• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sve o grahu

  • Temu pokrenuo Miodrag40
  • Datum prvog posta

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Kupiš cijev,bravar napravi špicu,izbuši se stotinjak rupa na zadnjem metru od špice,zabije se u zemlju,i rokaj,brate... Ja ih imam tridesetak,na skoro svim parcelama.
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,659
Kaj je ovo.. niti BU nite BE o grahu?? cijeni mladog, koji je po poljima sav ofuren i prek noći se pretvara u suhi, a šverceri plačaju 3 kn za kilogram. Jedino s navodnjavanjem će biti graha, ostalo žali bože truda.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
sad imaš i špica gotovih za kupiti...

Ima? Dal se šarafi gore ili vari? Koliko košta? Meni bravar napravi lijepu,jaku dugačku špicu za 10e,direkt iz cijevi,sumnjam da ovo kupljeno može biti tak dobro.

Kaj je ovo.. niti BU nite BE o grahu?? cijeni mladog, koji je po poljima sav ofuren i prek noći se pretvara u suhi, a šverceri plačaju 3 kn za kilogram. Jedino s navodnjavanjem će biti graha, ostalo žali bože truda.

Ima graha po placevima,6-7kn,ne može ni švercer dati više od 3kn. Ove godine je prvi grah imal slabu cijenu,što inače nije slučaj,zato jer su ga svi rano sijali,oni koji su se prošle godine opekli. Došlo je do zasićenja,skočili su sami sebi u želudac. Sad cijena ide lagano gore. A ovo po poljima je dobar dio bolesnog,ne smeta mu toliko suša. Ja ga imam na tri parcele,dvije smo navodnili,i još budemo,a treću,koju sad beremo nismo uopće zalijevali,i grah je ok,sad mora samo dobiti boju.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Aha,u komadu? E to ti ne bih znao,ja kupujem 6 metarske...
Kako bi transportirao tako dugačku cijev?
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,550
Da u komadu posto je na toj dubini voda. Mada mislim da bi na takav nacin kao kod tebe bilo neizvedivo. Jedino bunar. S kolike dubine moze povuc takva pumpa?
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
S koliko hoćeš...
Većina pumpi ne može dići vodu koja je dublje od 8m,ali ovdje prvo digneš vodu sa ručnom pumpom,a ona diže bilo otkud,samo treba vremena,dalje ide bez problema.

Za takve dubine kao kod tebe se koristi bunar,to je neizvedivo za nas koji obrađujemo 10ha na tridesetak parcela...
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,659
Ima graha po placevima,6-7kn,ne može ni švercer dati više od 3kn.
Bravo Gogo.. ova ti je dobra...Ti oreš, siješ, tretiraš,kopaš, zalijevaš,bereš na +35, a švercer zaradi više nego Ti.. ... Ima li kakav forum s tim švercerima da se tamo registriramo.
Stvarno trebamo ih žaliti. Jadni ljudi moraju i oni od nečeg živjeti.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Kao da švercer nema troškova,rizika,kao da ne nakupuje kojekakve robe koju poslije baca,i ima okapanja s mušterijama... Nije to samo tak.
Pa mi proizvodimo svoj grah,imamo mušterije,na placu smo 5 dana u tjednu,mogao bih bez pol frke pokupovati grah u par okolnih sela i razvoziti ga po tržnicama,ali ne radimo to jer nije to tako laka zarada kao što se misli.
A i nadam se da će s tim niskim cijenama konačno odgovoriti od proizvodnje kojekakve penzionere,obrtnike,gastarbajtere,učitelje...
 

labavi01

Član
Tu od
2 Ožu 2013
Poruka
602
S koliko hoćeš...
Većina pumpi ne može dići vodu koja je dublje od 8m,ali ovdje prvo digneš vodu sa ručnom pumpom,a ona diže bilo otkud,samo treba vremena,dalje ide bez problema.

