• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sve o grahu

  • Temu pokrenuo Miodrag40
  • Datum prvog posta

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,659
Krivo si pročitala tj. shvatila, uopće nema veze dali je Dost ili Stomp, jer je potpuno ista aktivna tvar, možda si pročitala Dual..to je druga aktivna tvar i provjereno ne smeta grahu, ali sve ovisi o vremenskim prilikama, nije dobra suša a nikako prevelika količina padavina.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Mislim da je...upravo sam tu na forumu, neznam točno u kojoj temi pročitala da je stomp opasan za grah iako ima dozvolu....možda bolje da si uzeo Dost..ista je aktivna tvar ali provjereno ne smeta grahu....


Koristio sam DOST 330 EC, i nisam primjetio da je nešto pomogao, a sječam se da je bio dosta jeftin u odnosu na druga sredstva

@gogo, neznam što da ti kažem, al to je preloše :(doh):

Kod nas nije bilo toliko kiše, a i sve njive imaju blagi pad, pa nemože doći do toga, uz to i par dobrih kiše od prije tjedan dana nas je obišlo, iako je trebalo kiše
 

TT15

Član
Tu od
9 Svi 2015
Poruka
32
Današnja inspekcija.

Čim osuši, motike se hvatam !
 

Prilozi

  • znj.jpg
    znj.jpg
    77.7 KB · Pregleda: 161

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Najgore mi je to kaj ovo jako poremeti planove,ovo je druga runda graha,ovih dana trebala se sijati treća,ali sad od toga svega neće biti ništa,bit će dva-tri tjedna zaostatka,jer si tako tempiramo grah da branje bude gotovo prije paprike i krumpira,pa su zaostatci problem...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,107
Povelika površina , imaš li kakvu veliku motiku ?

Pitanje , kupljen je balsagran i kletoks , nakon ove kiše kada je optimalno vrijeme za prskanje , sačekati da se malo prisuši ili .............?
Pošto mi kažu da se ova dva preparata nesmiju miješati interesuje me može li uz neki od njih da se odradi i plamenjača ili čak i neki insekticid jer vidim gubu na na boci pa se bojim da ne ode i na grah.
 

JOSIPDOLAC

Član
Tu od
30 Srp 2014
Poruka
141
Nije neka velika površina sve ručno urađeno kiša mu ne smeta , dapače .
 

Prilozi

  • PICT0500.jpg
    PICT0500.jpg
    75.7 KB · Pregleda: 167

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
danas sam obišao druga polja, kiša je padala svaki dan, i tako jedno 7 dana, pa iako je mokro, zemlja brzo upija i sutra planiram napraviti zaštitu prije nego se pojave nekakvi problemi





















na večini slika je slavonski zeleni, a na nekima je biserac, tamo gdje je sirak spaljen od fusilade forte......prvo zaštita, onda kada se prosuši ide kultiviranje


biserac:

 
Posljednje uređivanje:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,107
Lijep je , ljepši od moga pasulja , a i treba da bude jer si dosta pažljiviji :icon_pray:

Vidim sirak je ''popušio'' , jeli bilo kakvih nuspojava na pasulju od fuzilejda i dali misliš da će sirak nastaviti sa umiranjem?

Zaštita , preventiva ? Očekuješ nešto?
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
poslije ovih kiša, doći će naglo zatopljenje i isparavanje, pa će pogodovati razvoju bolesti, i mislim da treba krenuti u zaštitu.

mislio sam prskati sa signumom, al je skupo oko 560 kn za hektar
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
zahebani je to jel se povukla voda ?

Povukla se voda iznenađujuće brzo,u roku 24 sata,a što će biti s grahom,ne znam,nisam ni htio ići gledati do sad jer je i ovako i onako bilo premokro za bilo kakve radnje,sutra ću znati dal se ide u presijavanje... A najvjerojatnije hoće...
 

TT15

Član
Tu od
9 Svi 2015
Poruka
32
Evo i druga parcela na današnji dan.

GNwsYYc.jpg
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,259
poslije ovih kiša, doći će naglo zatopljenje i isparavanje, pa će pogodovati razvoju bolesti, i mislim da treba krenuti u zaštitu.

mislio sam prskati sa signumom, al je skupo oko 560 kn za hektar

A što signum u grah, protiv čega?

Sad u ovoj fazi bakar rješava sve bolesti.
 

Entuzijast

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2014
Poruka
206
Ja sam koristio Dithan ali me zanima koji sistemik se može koristiti u grahu protiv plamenjače pošto ne mogu ništa pronaći na uputama raznih sredstava za svašta piše samo ne za grah.:icon_sad:
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Pozdrav tt 15@!
Čini mi se da ti je sklop malo rijedak nije nikao ili si ga rijeđe sijao.
O kojem se grahu radi?
 

TT15

Član
Tu od
9 Svi 2015
Poruka
32
Je, rijeđi je nego što treba biti. Sjetva je išla 100 kg sjemena po hektru, a zbog ne baš dobre sjetve nije najbolje niknuo. Šareni grah je u pitanju.

LP
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Što kažete na ovoga? Danas sam sav prešao biciklom. Jel bi bilo pametno zaštititi ga nečime od bolesti? Od insekata? Mala je površina pa mi se ne isplati kupovati velika pakovanja. Može li što od češnjaka i na grah? Slobodno komentirajte i dajte pokoji savjet



 

bobi10

Novi član
Tu od
4 Ožu 2015
Poruka
9
Ima Ratković u Cagincu kod Ivanić Grada originalni Sweere Double Master III vučeni kombajn za grah. Proizvodnja Brazil, a kupljen rabljeni u Francuskoj. Prošle godine je posijao 17 ha graha, uspio ovršiti nešto malo za sjeme i to mu popljesnivilo - vlažnog stavio na najlon i pokrio najlonom. Zagrizao na veliko, a nije na vrijeme pripremio mehanizaciju za berbu pa mu najveći dio ostao u polju!
Inače, imaju i Turci proizvodnju manjih vršalica za grah. Evo vam link za video na Youtube:
https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=q_OduC6xs_o
Što se tiče vršidbe direktno kombajnom sve je već rečeno. Najveći svjetski proizvođači podsjecaju grah i suše ga na suncu, a nakon toga vrše vučenim kombajnima, ili posebno adaptiranim kombajnima za grah sa pick-up uređajem.
Mislim da to dovoljno govori o "vrhunskoj" tehnologiji vršenja graha današnjice.:(nerd):

Koliko bi mogli koštati ti turski kombajni za grah? ne izgleda kao nešto što bi trebalo biti ludo skupo, pogotovo rabljeno
 
Na vrh