• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

šverc-komerc

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Moje neko mišljenje je da bi cijena bila ista isa švercerima i bez njih, ja da vozim direktno u Sarajevo ili Banja Luku trebao bimi kamion ikad tamo dovezem opet prodajem nekom šverceru jer nemogu iskrčmiti kilu po kilu, tako da bi to bilo isto. Ovde kod mene dosta ljudi ima svoje kamione i niko nevozi dalje od Bijeljine a udaljeni smo od Bijeljine 3 do 12 km. Ja sam udaljen od pijace 7 km i mogu otići na prodaju od izjutra do naveče i što je najbitnije pare odmah na ruke. I na kraju da kažem da našu cijenu ne obaraju šverceri već višak robe. Ne opravdavam šverc, bilo koji,ali mi trenutno bez njih nemožemo.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
A jel koja zadruga zakupila klupe na tržnici? Jel koja zadruga iznajmila hladnjaču? Jel koja zadruga isposlovala koji ugovor za trgovači lanac, hotel... Sve ima dvije strane gledanja.

Problem je jedino u kriminalnim radnjama, kako je prošao jedan naš forumaš. Dovezo robu dosta udaljenu od mjesta, kad tamo kartel čelavog švercera a iza leđa mu policajac u uniformi čuva leđa. Cijena 7 puta veća od nabavne :) X su čudna stvar, što se više multipliciraju to imaš veće zaleđe, naravno do političara a i do sudaca kad mu otkupiš pokeraške dugove :)

Zato kad vam dođe poljoprivredni inspektor kažeš mu da samo proživi jedan dan sa tobom :) Pa neka njemu prijete he he.

Zadruga nemože prodavat robu na malo ako nije registrirana za to a skoro niti jedna nije a svaka ima svoju hladnjaču i ugovor sa trgovačkim lancima bez kojeg nebi ni mogla poslovati a ja kao proizvođač nemogu napraviti ugovor niti sa jednim lancom kažu samo preko zadruge bilo koje. A kriminalne radnje su došle iz vlade i okolo njih kako reče Johabi u Italiji dovezi robu i gotovo ovdje dovezi robu i onda skoro plači a kome bi trebali prodavat robu ako ne zadrugama koje potiče i Hrvatska vlada da se osnivaju i daje sredstva.
 

graa

Član
Tu od
11 Velj 2011
Poruka
62
Moje mišljenje je da šverceri smetaju iz više razloga ne plaćaju niti porez niti se bave proizvodnjom a mogu da ruše cjene kako hoće a na zelenoj samo prave nered proizvođačima koji žele prodat svoju robu a uspoređivat jednog švercera sa zadrugom koja otkupljuje proizvode to nikako nije u redu niti je moguće kome bi to mi trebali prodat svoju robu ako ne trgovačkom lancu ili zadruzi ili bi trebali svi kupiti konjska kola i kao nekad vozit se po selima i vikat iz sveg glasa. To što je naša država omogućila pojedincima da rade što hoće to je nešto drugo to moraju napravit kako bi se sami obogatili. I još nešto ne postoji švercer da ne odbija ništa i da besplatno daje ambalažu to je samo za naivne sve je to uračunato zato je cjena kod švercera veoma niska pa ko voli nek izvoli ali treba znati da nije napravo ništa pametno.

uvazeni g siki,
koliko sam ja cuo bas u virovitici ili u slatini je osnovana zadruga koja je sasvim solidno funkcionirala i poslovala a najvise koliko sam upoznat s konzumom da bi nakon nekoliko godina suradnje konzum "preporucio" da prodaju zadrugu pz matijevicu koji je u sklopu ... vjerojatno je jedan od zadrugara bio i g. cabage. vjerujem da i ta "zadruga" danas poslije i da bas zato g. cabage ima dobru suradnju sa ... vjerujem kada biste cak i vas dvojica (koja mi djelujete kao ljudi koji znaju proizvesti robu) donjeli svoju robu u donji miholjec da bi vam tehnolozi nasli barem 20% II klase.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
uvazeni g siki,
koliko sam ja cuo bas u virovitici ili u slatini je osnovana zadruga koja je sasvim solidno funkcionirala i poslovala a najvise koliko sam upoznat s konzumom da bi nakon nekoliko godina suradnje konzum "preporucio" da prodaju zadrugu pz matijevicu koji je u sklopu ... vjerojatno je jedan od zadrugara bio i g. cabage. vjerujem da i ta "zadruga" danas poslije i da bas zato g. cabage ima dobru suradnju sa ... vjerujem kada biste cak i vas dvojica (koja mi djelujete kao ljudi koji znaju proizvesti robu) donjeli svoju robu u donji miholjec da bi vam tehnolozi nasli barem 20% II klase.

