• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sve o grahu

  • Temu pokrenuo Miodrag40
  • Datum prvog posta

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Sutra navečer će ti situacija biti posve drugačija.......izaće ga pola van.
Ja sam ove godine zadovoljan s nicanjem,klijavošću sjemena niklo svako zrno.
Valjda će do kraja da se poklopi vrijeme......lani je bilo šareno.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,067
Evo kiša ga je zalila . Pada već više od sat vremena. :ppozdrav:
Izgleda sam pogodio pravi tajming.:cool:
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Neće mu biti višak kiša.... samo će lakše izaći i osloboditi se.
Kod mene je palo 9 l sinoć.....
Dovoljno za sada.
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
6cm biljka od biljke......međurednio 70 cm.
Zeleni grah......budemo vidjeli jel pregusto.
Ove godine je nicanje bilo skoro sto posto zato izgleda gusto nije ništa stradalo.......
Sjeme sam još dodatno selektirao da bude što krupnije....onda je i energija klijanja velika.
 

DadoPZ

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2011
Poruka
114
Ja sam na kraju išao na međuredni razmak 45cm i 10cm u redu
Taman pred kišu
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
Kiša je uvijek dobro došla poslije sjetve.
Još ako si opalio neki zemljišni herbicid..........pun pogodak.
Mogao si i malo gušće od 10cm sijati jer nikad nije idealno....ali ovisi i o kojem se grahu radi.
Šareni ide rijeđe zeleni može gušće.
 

DadoPZ

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2011
Poruka
114
A bio sam malo ograničen sjemenom, ali parcela je u obliku trokuta i ima dosta preklapanja tako da nadam se da neće biti rijetko. Riječ je o šarenom.
Preporuka za prskanje prije nicanja Corum ili Stomp aqua ? Negdje sam citao da je stomp za grasak, dok ovdje citam da ste ga koristili i za grah.?
Sve se nekako odvilo brzinski pa nisam stigao baciti npk. Da li ima smisla nakon nicanja baciti 15-15-15 prije neke kiše.
 

MilanZetor

Iskusan lik
Tu od
7 Lis 2011
Poruka
6,144
na staroj oltovoj skineš i brojač i čistač, samo ostaviš kućište u koje se umeću...a kak to tvoje metalno izgleda nemam pojma... 🤭
zaostal u vremenu...;)
Jel manje lomi zrna ako se skinu brojač i i čistač? Imam isto taj novi metalni tip okidača.
 

DadoPZ

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2011
Poruka
114
Ja sam isprobavao tako da sam skinuo taj novi mehanizam i stavio staro plasticno kuciste (bez brojača i skidača) da ne ispadaju zrna bzvz
Ali bio mi je problem da su zrna podlijetala ispod sjetvene pločice i onda je dolazilo do loma
Imao sam zamjenske, original su nešto tvrđe pa možda nebi došlo do toga
 

brle

Aktivni član
Tu od
9 Sij 2013
Poruka
637
A bio sam malo ograničen sjemenom, ali parcela je u obliku trokuta i ima dosta preklapanja tako da nadam se da neće biti rijetko. Riječ je o šarenom.
Preporuka za prskanje prije nicanja Corum ili Stomp aqua ? Negdje sam citao da je stomp za grasak, dok ovdje citam da ste ga koristili i za grah.?
Sve se nekako odvilo brzinski pa nisam stigao baciti npk. Da li ima smisla nakon nicanja baciti 15-15-15 prije neke kiše.
Šareni se više širi i grana tako da će to bit ok......
Može stomp i u grah 3l /ha .
Corum je dobar s tim da je najbolje ići 2 aplikacije po pola doze kad grah nikne i korovi .
U grahu ide jedna doza 1,25l/ha ili dva puta po pola doze 0.62l/ha.
Ja prskam 2 puta s 0.62l/Ha uz dodatak okvašivaća obavezno.
Npk možeš dodati i poslije u kultivator ako bude kiše iskoristit će ga dobar dio.
Možeš pomiješati npk i kan.
Kan će ga brzo potjerati na rast a npk će postepeno da se razgrađuje.
Mislim da bi ti corum bio dovoljan stomp možeš izostaviti pošto nisi odmah prskao poslije sjetve.....mada možeš ako nije nikao.
 

