• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sve o grahu

  • Temu pokrenuo Miodrag40
  • Datum prvog posta

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Ma znam da se radi o grhu u mahuni a ja sam samo zavrsio proizvodni ciklus kako bi se stekao dojam koliko je posla iza svakog zrna koje se kupi ili proda,,,,

I ne dize se frka ta forum je ovo, mjesto za rasprave i suprotstavljanje razlicitih misljenja i stavova,,,

:eek::

nokaj zamjeriti,,,
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Nema problema. :)
Diže se frka oko ničega.
Forum služi za iznošenje mišljenja,tako dugo dok ta mišljenja pašu svima...
 

labavi01

Član
Tu od
2 Ožu 2013
Poruka
602
ivanz....znači ja kod tebe ,recimo,mogu kupiti taj grah ako se odlučim na prolječe za sadnju....možeš li mi reči par riječi,koliko rodi po jutru(ili ha)naravno prosječno,kolika su otprilike ulaganja po jedinici površine,čime ga vršiš,npr zet mi ima kombajn,može li se to nekako složiti u redove i kombajnom pokupit,i na kraju imaš li iskustva sa navodnjavanjem.Napominjem da su kod mene lagana pjeskovita tla.Ja sadim godinama jednu kulturu ,pardon dvije,i razmišljam o zaokretu pa bi malo eksperimentirao.....ove godine pokušao sa šečercem i pušing.:icon_scratch:
jbg,zaboravih...koliko kila po jedinici površine za sadnju?
 

diabola1210

Član
Tu od
25 Tra 2011
Poruka
590
Na kojoj dubini imaš vodu otprilike? Mi smo sve cijevi ručno zabijali,ali kod mene je voda na 4-7 metara...
Daj mi molim te objasni tu semu sa cijevi u zemlju. Sta zabijes 6 m cijev u zemlju i voda ide van sama ili treba i pumpa? Poslikaj mi ako ti nije problem da vidim tu cijev. Meni treba za vrt
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Daj mi molim te objasni tu semu sa cijevi u zemlju. Sta zabijes 6 m cijev u zemlju i voda ide van sama ili treba i pumpa?

Bas tako, bat od 40-50 kg i udri dok ne ode do dubine koju zelis,,,
nakon toga pumpa gore i udri,,,
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Može ako se pretvoriš u dobru vilu i takneš je čarobnim štapičem. :icon_e_wink:
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
A moze li voda sama ici van bez pumpe?

Moze,
ali ukoliko je bunar na brijegu i ako su tvoje potrebe za vodom ispod nivoa vode u bunaru (iliti cijevi koju si zabio u zemlju)
tad stavis cijev u cijev pa ožeži na prirodni pad,,,
sto je veci pad veci je i pritisak na izlazu,,,
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,107
Moja je pretpostavka da imaš dostupan izvor napajanja strujom , znači za njih ti treba 220V.

Ova moja pumpa tjera jeran omanji pištolj od 3/4 bez problema , prečnik bacanja je 20 metara.
Mislim da je ovakav isti pištolj u pitanju.
http://www.olx.ba/artikal/17483025/rasprskivaci-za-navodnjavanje-mc-2-3-4/

Znači treba ti pumpa i crijevo do pištolja i pištolj , može i samo jedan pa ga premještaš.
Pumpu sam platio 35e , pištolj oko 7e , crijevo alkatan 3/4 oko 0,3e po metru a fleksibilno nešto skuplje.
Znači za veću daljinu koristim alkatan a direktno u povrću fleksibilno da ga lako prenosiš.

Nisam spajao dva pištolja odjednom ali mislim da bi i njih zadovoljavala pumpa.

Što se tiče spajanja , nema nikakve matematike , pumpa-crijevo-pištolj i to je to , samo je bitno da ne uzmeš tanko crijevo da nebi imao prigušenje, znači za jedan pištolj crijevo 3/4 mada mislim da bi ono moglo i dva komada da tjera.
Za više pištolja treba veća pumpa (kapacitet) i naravno deblje crijevo.
Ovo zadovoljava baštenske potrebe.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,107
Vodu crpiš iz cijevi ali ta cijev za ovakve pumpe treba da bude malo deblja jer su one potopne , znači minimalno 4 cola , najtanja pumpa koju sam vidio je 75mm debljine.
Ili ako ti je voda plitko može i gore pumpa da se stavi ali ide druga vrsta. tada može i tanja cijev da se zabije u zemlju.

Rezervoar ti nije potreban ako ti bunar (cijev) ima dovoljan priliv.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,525
Nije dovoljno. Treba još
spric-kanta.jpg
:D::D::D:
 

diabola1210

Član
Tu od
25 Tra 2011
Poruka
590
Hahahaha. Hvala puno na savjetima [emoji2]
Mislim da cu ipak kupiti 100m crijeva za vrt i direkt iz pipe navodnjavati. Gdje ima za kupit onih prskalica sto se vrte u krug a da nesto valjaju?
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Nije baš voda iz pipe dobra za povrće,ako i to imaš u vrtu.
A ja sam bio ozbiljan za ručnu pumpu,najjeftinija,i najdugovječnija solucija je to.
 
Na vrh