• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sve o grahu

  • Temu pokrenuo Miodrag40
  • Datum prvog posta

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,709
onda je ovo moje de luxe verzija, mogu delat sam i ne treba mi tepih na njivi...:(giggle):



 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Za manju količinu je ovo jako dobar sistem, a 90 posto tih žena su dobrovoljci, stiglo bi se sve i sa 2-3 osobe manje bez problema.

Prinos je katastrofa. 30 kg sjemena, ovršeno nekih 130-150, nisam vagao.

Sijano je na 35 cm, a samo 4 reda na 70
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,107
Posijano postrno , danas slikano.

Posle ječma odmah poorano i dva puta pofrezano , zemlja jako teška i nakon dva frezanja je bila jako neuredna , busenita.
Nakon nicanja je jednom zaliveno nepravilno i nije bilo vode za sve , znači samo hidrantnim crijevom je se ''šaralo''. U periodu od sijanja do prvog zaljevanja je bilo pakleno vruće.Vjerovatno je trebalo da se zalije odmah nakon sijanja ali nije se imalo vremena.
Jednom je ručno okopano.
Ničim nije tretirano niti prihranjivano niti zaštićivano.Znači ništa.

E sad , čeka se da se vidi šta će biti.
Ovo je jedna mala eksperimentalana parcelica koja mi je jako blizu kuće pa sam odvojio malo vremena za zezanje čisto da vidim šta može postrno da se dobije u ekstremnim uslovima vrućina.
Otprilike sam računao da ako se uspije biljka ''podići'' po suši sa jednim zaljevanjem da se cvjetanje dobije u malo hladnije doba , e sad zrenje vidjećemo ..

Znači za kritičare koji će me dočekati ''na prvu'' opet napominjem , ovo je eksperiment čisto da se dobiju iskustva a ne nečija ''mišljenja''


Još da dodam , od onih 0,9 ha što sam posijao redovno imam nekih 150kg pasulja neprebranog , jad i bijeda :mad:

Evo koja slika današnje situacije.
 

Prilozi

  • IMG00125.jpg
    IMG00125.jpg
    80.2 KB · Pregleda: 151
  • IMG00126.jpg
    IMG00126.jpg
    75 KB · Pregleda: 115
  • IMG00127.jpg
    IMG00127.jpg
    50.9 KB · Pregleda: 122
  • IMG00128.jpg
    IMG00128.jpg
    72 KB · Pregleda: 121

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
savo, svaki pokušaj vrijedi, 2013 sam brao kukuruz posijan postrno....

grah treba sunca kad dozrijeva, e sada, ako bude sunca, onda će i biti nešto od njega, ili da ga dosušiš u sušari negdje, i da nedobije nikakav mraz, koji bi ga prekinuo u razvoju
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Ivanz gdje si ga samo iskopao....
Savoris ne isplati se sijati u jecam...kasno je ne pomaze ni navodnjavanje jer imamo sve suse godine...koliko si posijao sjemena na o,9 ha?
150Kg je stvarno katastrofa...kad je sijan?
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
slučajno sam naletio na njega, i odmah otišao kupiti, nisam čekao ni sata, jer sam vidio kako funkcionira kod jednog čovjeka, kod kojeg sam htio nositi svoj grah, da se doradi, da ostane što manje za ručno prebiranje
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637


Evo jedna od ove godine.... poslije je negdje sastavio redove

Ovo je prva tura....iz nje sam izvukao prvih 120kg
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,107
Ma znam da mu treba sunca u dozrijevanju ali lakše je to kompezovati nego sušu u cvjetanju .
Opet kažem , eksperiment koji me ne košta mnogo a vidjećemo šta će biti , ne pridodajem tome mnogo pažnje .

Čini mi se da sam sijao oko prvog maja ako se dobro sjećam , količine sjemena se ne sjećam , sijano na 70X7.
 

