109
Mene upravo zanimaju te prepravke , šta tačno se prepravlja ?
Nikako da dođemo do kompletne informacije.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Kasno je kad se obavi posao jer onda taj grah može jedino svinjama.Klasični kombajni naprave masakr nad grahom krenuvši od gubitaka na hederu(kosa presječe niske mahune pa se ospe)a ostatak koji dođe do bunkera bude s 50%loma.Ima na yt snimaka skidanja graha ali to su prerađeni kombajni.



Sve je receno!!

Savo, pricali smo o tome, puno puta, sve je jasno, da klasican kombajn tu nema sto traziti, jer standardna zitna i kukuruzna korpa to nikako nemogu odraditi bez loma.

Mozda kod drugih sorti graha, tetovac ili tresnjevac bude nesto uspjesnije, al slavonski zeleni jednostavno neide!!

Ove godine ako neuspije kako sam sve zamislio, bude problema, jer 5 jutara nece ici rucno.
 

CAPO ZG

Član
Tu od
20 Kol 2013
Poruka
360
dobro zborite oko kombajna problemi su to.... brzina okretaja korba oblaganje stjenki u gumu da nepuca grah itd.


Stvarno da bi si čovjek olakšao branje to je vrlo komplicirano jer toga nema baš te se opet vračamo na vučnu vršilicu tako da balansiram nebi je htio kupovati jer neznam kako je dobra u poslu jedno je video snimak a drugo je kad se vidi u poslu na djelu e sad dali netko ima i radi vršnju s njom ( uslugu vršenja ) tu s foruma neznam to bi mi bilo super opcija da se skupi više znanja ili da se dođe kod nekoga vidjeti !
 

Sini

Član
Tu od
20 Ožu 2011
Poruka
65
Ima Ratković u Cagincu kod Ivanić Grada originalni Sweere Double Master III vučeni kombajn za grah. Proizvodnja Brazil, a kupljen rabljeni u Francuskoj. Prošle godine je posijao 17 ha graha, uspio ovršiti nešto malo za sjeme i to mu popljesnivilo - vlažnog stavio na najlon i pokrio najlonom. Zagrizao na veliko, a nije na vrijeme pripremio mehanizaciju za berbu pa mu najveći dio ostao u polju!
Inače, imaju i Turci proizvodnju manjih vršalica za grah. Evo vam link za video na Youtube:
https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=q_OduC6xs_o
Što se tiče vršidbe direktno kombajnom sve je već rečeno. Najveći svjetski proizvođači podsjecaju grah i suše ga na suncu, a nakon toga vrše vučenim kombajnima, ili posebno adaptiranim kombajnima za grah sa pick-up uređajem.
Mislim da to dovoljno govori o "vrhunskoj" tehnologiji vršenja graha današnjice.:(nerd):
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
treba kranuti od male količine. Svi misle da je raditi grah isto kao i ratarske kulture. Ali nije to baš tako, lako je pripremiti zemlju, posijati, prskati, kultivirati, sve isto kao i za ostale ratarske kulture, dok vršidba je veliki problem. Puno ljudi se zaleti, cjena dobra, ako bude dobar prinos, računica na papiru odlična.

U stvarnosti je to ipak malo drugačije, 17ha da propadne, to je jako jako puno, to bi usporedio da je isto kao da propadne 100ha pšenice.

U proizvodnji graha treba puno toga probati, znam kako sam krenuo u grah i kako sam ga radio na početku i kako ga radim danas, i još se neusudim posijati neke velike količine, jer neželim da mi propadne, ulog je velik. npr posijao sam ove godine oko 300kg sjemena, prodavao sam za 25kn po kilogramu, što će biti da sam u sjeme uložio samo 7500kn, plus sve ostalo što je potrebno od repromaterijala.

ljudi koji rade sa kombajnom, po njihovim pričama, da imao 30tak posto loma, to je opet jako puno, ako se uzme cjena od preko 20 kuna za kilogram.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,571
Ove godine sam posadio 1300 m2, a ako se nađe kakvo tržište išao bih na proljeće do jednog jutra. Priprema, sjetva, prskanje, ništa od toga nije problem, jedino me mući ta žetva...

Kako se riješava nejednako dozrijevanje?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,109
Pogledajte koliki je korov u ovih

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=6pq58cV-_1M[/YT]
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,430
I to sama loboda.Ovaj čupa grah i odlaže ga u trake da dozori i dočeka kombajn.Čudi me da im je toliki korov prošao jedino ako nije eko proizvodnja pa nisu smjeli prskati.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,109
Ma ja sam razmišljao da kupim pasulj balirkom u bale pa onda kući na gaženje , pod uslovom da nešto ostane u mahunama :icon_mrgreen:
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
U ponedjeljak sam prskao pulsarom, puna doza, i nevidim da trava zuti, gledao sam i rok trajanja sve ok, al trava jos stoji
 

Najnoviji postovi

Na vrh