Točno je da bi i mi imali drugu klasu, ali treba malo i biti pošten naprimer salata nesmije biti lakša od 250gr a neki da su vratili paletu salate zato što su našli pet komada koji su lakši od 250gr ili proizvođač iz okolice virovitice doveze pet paleta salate koja je jako nejednaka i oni sve vrate dali zbog toga oni (bilo koji) nevaljaju ili i mi proizvođači trebamo biti pošteni i poštivati zadane norme da nebi dolazilo do problema.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Nisam bio zadrugar te zadruge, tada sam tek počeo sa proizvodnjom. Ja sam ipak još mladi proizvođać, no osoba otvorena za sve vidove pomoći i učenja, bilo da to netko daje meni ili ja nekome. Sve ovo što sam postigao do danas je samo zbog toga što sam uvijek bio dobro sa vodećim ljudima u toj zadruzi, nisam se bunio dok je bilo teško no nisam se ni hvalio dok je bilo dobro.
Nikako mi proizvođaći da se nađemo na tom našem tržištu. Primjer si mogu biti i sam, no moj je problem nedostatna površina. No realno gledajući unaprijed nekih 10 godina, proizvodnju bih mogao povečati, da ne pretjerujem ali sigurno na 1000 tona robe godišnje. No uvijek u jednom dijelu pameti postoji strah hoće li se to sve uspjeti prodati, jer naglo krenuti u takvu proizvodnju i da baš tu godinu bude loše tržište, propadaš ko od šale. Ove godine sam imao ponudu da proizvedem 100 tona roge i još sam išao na drugo mjesto gdje je bilo moguće još skoro tolko progurati i onda me od svega toga uhvatio strah, iskreno govoreći. No kako vrijeme prolazi, uviđam da ozbiljni otkupljivači računaju na ozbiljne proizvođaće i da ću ili ćemo morati ozbiljno shvatiti potrebe tržišta. Znam jednog otkupljivača koji godišnje treba 3000 tona roge i očekuje u narednih 10 godina da će naći maksimalno 10 ljudi koji će mu to količinu uspjeti odraditi.
Zaključit ću da s ovim gore navedenim možemo očekivati skoro pa potpuno uništenje šverca, ostat će možda 10 posto ovih koji sad švercaju, a i to će isto morati na neki način legalizirati.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Cabage već sam pisao da u okolici virovitice ima proizvođač koji svaki dan osim subote vozi kamion robe na zelenu ima čudo plastenika i sada smanjuje vanjsku proizvodnju samo na nešto roge i paradajz papriku, zašto zato što nije nikakav problem proizvesti ali je veliki problem kad te ubije tuča i vremenske "prilike" nije toliko problem ni poremećeno tržište koliko su oluje i tuča kad se nemože izvući uloženo.
 

graa

Član
Tu od
11 Velj 2011
Poruka
62
samo sam htio reci NAZALOST tesko je kretati nekome kao sto sam ja bez sverceva jer inace radis samo sa ... (imenovati ne zelim). a ako nisam u pravu moli vas da me bar donekle natko razuvjeri.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
samo sam htio reci NAZALOST tesko je kretati nekome kao sto sam ja bez sverceva jer inace radis samo sa ... (imenovati ne zelim). a ako nisam u pravu moli vas da me bar donekle natko razuvjeri.

