• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sve o grahu

  • Temu pokrenuo Miodrag40
  • Datum prvog posta

CAPO ZG

Član
Tu od
20 Kol 2013
Poruka
360
Dali je tko probao desikaciju ali ne kemijom vec mozda kakvim prirodnim pripravkom ...sol ocat soda bikarbona kopriva itd...prisiliti biljku da se posusi dok je jos u zemlji i da se mahuna posusi zajedno s biljkom u zraku ?
 

planin

Novi član
Tu od
24 Velj 2016
Poruka
20
Najbolja prirodna desikacija je da se sav grah poguli, kad ga ima zrelog 60-70% i onda se nabaci na trklje kao djetelina da se osuši. Bar ja tako radim. Prošle godine sam imao oko 30 takvih trkalja a sa svake oćistim oko 15 kg graha.
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Kada bude kraj 7 mjeseca+38 netreba mu nikakav pripravak za susenje....
 

planin

Novi član
Tu od
24 Velj 2016
Poruka
20
Ne bi ni ja da nemoram. Kod mene je klima specifićna. Mrazevi udaraju do maja mjeseca. Znaći, sjetva je tek u maju a berba polovinom avgusta kad se već mogu oćekivati i kiše a i jake jutarnje rose. Tako da bez dodatnog sušenja nema priće.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,076
Kako vidim prognozu javljaju više od 5 dana kišu , sreća pa nisam posijao.
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Ja sam prije kiše posijao grah pa šta mu bog da.............sada je trenutno dobio oko 30l vode a možda dobije još čak i snijega.......
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Posijao samo 1,5 jutro, nece izaci jos par dana, tako da se nebrinem....ostalo sijem kada se malo prosusi....

Sitgao pick-up za kombajn, pa dok se nemoze u njivu, raditi cu kombajn, lancanici takoder su kod kuce, treba ih tokariti jis
 

CAPO ZG

Član
Tu od
20 Kol 2013
Poruka
360
Ajde super bas me zanima kako bude s kombajnom, nadam se da ce ti biti lakse ;)


A sto se tice sadnje mozda ga za vikend posadim ako bude ok
 

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
kod nas je dosta kiše palo, pa ću ostatak posijati tek za tjedan dana....
 

planin

Novi član
Tu od
24 Velj 2016
Poruka
20
Pravi zimski uvjeti, jutros -3 stepena. Gotovo sve bijelo od snijega, čovjek bi pomislio da je januar. Sve su prilike da grah neće zadugo u zemlju.
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Pravi zimski uvjeti, jutros -3 stepena. Gotovo sve bijelo od snijega, čovjek bi pomislio da je januar. Sve su prilike da grah neće zadugo u zemlju.

Par sunčanih dana mijenja situaciju ništa još nije godovo utakmica tek počinje.
Meni je lane bio mraz 3 dana a grah je većinom bio vani oko 70% i ništa mu nije bilo
tako da zna sve ispasti dobro na kraju.........bez panike
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,076
Ja ću bez panike da čekam bolje vrijeme pa tek onda sijem :icon_pidu:
 

CAPO ZG

Član
Tu od
20 Kol 2013
Poruka
360
Evo, ja sam danas posijao jednu parcelu graha onako za probu
 

Prilozi

  • image.jpg
    image.jpg
    58.5 KB · Pregleda: 131

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,076
Evo ja danas posijao što sam planirao , skoro 1ha.

Nešto sedmaka , nešto zelenog i malo više bijelog.

Sijao sam sa IMT pneumatskom dvorednom , ploče sam uzeo stare od 18 rupa i izbušio ih na 54 rupe što se pokazalo ekstra dobro.
Jedino mislim da sam trebao rupe sa 4,5mm povećati na 5mm jer znevlje ako je pljostano ili veliko mislim da se teže lijepi ali i ovo je poslužilo.
Znači u pločama je bilo i praznih rupa pri sjetvi , ovo na slici je bijeli koji je manji i okrugal pa se lijepo hvatao za ploče.

Nakon sijanja poprskano sa ZANATom i nadamo se najboljem.
 

Prilozi

  • IMG_20170428_114552.jpg
    IMG_20170428_114552.jpg
    46.4 KB · Pregleda: 115
  • IMG_20170428_162101.jpg
    IMG_20170428_162101.jpg
    44.5 KB · Pregleda: 108

ivanz

Aktivni član
Tu od
29 Pro 2010
Poruka
4,485
Moje ploce imaju rupe 5,5mm i najbolje se uhvati bijeli biserac, jer je skoro okrugao kao soja, samo nesto krupniji, a tresnjevac je najkrupniji i kada sam njega sijao onda sam isao i sporije.....
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,076
savoris@ što još nisi za ZANATom ubacio nešto na bazi Linuron-a on ti je za širokolisne korove, a sa Zentom je odličan partner pokrije skoro sve korove. Nije ti kasno ni sad, do nicanja može.

http://www.fitofarmacija.rs/Data/Files/detalji/detalji_galolin_mono.pdf

Nisam jer nisam znao :x:


Ivane , i ja sam primijetio da bi veće rupe radile bolje posao ali nisam smio za početak da razbušim toliko pošto nisam imao rezervne ako pretjeram.
Ove ću da povećam na 5mm pa da vidim hoće li biti dovoljno. Ako ne onda idemo na 5,5.
Nikada nije kasno razbušiti. :eek::
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,076
Evo pasulj je ponikao , misim da je oko 70% već napolju ali vidim da i trava već kreće , otprilike za sada samo širokolisna.
Šta bi bilo optimalno za prskanje i dali još dodavati nešto protiv plamenjače ili .................. ?
 

zeko

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2009
Poruka
1,633
Evo ja posadio danas zeleni grah pa cemo vidjeti..
84752d938822bbbd104df362f1968241.jpg
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,076
Šta je ovo ?
Stabiljka je šuplja unutra i počinje da trune. Samo dio ali bojim se da se ne poveća jer neznam šta je u pitanju.
 

Prilozi

  • IMG_20170512_193943.jpg
    IMG_20170512_193943.jpg
    39.4 KB · Pregleda: 82
Na vrh