Sini

Član
Tu od
20 Ožu 2011
Poruka
65
Poštovanje članovima foruma!
Vidim da je mnogima od Vas grah ove godine podbacio. Moj je ove godine unatoč suši odlično urodio. Na nešto više od pola jutra ( 3000 kvadrata) ovršeno 810 kg trešnjara. Zrno je nešto sitnije nego lani. Napravio sam priključak sa noževima za podrezivanje koji podsjeca dva reda i sakuplja ih u jedan. Pola jutra podrezano za sat i 15 minuta. Vršidba direktno na polju ubacujući vilama u vršalicu. Ovdje je video podsjecanja:

[YT]https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=_0zFb8QO4ZI[/YT]

Ako nekome pomogne:(wait):
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
De mi reci Sini dal je kod tebe trešnjevac dobro obojen mislim na one šare po zrnu graha....... kod mene ima dosta svjetlijih zrna.......ove godine
 

Sini

Član
Tu od
20 Ožu 2011
Poruka
65
Da Brle, u pravu si. I kod mene je ove godine zrno nešto svjetlije nego lani, ali je potpuno zdravo i sjajne površine. Čemu pripisati svjetliju boju stvarno ne znam. Sve u svemu sa prihodom i kvalitetom sam zadovoljan.:(hi):
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Sini@ I ja sam zadovoljan s trešnjevcom ove godine samo da sam imao veću površinu pod njim.Ikod mene je kvalitetno zrno samo ta boja nije 100% al ne smeta......
kolike su cijene graha ovako na malo kod vas tamo,tako da se mogu orijentirati.....
Dobro ti radi podrezivač a i grah je bio odličan bar što se vidi preko slike.....
 

Sini

Član
Tu od
20 Ožu 2011
Poruka
65
Cijene trešnjara kod nas su 20-25 kn/kg u prosjeku, zavisi kako tko uspije prodati. U Zagrebu po tržnicama 30-35 kn. Ove godine su ljudi više išli sa grahom pa mi se čini da je i ponuda veća. Zasad se nešto pomanje prodaje a dalje ćemo vidjeti. Uglavnom slabije nego prošle godine.
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,123
Može jedno pitanje vezano za grah.
MSK 4 reda oltova, jel se može suzit na 50cm?
I kakve ploče idu za sjetvu graha sa istom sijačicom?
 

Sini

Član
Tu od
20 Ožu 2011
Poruka
65
Pozdrav! Može se uz malo više truda suziti na 50 cm, ali se isplati samo ako je misliš stalno koristiti na tom razmaku. Ne znam koliko ti to odgovara za sjetvu graha zbog kasnije kultivacije istog. Grah se u kasnijoj vegetaciji raširi i zatvori redove, što onemogućuje ulazak traktorom u redove. Eventualno bi se moglo ostaviti širi prostor između svaka tri reda za prolaz traktora,ali onda tako moraš posložiti i sijačicu. Ja sam za sjetvu graha upotrijebio prepravljene i dorađene pločice sa uskim prorezima- netko mi je rekao da su to za soju.
 

CAPO ZG

Član
Tu od
20 Kol 2013
Poruka
360
pozdrav može kakva slika podezača na povrsini ?
moram vidjeti način na koji radi


Poštovanje članovima foruma!
Vidim da je mnogima od Vas grah ove godine podbacio. Moj je ove godine unatoč suši odlično urodio. Na nešto više od pola jutra ( 3000 kvadrata) ovršeno 810 kg trešnjara. Zrno je nešto sitnije nego lani. Napravio sam priključak sa noževima za podrezivanje koji podsjeca dva reda i sakuplja ih u jedan. Pola jutra podrezano za sat i 15 minuta. Vršidba direktno na polju ubacujući vilama u vršalicu. Ovdje je video podsjecanja:

[YT]https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=_0zFb8QO4ZI[/YT]

Ako nekome pomogne:(wait):
 

Sini

Član
Tu od
20 Ožu 2011
Poruka
65
Evo prijatelju:





Ove slike su mi bile pri ruci. Ako te još što zanima tu sam.:(nod):
 

Najnoviji postovi

Na vrh