Nitko te nemože ispraviti zato što si u pravu naše društvo je tako organizirano da bez prekupaca neide svi mi dio robe prepuštamo prekupcima koji jako dobro znaju svoj posao, mislim da nema onog koji nije radio i koji neće raditi sa prekupcima. Naši političari hoće da tako bude zbog njima poznatih razloga.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Mislim da bi u ovoj temi trebalo razjasniti pojam "švercer"...
Jel to netko tko ima registriran OPG,živi u gradu,ima 500m2 zemljišta i svaki dan okreće tonu robe,bilo na malo ili na veliko i državi plaća 0% poreza na sve to ili tu spadaju i ljudi sa registriranim obrtima,poduzećima,koji ipak jedan dio prodane robe moraju provući kroz "knjige",a ostali ZNA SE?
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Mislim da bi u ovoj temi trebalo razjasniti pojam "švercer"...
Jel to netko tko ima registriran OPG,živi u gradu,ima 500m2 zemljišta i svaki dan okreće tonu robe,bilo na malo ili na veliko i državi plaća 0% poreza na sve to ili tu spadaju i ljudi sa registriranim obrtima,poduzećima,koji ipak jedan dio prodane robe moraju provući kroz "knjige",a ostali ZNA SE?

Po mome švercer je onaj koji na zelenoj ili nekoj drugoj tržnici prodaje robu,živi u zagrebu i pitanje dali uopće ima registrirano bilo što isto tako i onaj koji kupuje robu po selima ucjenjuje proizvođače i na njima dobro zarađuje po meni nikako nemože biti švercer jedna zadruga ili trgovački lanac otkupna stanica i slično.
 

graa

Član
Tu od
11 Velj 2011
Poruka
62
znate sada mi raspravljamo o svercerima iliti otkupljivacima (mislim na tvrtke koje se bave otkupom i prodajom voca i povrca) a ovi su ustvari isti jer nama slabo ili nikako ne placaju. drugo su zadruge kao u npr italiji gdje su "kooperanti" zadruge ujedno i vlasnici zadruge koja im pretstavlja tvrtku koja prodaje njihovu robu za njih i dodatno im ostvaruje profit. drugim rijecima proizvodac zaradije predajom robe zadruzi i jos dobije dio od dobiti zadruge. ti je nama jedini nacin za opstanak ali kao sti sam napisao i ranije (nisam hito uvrijediti nikoga) osnovali su takvu ,koliko sam cuo vese nego dobru, zadrugu i dode ivica i kaze prodaj mi ju....
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
Koliko se poljoprivrednih proizvoda dovuklo sa istoka(prošvercalo bez papira,carine....šleper za šleperom,paradajza,paprike....),godinama je zelena mafija punila naše tržište i snižavala nama cijene, jer imputi su kod nas puno veći u proizvodnji,nego na istoku.Kontrole i carine su se dobrano snalazile u švercu....
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,549
Mislim da bi u ovoj temi trebalo razjasniti pojam "švercer"...
Jel to netko tko ima registriran OPG,živi u gradu,ima 500m2 zemljišta i svaki dan okreće tonu robe,bilo na malo ili na veliko i državi plaća 0% poreza na sve to ili tu spadaju i ljudi sa registriranim obrtima,poduzećima,koji ipak jedan dio prodane robe moraju provući kroz "knjige",a ostali ZNA SE?


je, švercer je onaj koji ima registriran OPG, živi di živi, nema svoju proizvodnju osim na balkonu ili vrtljacu od pet kvadrata, a svaki je dan na tržnici, bilo gradskoj ili zelenoj, i DEKLARIRA tuđi proizvod kao svoj.
naime, svaki poljoprivredni proizvod mora uz ostale podatke na deklaraciji sadržavati i ime proizvođača, pa vas molim lijepo da se objasni kako austrijska mrkva postaje hrvatska, dalmatinska kristalka raste cijelu zimu u kontinentalnoj klime, imamo usred zime na tržnicama sve štantove i klupe uniformirane istom robom...i da ne nabrajam dalje...
ti ljudi koji to rade nemaju problema s inspekcijama jer su papirnato u redu, i sve dok naši vrli štiklasti i našminkani inspektori/ce ne krenu u blato imat ćemo takvu situaciju...
problem nije mali, imamo gradskih tržnica di na jednog registriranog trgovca ili pravog proizvođača dolaze dva-tri švercera ove kriminalne kategorije, i svojom masom diktiraju cijene, te uništavaju ljude koji pokušavaju raditi pošteno...
dakle NERAD ljudi koji bi morali uvoditi red na tržištu je GLAVNI problem ove situacije!!!
ne pričam gluposti, na tržnici sam od 94., da ne forsiram proizvodnju vozio bi novog Vita, ovak mi je dobar i stari fau w.
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Meni bila inspekcija ove godine na tržnici i pita me zašto nemam deklaracije napisane na proizvodima...rekao sam da nisam stigao,jer smo imali puno toga za nabrat jučer i bil sam mrtav umoran...
Pitam ja nju čemu služe te deklaracije,kad je svaki peti štand na tržnici od švercera koji se deklarira kao proizvođač...kaže ona "da ljudi mogu znati što kupuju i odakle je roba"...
Ja sam joj rekao neka dođe kod mene doma i provjeri da je to sve moj proizvod,ali ja deklaracije ne želim pisat i stavljat,jer to nema nikakvog smisla...
Napisala je zapisnik,ali mi nije nikad došla kazna...
 