Za takve dubine kao kod tebe se koristi bunar,to je neizvedivo za nas koji obrađujemo 10ha na tridesetak parcela...

daj ne jebi......sad predveče sam preselio tu pumpu na drugu njivu,al bunar friški,nekorišten i nisam uspio dić vodu,neznam zašto......zbog mraka i komaraca nisam onda stigao izmjerit kolko je do code,al vjerujem isto5-6 metara,jer okolo je nekoliko bunara ai jedna takva pumpa i sve šljaka.....moja je na drugom radila bezprijekorno......šta sam sad ujebo neznam,sutra radim pa ču to morat u nedjelju proučit...:icon_hang:
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Dogodi se da neće odmah dići vodu,čak i kad je cijev,ili bunar,stalno korištena...
Ne mora odmah značiti da je voda prenisko.
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,659
@Gogo, iako si mi zemljak pričaš bedastoće "A i nadam se da će s tim niskim cijenama konačno odgovoriti od proizvodnje kojekakve penzionere, obrtnike, gastarbajtere, učitelje... " pa šverceri jedino preživljavaju od te populacije..sigurno ne od tebe ili bez zamjere ..kolegice s foruma Johabice koja sama prodaje svoju robu.Ali..stara poslovica kaže...svaka rit dojde na šekret. Stoga se nadam da će jednom šverc izumrt i svaki proizvođač bio on..crn,bjel,kosook, ili po tvojoj ljestvici penzioner...prodat svoj proizvod po relanoj cijeni.. Bilježim se s štovanjem...
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Ja pričam bedastoče?
Pa kome mi prodajemo svoju robu kad imamo neki višak?
Kad si već kod Johabice,mislim da je i ona sama negdje spomenula da prekupcima prodaje robu.
I nije svaki proizvođač isti,ni svakome nije svaka cijena realna.
Jedan primjer. Neki deda sadi grah.
Nudi ga šverceru koji mu daje za njega tri kune. Deda sjeda u auto,odlazi na najbliži plac,daje grah po 6,i zadovoljan je jer je dobio duple novce,a pritom meni sruši cijenu,jer ja bih ga glatko prodao po 7 ili 8. I s tim da ja imam 4 ili 5 puta više kila,i da mi svaka kuna razlike puno znači.
Malo treba razmisliti...
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Ipak u cijeloj toj prici svercerima je najteze i nose najveci dio rizika,,,:icon_scratch:
jer lako gogi i dedeku oni su samo morali kupiti sjeme, zagnojiti zemlju prije oranja, izorati te pripremiti za sadnju,,,
nakon toga u pogodnom trenutku posaditi ili sijati svejedno, moliti Boga da nikne i da ga ne sjebe mraz ili kasnije susa, da ne kazem da ga je trebalo poprskati protiv korova ako se ne zeli motikolom prolaziti nekoliko puta,,,
tu je onda na redu kultivacija, prihrana i zastita, pomoz Boze ako je samo jedna,,,
Sve to treba docekati da normalno dozreli kako bi se pobralo a zatim osusilo i istrebilo,,,
naravno buduci da takvo nemoze u prodaju treba to jos i probrati i otpelati sverceru,,,
naravno treba biti zadovoljan cijenom od 3 kune jer svercer blago receno riskira s tim da ga mozda nece prodati u roku odmah po neki bi rekli glatkoj cijeni od 7-8 kn,,,

trenutno nit svercam niti sadim grah ali nesrazmjer je ocit ili bi ja moro kod okuliste,,,:icon_scratch:
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
ja svoj prodajem po 25kn, a ko hoće, neka uzme ko neće nemora

inače cjena slavonskog zelenog na tržnici je 30-35kn, i da netko dođe kod mene, i traži količinu, cjena bi opet bila ista, ako nađe jeftinije, neka ide tamo

ima jeftinijeg, al i lošije je probran, ima svega unutra, treba malo bolje zagledati da kvaliteta i nije neka

a neću moći odmah sve prodati, jer imam par tona, prodavat će se mjesecima, al nema veze, to mene nebrine

:icon_jook:
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Koju vi frku radite,i izvlačite riječi iz konteksta...
Ja sam samo napisao da ako je na placu grah 6,švercer neće dati više od 3-4,a sad ste već zaglibili do vrata...
I,da,Bobić,prvo,ne radi se o grahu na koji misliš.
 
Posljednje uređivanje:
Na vrh