• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sve o grahu

  • Temu pokrenuo Miodrag40
  • Datum prvog posta

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,660
Nisam dečko.lovac,pecaroš, a niti Ivan, ali mogu odgovorit..maks. prinos po jutru je 700 kg, zavisi od vremena sjetve, tko je ranije sijao ima taj prinos, a kasnija sjetva je doprinjela da ima mali broj zrna u mahuni. Naravno govorim o slavonskom zelenom.
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,660
Zavisi gdje je tržište, u Slavoniji naravno Slavonski, a Zagreb trešnjevac.
 

labavi01

Član
Tu od
2 Ožu 2013
Poruka
602
Namjeravam nagodinu,pokušati jutro ili dva sa navodnjavanjem,a zemljopisno sam negdje u sredini......znači pola,pola.....:icon_weed:

ajmo ekipo laku noć 8
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Nisam dečko.lovac,pecaroš, a niti Ivan, ali mogu odgovorit..maks. prinos po jutru je 700 kg, zavisi od vremena sjetve, tko je ranije sijao ima taj prinos, a kasnija sjetva je doprinjela da ima mali broj zrna u mahuni. Naravno govorim o slavonskom zelenom.

eto, sve je rečeno, na 2 njive je išlo do 800kg, a inače oko 700-750, na nekim njivama i 650kg, al prosjek je 700kg, ako se sije na 70cm, da je na 50cm bio sijan, vjerujem da bi prinos bio jači za 20-25%, al nema potrebe, onda sijačicu treba prepravljati, kultivator neodgovara itd

da sijem 15-20 jutara, onda bi sigurno sijao na 50cm, i imao bi neke duple alate i traktor koji bi to odrađivao sa drugačijim tragom kotača itd, jer za tu količinu se to isplati raditi, za manje po meni nikako

trešnjevac i tetovac (onaj bijeli) kažu da je rodniji od slavonca

i kod mene je razlika u njivama, kao što bhorv kaže, samo zbog datuma sjetve, i to samo treba pogoditi, ostalo nije problem, al svaka godina je za sebe, ovo je za mene rekordna godina, prije nisam dobio više od 700kg po jutru, i to je bilo samo jedne godine, a prošlu neželim spomenuti
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,571
PAmw1rU.jpg


Moj je na ceradi pod šupom.
Uskoro još slika i video stroja u radu. :drink:
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Marko ajde kad budes mogao stavi video ovog stroja zanima me kako radi.....samo lako je tebi kad imas takvu mobu zena....
 

CAPO ZG

Član
Tu od
20 Kol 2013
Poruka
360
Super to Vama ide ja sam svoj vukao u dvorište sto mi je dodati posao, :( pih ali tako je to moralo biti kakav ti je to štrojček da li ima sita i puhalnik, ?
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,571
Kad uhvatim vremena, imam sve snimljeno, samo treba monirat i postavit na YT, ali slabo sam sa vremenom.
 

labavi01

Član
Tu od
2 Ožu 2013
Poruka
602
bečari,več sam naprijed spomenuo da mislim i ja nagodinu pokušat malo sa grahom,koliko vidim sve se nekako odradi(sušu ću pokušat eliminirat navodnjavanjem)al izgleda da je vršenje iliti berba dosta zaheban proces pa me zanima postije li kakvi strojevi baš za berbu graha.....čujem od ljudi a i prateči vas na forumu da obični kombajn napravi puno loma,isto tako "klasično gaženje",grazne improvizirane naprave isto.......napišite par riječi o svojim iskustvima.....hvala8?:icon_scratch:
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Labavi@
Što se tiče graha zavisi o kolikoj se površini radi, koliko
se može prodati pa onda se razmišlja o strojevima i nekom povećavanju površina.Iz mog iskustva 1 jutro se može odraditi bez nekih velikih pomagala i potrebama za kombajnom i sl. strojevima.Ručno čupanje,zatim gaženje,provijavanje od pljeve nije neki prevelik posao kako se priča.Kreneš s manjom površinom savladaš neke početničke stvari stvoriš tržište i onda ideš u povečavanje.
Samo da naglasim da grah varira jako u prinosu možeš raditi čitavu sezonu i na kraju izvući onoliko koliko si posijao.Mnogi su se navukli na proizvodnju graha al je grah jako riskantan pa na kraju dožive razočarenje.Ja sijem grah unazad skoro 10 god,imam riješeno navodnjavanje,izvlačim maximum iz biljke i svake godine nešto novo.....ove godine sam imao 3 vrste a do sada jednu al sam morao proširiti sortiment jer tako mi traže kupci.Prodajem sve na kućnom pragu ostvarujem odličnu cijenu kvalitet je na maximumu..Ako se ide na veće površine onda je teško prodavati po nekim cijenama o kojima se priča u prodaji na malo.
 