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
295
Napisala je zapisnik,ali mi nije nikad došla kazna...

Ja sam dobio kaznu od 600kn zato što nisam imao deklaraciju na dva proizvoda. Pisala je samo cijena. Kazna je stigla skoro godinu dana nakon što je napravljen zapisnik. Žalio sam se na kaznu i do sada nisam dobio nikakav odgovor. Tako da kazna dođe, ako u zapisniku piše da nisi imao deklaracije, pitanje je vremena.
 

JOHABI

Aktivni član
Tu od
14 Velj 2011
Poruka
397
je, švercer je onaj koji ima registriran OPG, živi di živi, nema svoju proizvodnju osim na balkonu ili vrtljacu od pet kvadrata, a svaki je dan na tržnici, bilo gradskoj ili zelenoj, i DEKLARIRA tuđi proizvod kao svoj.
naime, svaki poljoprivredni proizvod mora uz ostale podatke na deklaraciji sadržavati i ime proizvođača, pa vas molim lijepo da se objasni kako austrijska mrkva postaje hrvatska, dalmatinska kristalka raste cijelu zimu u kontinentalnoj klime, imamo usred zime na tržnicama sve štantove i klupe uniformirane istom robom...i da ne nabrajam dalje...
ti ljudi koji to rade nemaju problema s inspekcijama jer su papirnato u redu, i sve dok naši vrli štiklasti i našminkani inspektori/ce ne krenu u blato imat ćemo takvu situaciju...
problem nije mali, imamo gradskih tržnica di na jednog registriranog trgovca ili pravog proizvođača dolaze dva-tri švercera ove kriminalne kategorije, i svojom masom diktiraju cijene, te uništavaju ljude koji pokušavaju raditi pošteno...
dakle NERAD ljudi koji bi morali uvoditi red na tržištu je GLAVNI problem ove situacije!!!
ne pričam gluposti, na tržnici sam od 94., da ne forsiram proizvodnju vozio bi novog Vita, ovak mi je dobar i stari fau w.
I ja sa svojih 28g.proizvodnje i prodaje vlastitih proizvoda imam hrpu željeza(traktori,sadilice ,prikolice......),a znam švercera iz ZG-a,prodaje na dolcu koji danas ima 3 stana u ZG-u,2 apartmana na moru i vozi Vito,a što je bitno kičma mu je uspravna ,ne kao moja....!
pozz!
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,549
temptation, rok u kojem imaju vremena poslati ti poziv sa suda je dvije godine, tako da se ja nebi baš opuštao na tvom mjestu...
 

