• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sve o grahu

  • Temu pokrenuo Miodrag40
  • Datum prvog posta

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
momci da li je kod vas pocela berba graha kod mene jos dosta zelenog

Kod mene je pocelo prije 5 dana, i jos imam barem 15 dana posla, svaki dan ako vrijeme dozvoli, da nepada kisa, al je vrucina, jako se brzo susi mahuna
 

diabola1210

Član
Tu od
25 Tra 2011
Poruka
590
Nije baš voda iz pipe dobra za povrće,ako i to imaš u vrtu.
A ja sam bio ozbiljan za ručnu pumpu,najjeftinija,i najdugovječnija solucija je to.
Na cijev nabiti rucnu pumpu? Zasto voda iz pipe nije dobra za povrce? To samo i imam u vrtu...
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Diabola
Imaju ljudi koji buse bunare za malo novaca fi do 63mm.
Ja osobno imam takve bunare i prezadovoljan sam s njima.
Na takav bunar je se vrlo lako spojiti redukcijama na bilo koju pumpu.
Danas postoje vrlo jeftine pumpe na struju ili benzin tako da nema puno mudrosti.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
ivanz....znači ja kod tebe ,recimo,mogu kupiti taj grah ako se odlučim na prolječe za sadnju....možeš li mi reči par riječi,koliko rodi po jutru(ili ha)naravno prosječno,kolika su otprilike ulaganja po jedinici površine,čime ga vršiš,npr zet mi ima kombajn,može li se to nekako složiti u redove i kombajnom pokupit,i na kraju imaš li iskustva sa navodnjavanjem.Napominjem da su kod mene lagana pjeskovita tla.Ja sadim godinama jednu kulturu ,pardon dvije,i razmišljam o zaokretu pa bi malo eksperimentirao.....ove godine pokušao sa šečercem i pušing.:icon_scratch:
jbg,zaboravih...koliko kila po jedinici površine za sadnju?


ja svake godine sijem svoje sjeme, i tako negdje od 1999g

samo treba paziti da u okolici nema nigdje graha, jer se može križati, pa uz svoj još dobiješ razne vrste šarenog, crnog itd, zato više nesijem u selu

ulaganja ima, npr 60kg ide po jutru puta 25 kuna za kilogram, pa računaj samo za sjeme....

kombajnom nečeš napraviti niišta, ja imam vršalicu za žito i uz neke izmjene s njom radim, dosta dobro
 

labavi01

Član
Tu od
2 Ožu 2013
Poruka
602
Pa neki su ovdje pisali o kombajnu pa pitam,koliko ti sadiš,ja bi se polako rješavo duhana(jbg godine nose svoje a duhan je živa robija ako se držiš tehnologije).Ove godine pokušao jutro i pol šečerca....pušing zbog sjemena,a čujem i da nešto nejde prodaja.Pa reko da pokušam to jutro i pol nagodinu grah,imam navodnjavanje a on može stajat,i čekat cijenu.
Koliko umjetnog baciš,kojeg i da li navodnjavaš?:icon_scratch:

Uz dužno poštovanje,nije li 25 kn malo puno za "domače" sjeme.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
Koliko se ja kužim u duhan,svakako ima više posla s njim nego s grahom,kod graha se sve radi strojno,osim berbe,a kao duhanac,pretpostavljam da imaš radnu snagu,a i dobru zemlju za grah.
Jedino ako ga ne kaniš brati strojno kad se prosuši,onda i to ide lakše...
Za primjer,ja bacam oko 400-450kg petnaestice p jutru,ili ekvivalenta,i oko 150kg KAN-a u dvije prihrane,3-4 kultivacije dok se može traktorom u njega,i poneka folijarna prihrana...
 

labavi01

Član
Tu od
2 Ožu 2013
Poruka
602
Imaš li iskustva kolikon u PROSJEČNOJ,ILITI NORMALNOJ godini daje prinosa po jedinici površine,koliko u suhom ratarenju,a koliko u navodnjavanju,sortiment?
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,203
2012. godine u suši,uz navodnjavanje,bilo ga je malo manje od 7 t na jutru.Kvalitetna zemlja,bez bolesti i korova,dobar sklop... Pričam o zelenom,suhi ne berem. Sijem Haribeca.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Zbog klora. Pogotovo na ovim vrucinama. A jos ako ide direkt iz vodovoda je i temperaturni sok.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,717
skinut prvi suhi trešnjevac...sijan 20 travnja...rezultati nisu očekivani, suša odradila posao...
...em sitniji, em tek svako drugo zrno ima normalnu šaru...sreća da sam zelenoga maksimalno uvaljao..:eek::
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,717
zovi poljoprivrednu emisiju, tamo ide čak po 5 kuna suhi...
:icon_hang:
suvišno je bilo što komentirati na temu novinara...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Da, slušam ja neki dan - ma u četvrtak , ovu što prodaje dvije klupe od mene, priča na mob - zvao je neki čovjek od kojega ona uzima grah, da joj nabere i dopelja. Veli ona - može, po četiri kune.

I mislim si ja - o Bože, po četiri kune, mora ga brati i radnike platiti vjerojatno, i još joj do klupe tu na tržnici dopeljati, a ona ga prodaje po osam i po sedam, a olušteni po dvadeset - dakle, uloži prste to vrijeme što stoji i čeka mušterije, i sve oljušteno joj izađe deset kuna kila.
Sadila sam i ja grah, i brala ga, i znam koji je posao nabrati dvijesto kila graha.
Četiri kune kila.....nebo, otvori se......
 

diabola1210

Član
Tu od
25 Tra 2011
Poruka
590
To je i moj stari gledao danas poljoprivrednu emisiju i zapalio se za grah. Mislim si ja da nije to tako sjajno i bajno kako oni pricaju na tv-u
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,660
Da, slušam ja neki dan - ma u četvrtak , ovu što prodaje dvije klupe od mene, priča na mob - zvao je neki čovjek od kojega ona uzima grah, da joj nabere i dopelja. Veli ona - može, po četiri kune.

I mislim si ja - o Bože, po četiri kune, mora ga brati i radnike platiti vjerojatno, i još joj do klupe tu na tržnici dopeljati, a ona ga prodaje po osam i po sedam, a olušteni po dvadeset - dakle, uloži prste to vrijeme što stoji i čeka mušterije, i sve oljušteno joj izađe deset kuna kila.
Sadila sam i ja grah, i brala ga, i znam koji je posao nabrati dvijesto kila graha.
Četiri kune kila.....nebo, otvori se......
Pa đesi koleginice?? bila si prozvana u ovoj temi par stranica prije da i ti prodaješ švercerima, a prema tom kolegi oni su jadnici koji se bore s preživljavanjem.
 

klint1

Član
Tu od
17 Lip 2015
Poruka
57
Pitat ću ih ja kad im kombajn od te 4t samelje pola,ili kad plate nadnicare pa rucno preberu 4t.Koliko će onda biti ispativo davat ga po 4 kn kg.Nas narod inaće funkcionira po sistemu,ono šta je u medijima to je i istina.U ovoj prići zaradit će jedino onaj koi će to otkupit,a seljak će imat manje nego od ratarenja plus sto će se vamo malo više naradit.I još nešto,pa postali smo jeftinija radna snaga od kineza ni tamo tako kvalitatan grah nije toliko jeftin.
 

Najnoviji postovi

Na vrh