labavi01

Član
Tu od
2 Ožu 2013
Poruka
602
hvala brle,moja razmišljanja su vrlo bliska tome što si napisao,al obzirom da sadim kulturu koje se mislim lagano rješavat(duhan),nešto moram pokušavat,a čuj rizici postoje u svemu pa kako bog da,pokušat ću....nisam baš za nuklearnu fiziku al nisam ni nepismen pa vidje ćemo,pa ako nađem nekog da me savjetuje ko zna,možda ostane koja kila više od onog što posijem:icon_mrgreen:

e zaboravih,daj mi reci,nisam gledo na profilu odakle si,kakve su zemlje kod tebe i koje prosječne prinose ostvaruješ sa navodnjavanjem?
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Duhan je bas sada postao biznis al za svercere....
Ja imam srednje tesku zemlju glina ,znaci treba dosta vode pa sve navodnjavam.
Prinosi variraju u grahu al u dobrim godinama dobijem nesto oko tone po jutru-zelenog.
Ove godine nemam ni 800 kad ga proberem.
Takoder sam probao ove godine tresnjevac niski al nema usporedbe s zelenim.....on mi je rodio skoro duplo vise kad preracunam moju malu povrsinu ispada oko 1,4t po jutru....lakse ga je i odraditi jer ima krupnocu i jednacije zrija....
 

labavi01

Član
Tu od
2 Ožu 2013
Poruka
602
Brle,kako navodnjavaš,ja imam sistem kap na kap,planiram kad sve odradim(okapanje,kultivacija,ogrtanje,prskanje)jednostavno cijevi provuć među redove i piči........kako ti radiš?:(whew):

šta se tiče duhanskog biznisa i to je otišlo u ku...,trajalo je 2-3 godine,sad demokratska vlast ulazi tenkovima u dvorišta i pretres ,ljudi se boje prijatelju poklonit kilu a ne da bi prodavali na crno,no da neki još uvjek rade.....rade no ja ne želim toliko riskirati,pogotovo što radim u državnoj firmi a i stravstven sam lovac pa imam oružje,koje u slučaju sranja...pa,pa......,čujem od ljudi,tipa ulovoli sa 50kg,kazna 25 tskn,pa ti švercaj.........
 
Posljednje uređivanje:

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,571
Slika govori tisuću riječi, a video? :8):

Evo kako je to izgledalo kod mene. Nisam mogao to bolje i kvalitetnije poslikati i posnimati, bio sam glavni strojar :icon_e_biggrin:
[YT]https://www.youtube.com/watch?v=3tQuxiRgNgM[/YT]
 

CAPO ZG

Član
Tu od
20 Kol 2013
Poruka
360
Dobro to Vama ide jos da je i puhalnik na stroju gotov posao ali i ovako se da ...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Labavi@
Navodnjavam rasprskivačima jer se bavim paprikom ,kupusom i dr. pa sam riješio taj tip zaljevanja.Jednom investiram i imam praktički svake godine.Može i kap na kap al te trake u vijek smetaju poslije jer ja kultiviram po 4-5 puta dok mogu ulaziti u njega, a nemogu ga zaliti odmah poslije sjetve a kap na kap nije jeftin, ako se radi o većim površinama.
Marko@
Znam za takve strojeve čine mi se malo spori a treba dosta ljudi da se sve odradi.........
Kako si zadovoljan prinosom ove godine čini mi se da si sijao na 50 i na 70cm
 

Najnoviji postovi

Na vrh