• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sve o grahu

  • Temu pokrenuo Miodrag40
  • Datum prvog posta

CAPO ZG

Član
Tu od
20 Kol 2013
Poruka
360
jel ima ko na forumu da radi vršilice za grah našao sam jednog u Sisku, je ima ko tu ?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,717
U ponedjeljak sam prskao pulsarom, puna doza, i nevidim da trava zuti, gledao sam i rok trajanja sve ok, al trava jos stoji

to ti je tak, čekaš da požuti, a kad skužiš da neće, već je kasno i za okapanje...:(giggle):
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,660
malo o sjetvi koja dolazi na mjesec dana, pa se treba pripremiti.....
kako sam već pisao, imam ploče od 72 rupe......i kada zrna poslažem na ploču, neizgleda mi to najbolje......

jer ja sam zrna poslagao pravilno, samo, ona se tako neće uhvatiti na ploču, jer nisu okruglog oblika, nego duguljasta, pa se bojim da će se zrna međusobno skidati sa susjednih rupa, i neće biti dobar razmak u sjetvi.......pa planiram možda uzeti ploču sa 48 rupa, gdje bi taj razmak bio veći......
negdje sam našao podatak, da treba posijati 280 000 do 300 000 zrna po hektaru......što bi značilo, ako sijemo 286 000 zrna, na 50cm onda je razmak u redu 7cm, ako sijemo na 70cm onda je razmak 5cm.......
jučer sam vagao, 480 grama ima 1000 zrna.......što bi značilo, da za hektar treba 137 kg, a za jutro oko 80 kg sjemena......
ako sijačicu budem mogao suziti na 45cm, onda ću posijati na 7,5 do 8 cm razmak zrna......to će biti 3 reda između tragova fergusona, i neće biti potrebno mjenjati širinu tragova kotača......
jel ima netko nekakvih drugačijih ideja i iskustava u vezi sjetve?????
Pozdrav Ivane.., , kako si riješio sjetvu s novom sijačicom, tj koje ploče si stavio, ove kao na slici ili neke druge, jer ja sam rekao da s tima neć moći.
 
Posljednje uređivanje:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,109
Evo danas sam išao malo i obilazak , niče kao lud :icon_super: većina je iznikla ali ima još dosta onog koji proviruje sa kukama , trave za sada nema nove osim one što je ostala posle pripreme.
Ovo je jedna od tri parcele koje sam posijao na kojoj su bili najbolji uslovi za nicanje.
 

Prilozi

  • IMG00063.jpg
    IMG00063.jpg
    65.4 KB · Pregleda: 200
  • IMG00064.jpg
    IMG00064.jpg
    60 KB · Pregleda: 191
  • IMG00065.jpg
    IMG00065.jpg
    42.5 KB · Pregleda: 188

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
u sjetvu sam isao sa plocama 48x5,5cm i razmak 6 cm, samo pola ha je islo na 6,5cm i odlicno je posijala, ja sam zadovoljan, i covijek od kojeg sam kupio je skroz na mjestu, kako je rekao, tako i je, ja sam ipak sve pregledao, da budem siguran
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
riječ je o olt PSK


evo Savo, kako to sada izgleda, negdje je uspjelo prskanje, na sirku, negdje i nije baš, pa će vjerojatno i motika raditi



















 
Posljednje uređivanje:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,109
Lijepo izgleda , jeli ovo repica ?
Prskao si dva puta jel ? Čime ?

Ja sam danas obišao jednu parcelu onu koja mi je najrizičnija gdje očekujem travu , i trava potjeruje kao da nisam prskao a oprskao sam stompom jaču dozu , sada neznam dali je bolje da pršćem ili kopam ?
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
tako je, to je repica, gdje se suši to je prskano, a gdje je zelena, to ću sutra prskati. prskao prije nicanja sa dual gold 960, oko 25€ i sa pulsarom oko 55€, i opet sirak ostao, gledao sam i rok trajanja sredstva, sve štima, al ko da sam vodom prskao.

još ću špartati i motika na kritičnim mjestima
 

krešo1

Član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
156
tako je, to je repica, gdje se suši to je prskano, a gdje je zelena, to ću sutra prskati. prskao prije nicanja sa dual gold 960, oko 25€ i sa pulsarom oko 55€, i opet sirak ostao, gledao sam i rok trajanja sredstva, sve štima, al ko da sam vodom prskao.

još ću špartati i motika na kritičnim mjestima

Uzmi Fuzilade-forte i riješio si sirak garant !:(hi):
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Pitanje sto je prepravljeno na njemu, al ovako sa slika, moje misljenje da to za grah nije odradeno kako treba i da se neces usreciti!!
 

CAPO ZG

Član
Tu od
20 Kol 2013
Poruka
360
ma negledam ja da bi kupovao več tražim informacije edukacija :drink:

hvala na info
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Najbolje ces biti educiran nakon 3-4 godine rada i probe, ako si spreman to proci, onda ces i raditi.

Vecina odustane nakon prve dvije godine.
 

CAPO ZG

Član
Tu od
20 Kol 2013
Poruka
360
Prosle godine radio 1,5 ha rucno , branje ,sušenje , raspuhivanje prebiranje pakiranje. Jebiga sve je to skola , ali NEMA PREDAJE , gledao sam vrsilicu takozvanu bubnjaru a za to bi mogao skupiti i kupiti ali nema ih na oglasu nadamo se da ce biti , to bi mi pomoglo puno ;)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
teško je govoriti što valja a što ne. najgore je kupiti i kada treba raditi, onda stroj nevalja ili neradi kako treba, al onda je kasno. najbolje bi bilo imati 2-3 opcije, tj stroja za probu, i kada dođe vršidba graha, onda isprobavati, al to je onda posao za :icon_hang:

kako svake godine povečavam površine, razmišljam o pravljenju vlastite vršalice za grah, nije to jeftin posao, al vjerujem da će biti uspješno, samo treba vremena za izradu tako nečega, al kada bi napravio onako, kako sam to sebi zamislio, vjerujem da će raditi bez ikakvih problema, i da lom neće biti veći od 0,5% :icon_pidu:
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Danas poslije dva dana odem u baštu i vidim da su jednu vrstu pasulja počele napadati neke sitne crne vaši. U pitanju je neki što ide uz mrežu, zelenkasto i pljosnato zrno, nemam pojma za ime naše ili latinsko. :s:

Evo u prilogu slika od prije pola sata, interesuje me može li se to sad tretirati nečim i koliko su uopšte ove živuljke opasne za pasulj?



Prije sam za vaši na voću koristio insekticid od koprive, ali sam negdje pročitao da nije dobar za pasulj pa da ne napravim više štete nego koristi. :icon_smile:

U pitanju je mala količina, pa ako znate šta pomagajte. :icon_smile:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,109
Uh dobro je , kiša pada od sinoć , lagano ali pravim tempom :icon_pray::icon_pray:
Dobro će da natopi zemlju jer me više bio strah za pasulj pošto mislim da je bio na krajnjim rezervama vlage u zemlji.
E sad jedino ima i korovi da startuju :mad:
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Pripremaj herbicide, i prati ga svaki dan, ja ga odem pogledati barem svaki drugi dan, kako stignem. Jer korovi su grahu neprijatelj br 1!!!! Prinos se drastično smanjuje.

Ja sam svog oprskao, i djeluje sada tek, a nešto je i kultivirano.

evo sličica:

 

Najnoviji postovi

Na vrh