gradskikauboj

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2010
Poruka
166
A bio sam malo ograničen sjemenom, ali parcela je u obliku trokuta i ima dosta preklapanja tako da nadam se da neće biti rijetko. Riječ je o šarenom.
Preporuka za prskanje prije nicanja Corum ili Stomp aqua ? Negdje sam citao da je stomp za grasak, dok ovdje citam da ste ga koristili i za grah.?
Sve se nekako odvilo brzinski pa nisam stigao baciti npk. Da li ima smisla nakon nicanja baciti 15-15-15 prije neke kiše.
Sa Corumom pazi da ti korovi ne "pobjegnu", jer ako su imalo u većoj fazi rasta, slab učinak. Bolja je split aplikacija, ali ni jednokratna nije loša ako se šprica na vrijeme.
Prihrana sa 3x15 sada nema nikakvog smisla, to je trebalo baciti skupa sa sjetvom, površinsko bacanje sada nakon nicanja neće doći u zonu korjena i ostat će neiskorišteno.
Ako je grah u dobroj kondiciji nema potrebe ni za prihranu kanom jer korjen na sebi ima kvržične bakterije koje vežu elementarni dušik iz atmosfere.
 

DadoPZ

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2011
Poruka
114
Hvala na opširnom odgovoru. Za Corum sam imao informacije ali za Stomp ne pa reko da pitam ove sa više iskustva.
Vidjet ću još s čim ću ići, posađeno je tek prije 2 dana tako da realno još mogu i sa Stompom, sve ovisi o vremenu pošto su ovih dana stalno kiše pa je upitan ulazak traktora na njivu.
 

gradskikauboj

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2010
Poruka
166
Sa Corumom pazi da ti korovi ne "pobjegnu", jer ako su imalo u većoj fazi rasta, slab učinak. Bolja je split aplikacija, ali ni jednokratna nije loša ako se šprica na vrijeme.
Prihrana sa 3x15 sada nema nikakvog smisla, to je trebalo baciti skupa sa sjetvom, površinsko bacanje sada nakon nicanja neće doći u zonu korjena i ostat će neiskorišteno.
Ako je grah u dobroj kondiciji nema potrebe ni za prihranu kanom jer korjen na sebi ima kvržične bakterije koje vežu elementarni dušik iz atmosfere.
Biološka fiksacija dušika je proces u kojem posebne grupe mikroorganizama vežu elementarni dušik iz atmosfere i prevode ga u oblike koje mogu koristiti biljke za svoj rast i razvoj.


Najveće količine biološki vezanog dušika dospijevaju u tlo svake godine putem simbioznih odnosa između biljaka iz skupine leguminoza (mahunarki) i kvržičnih bakterija (rizobija). U ovom uzajamno korisnom odnosu, bakterije iskorištavaju produkte fotosinteze biljke domaćina kao izvor energije za fiksaciju dušika, a biljci domaćinu predaju vezani dušik.


Ovo udruživanje rezultira stvaranjem kvržica (nodula) na korijenju leguminoznih biljaka u kojima se odvija proces simbiozne fiksacije dušika. Kvržične bakterije (rizobije) su bakterije tla koje karakterizira njihova jedinstvena sposobnost inficiranja korjenovih dlačica leguminoza i stvaranja efikasnih kvržica u kojima se odvija proces simbiozne fiksacije dušika.
 

Zoki0001

Novi član
Tu od
15 Velj 2021
Poruka
16
Upravo sam isao pogledati svoj grah, radi se o zelenom niskom, oko 1000m2. Saden je prije 2 tjedna i nikako da izade. Prvo sam krivio previse kise, pa onda to da sam duboko.posadio, a kad ono danas pronasao na 5 od 10 zrna nekakve crvice. Bijeli crvici koju papaju supke. Probuseno je kao kad zizak zezne stvar. Zna li mozda netko o cemu se radi? Ima li.pomoci ili cime tretirati sjeme? Hvala! izaslo je oko 30% sjemena i od tih 30% na jos pola se nalaze ti crvici
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh