• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sve o grahu

  • Temu pokrenuo Miodrag40
  • Datum prvog posta

cz99

Novi član
Tu od
7 Pro 2014
Poruka
11
pozdrav, morao sam završiti oranje sad kad ne pada par dana kiša :) jedna je brazda s imt 539 pa to dosta sporo ide, ali u prosjeku oko 1 jutra za 4 sata * extra mala potrošnja goriva oko 2,5-3 lite po satu, plavi dizel 5,30kn, znači oko 60kn goriva po jutru, a ako ti netko radi uslužno onda je cijena od 350 do 400kn po jutru. Ona vršilica graha sa njuškala je solidna s obzirom na cijenu, mada fali ventilator ili 2 ako čovjek želi kvalitetnije, bez dodatnog ispirivanja, a u svakom slučaju je i temelj za poboljšanje ili izradu nove, ali kad se uzme u obzir i da taj grah netko treba počupati prije vršenja cijena još raste, pa valja razmisliti i o manjim kombajnima koji se uz lakše prilagodbe mogu koristiti i za grah, kolega mi ima zmajev kombajn za koji kaže da mu u priručniku piše što treba promjeniti ako želi vršiti grah, a manjih kombajna sa zahvatom od 1,80 do 2,20 metara ima po povoljnim cijenama, naravno to su kombajni iz 60ih i 70 ih godina ali u ispravnom radnom stanju, pa tko voli nek izvoli :)

http://www.njuskalo.hr/kombajni/kombajn-claas-oglas-12253209

http://www.njuskalo.hr/kombajni/kombajn-masey-ferguson-86-oglas-9670573
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
@cz99 kad budeš kod prijatelja, pogledaj što piše u katalogu koje stvari treba promjeniti, da se adaptira kombajn za grah. Znam da korpu ili podbubanj svakak, jer žitni ima premale rupe. Kukuruzna možda malo prevelike. Ja sam napravio nešto između, al me interesira dal treba još kakve gume staviti, i kamo.. Slažem se da je kombajn najbolji stroj za vršidbu graha.. čak i onog visokog koji se bere po kukuruzu, pa ga poslije samo nabacaš u kombajn. Koliko sam vidio, puno je bolje da je grah malo vlažan, nego potpuno suh, i tad je lom zanemariv.. al ipak me zanima što su u Zmaju predvidjeli.
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Ivane koji ječam siješ i koja je otkupna cjena bila ove godine i prodaja
gdje ide.


sijem od osječkog instituta, nešto svog sjemena ove godine i zaprašenog, ima u temi o ječmu, a nešto je bilo originalno, ove godine sam prvi puta sijao osječki bingo, za sada dobro izgleda.......


što se graha tiče i zmaja, postoji original adaptacija za grah za z 141 i z142.......ja sam ju vidio jednom u životu i nisam bio dovoljno brz da ju kupim.......al nije ni to savršeno rješenje, da budem iskren.......

ja radim slavonac, i to je vrsta koja se najviše lomi, na mojoj vršalici imam vijke za regulaciju podbubnja......i samo pola kruga smanjuje lom, ili bolje izvršava masu, a na kombajnu se nemože namjestiti takva regulacija.......i na vršalici poslije bubnja, masa ide na slamotrese i zrno pada na sabirnu, te prolazi kroz 2 sita, i vjetar.......to je to

kod kombajna je druga priča, ima 4-5 mjesta gdje se grah lomi i to nije prihvatljivo......

imam mali kombajn claas, zahvata 180cm, i neznam jel bi on išao u grah......mislim da bi trebalo puno stvari prilagoditi.....a jedan opet i radi grah s takvim kombajnom kao moj.......i kaže da je dobro

massey ferguson 31 sam vidio da vrši grah, i u posudi u kojoj se sakupljao nisam vidio baš loma, prodavao se na njuškalu......i u njegovom uputstvu piše da može raditi grah.......

za mene je još uvijek najbolja opcija dovesti kući i propustiti na vršalicu.......sa prepravkom kombajna bi možda i krenuo, ako bi kupio nekog većeg zmaja da mogu raditi i druge kulture, pa da claas bude samo za grah......


ovako curi iz moje vršalice:

[YT]www.youtube.com/watch?v=0UDHEac_Vc0[/YT]


ovo je jedan profi stroj, samo neznam koja je cijena........i u kojem vremenu ga treba vršiti sa ovim strojem, jer kada bi bio presuh onda bi popucao na njivi i pola bi ostalo na zemlji, pogotovo nakon pick-up uređaja koji ga doslovno melje dok ga uvlači unutra.......

[YT]www.youtube.com/watch?v=q6qiRkrx1qY[/YT]
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
elevatori ovršene i neovršene mase, puž za istovar, spirale od ovršene i neovršene mase što vode zrno do elevatora, i konstrukcija i brzina samog bubnja......

kod ovog mastera, to je sve izbjegnuto....ima istovar bunkera na kipu ili traku.......i još niz drugih rješenja, to je za velike površine
 

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
Na kombajnu postoji poklopac dolje ispod glavnog puža, ili sam napraviš otvor da grah pada u posudu i izbjegne se sve što si naveo.. Problem je samo bubanj!
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,106
A dali može da se izvadi donje sito iz kombajna , pa da se otvori onaj poklopčić na donjem dijelu elevatora neovršene mase i tu namontira neki nazovimo ga rezervoar pasulja , znači izbacujemo iz upotrebe njegov bunker
Time izbjegavamo lupanje ovršene mase i isto tako sprečavamo povrat neovršene mase , jer smatram da bi se sve dobro ovršilo i u prvom prohodu kroz kombajn
Znači bilo bi možda malo prljavije ali manje polupano jer bi i neovršena masa išla u ovaj pridodati rezervoar koji nebi mora da bude veliki jer mi pričamo o nekim manjim parcelama gdje nebi bio problem ćešće puta ručno to prebaciti u neku prikolicu ili slično
Znači bolje da bude prljavije jer neovršena masa ide u rezervoar nego da neovršena masa ide ponoov u bubanj gdje je prilično ''ogoljena'' i lupala bi se

Brzina bubnja je stvar režije , staviti veliki lančanik da se uspori i to je to , eventualno raditi na manjim obrtajima motora ako je moguće
Korpa , e ona bi morala da se izmijeni , neznam koliko je to komplikovano za napraviti u domaćoj radinosti

Gledajući tebe Ivane koliko truda i energije utrošiš na prikupljanje i vršaj mislim da bi neki manji rashod vezan za lom zrna bio opravdan ako ćeš posao ručnog čupanja,ručnog utovara,ručnog hranjenja vršalice kompezovati za odrađivanje u jednom prohodu
 

cz99

Novi član
Tu od
7 Pro 2014
Poruka
11
Znam da mi je rekao da se na bubanj stavljaju nekakve gume i broj okretaja se mora smanjiti, a za priručnik ću gapitati pa staviti na forum dio o tome, na heder se vjerojatno.moraju stavljati dodatci za soju
 

cz99

Novi član
Tu od
7 Pro 2014
Poruka
11
Zato kombajn i treba gledati kao prednost, evo ja planiram od grada uzeti još 1,3 hektara pa bi to onda bilo zajedno oko 7 jutara, tako da ozbiljno razmišljam o manjem kombajnu zahvata do 3 metra. Ujedno ispravak za post prije, mislio sam nna nastavke za suncokret ali vjerojatno griješim:-!
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
on je otvorio i povratnu masu, ja imam te poklopce i ispod puža jedan dugački poklopac, moglo bi se to tako rješiti.......

al kako rješiti da mahune nepucaju na suncu i kada ga ići vršiti da se negubi puno????

na youtube gledam oni ga preturaju i ništa im se nerasipa, pa da se tako kukuruz okreće, pola bi se rasulo......
 

cz99

Novi član
Tu od
7 Pro 2014
Poruka
11
Bio sam danas u poglavarstvu i predao zamolbu, kažu mi da osim mene za tu zemlju nije nitko konkurirao pa da ću je vjerojatno i dobiti od 1 mjeseca iduće godine. Moj a zamolba jezadnja koju su zaprimili pa je natječaj sada zatvoren, ali su mi rekli i da na ovoj mojoj strani ima ukupno 210hektara oranica od kojihje oko 50otišlo kao povrat imovine jednoj obitelji a dobar dio zemlje se radi i na crno jer je tek od prije 3godine zemlju moguće raditi nakon razminiranjasamo što kažu danemaju sve podatke o parcelama koje su u uporabi na crno ali dasvakako ima jošzemlje koju će davati uzakup na ovome djelu
 

cz99

Novi član
Tu od
7 Pro 2014
Poruka
11
on je otvorio i povratnu masu, ja imam te poklopce i ispod puža jedan dugački poklopac, moglo bi se to tako rješiti.......

al kako rješiti da mahune nepucaju na suncu i kada ga ići vršiti da se negubi puno????

na youtube gledam oni ga preturaju i ništa im se nerasipa, pa da se tako kukuruz okreće, pola bi se rasulo......

Kaže kolega da postoji tvornički heder za zmaja za vršidbu graha
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,106
Cijeli heder ili samo nadogradnja pikapa na postojeći?
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
ima sve pickup, bubanj, korpa, sita, poklopci ovršene i neovršene mase.....itd
 

bosserb

Član
Tu od
13 Stu 2014
Poruka
57
Zmaj je imao pik ap uredjaje na serijama 142
Imam katalog knjizicu pa sam slikao ali aparat nije bas najbolji,nadam se da cete vidjeti
viewer.php
[/URL][/IMG]

viewer.php
[/URL][/IMG]
 

Sess

Novi član
Tu od
26 Ožu 2014
Poruka
8
Pozdrav! Može li se uvesti certificirano sjeme iz Srbije sa Novosadskog instituta? Kakve je procedura? Vađenje fitocertifikata preko firme ili opga?
 

Najnoviji postovi

Na vrh