seljanka

Novi član
Tu od
16 Lis 2010
Poruka
23
je, švercer je onaj koji ima registriran OPG, živi di živi, nema svoju proizvodnju osim na balkonu ili vrtljacu od pet kvadrata, a svaki je dan na tržnici, bilo gradskoj ili zelenoj, i DEKLARIRA tuđi proizvod kao svoj.
naime, svaki poljoprivredni proizvod mora uz ostale podatke na deklaraciji sadržavati i ime proizvođača, pa vas molim lijepo da se objasni kako austrijska mrkva postaje hrvatska, dalmatinska kristalka raste cijelu zimu u kontinentalnoj klime, imamo usred zime na tržnicama sve štantove i klupe uniformirane istom robom...i da ne nabrajam dalje...
ti ljudi koji to rade nemaju problema s inspekcijama jer su papirnato u redu, i sve dok naši vrli štiklasti i našminkani inspektori/ce ne krenu u blato imat ćemo takvu situaciju...
problem nije mali, imamo gradskih tržnica di na jednog registriranog trgovca ili pravog proizvođača dolaze dva-tri švercera ove kriminalne kategorije, i svojom masom diktiraju cijene, te uništavaju ljude koji pokušavaju raditi pošteno...
dakle NERAD ljudi koji bi morali uvoditi red na tržištu je GLAVNI problem ove situacije!!!
ne pričam gluposti, na tržnici sam od 94., da ne forsiram proizvodnju vozio bi novog Vita, ovak mi je dobar i stari fau w.
sve je to istina samo kako protiv toga, kod nas je sad na tržnici možda 3 proizvođača a ostalo su ti "Šverceri" to svi znaju a nitko neće poduzeti ništa. Takvi nam uzimaju subvencije i poticaje.O inspekciji ne smijem ni pričat jer ih zaobilazi u širokom luku.ako nekog kazne kazne jadnika zbog deklaracije ili zato što nema otpremnice?????Kaže meni ljetos inspektor da moram sama sebi pisat otpremnicu kad idem na plac,a tek da ne pričam da na deklaraciji mora pisati hrvatski proizvod.Zašto, OPG je u hrvatskoj, imam svoj proizvod,pa čemu onda to pisati.i tako ima još puno toga o čemu se ni nesmije pisat,al biće valjda bolje
 

temptation

Aktivni član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
1,250
Najžalosnije je u svemu tome kaj bi prilikom nelegalne prodaje na javnom mjestu (tržnica),kaznu trebao platiti i onaj koji šverca nešto i onaj koji mu je iznajmio mjesto (prodajno) za obavljanje šverca...to je najveća prepreka da se krene u obračun sa nelegalnom prodajom bilo koje vrste,jer znamo tko su kod nas vlasnici tržnica...
Naime takav zakon je na snazi od ove godine zajedno sa zakonom o radu,gdje prilikom rada na crno kaznu plaća i radnik i onaj tko ga je angažirao...
Što se tiče protoka vremena od sastavljanja zapisnika od strane inspekcije,nikad nisam čekao duže od 2 mjeseca,tak da valjda nisam te sreće da će još doći kazna,jer je prošlo više od godinu dana...
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,549
mislim da su ukupno tri tržnice u Hrvatskoj privatne (karlovačka, šibenska i još jedna), a sve ostale su u vlasništvu gradova ili općina, međutim i ove tri spašava famozni zakon o tržnicama, tako da se ne zna tko je i po kojem zakonu odgovoran za eventualno iznajmljivanje prostora šverceru.
neće biti reda dok švercer može nekažnjeno napisat deklaraciju na proizvodu koji je kupio kao da ga on proizvodi, to je osnova problema i otuda sav nered, jer na papiru je sve dobro smišljeno, i sve bi funkcioniralo kad bi naši inspektori šminkeri krenuli raditi svoj posao onako kako bi i trebali po zakonu.
jer u zakonu o državnom inspektoratu stoji da se nadzor vrši na prodajnom mjestu, a isto tako i na proizvodnoj površini (samo uz suradnju gospodarskih s poljoprivrednim inspektorima), pa neka me netko uvjeri da svoj posao odrađuju do kraja.

isto tako sam imao slučaj kad sam morao sam otići po gospodarsku inspektoricu dan nakon njenog nadzora na mojoj klupi na tržnici.
dotičnu gospođu sam stavio u svoj auto i provezao po svim proizvodnim površinama uz uzorkovanje povrća na svakoj, sve dokumentirao posjedovnim i vlasničkim listovima, te na takav način uspio spasiti svoj opg od kazne.
e da, moral sam joj potpisati i izjavu da joj se niš neće dogoditi, i da ću ju i vratiti na njeno radno mjesto.
ukupno odvezeno 30 kilometara i izgubljeno 4 radna sata da bi njezinoj visosti inspektorki dokazal da nešto imam, a ona je mislila da sam švercer!!!
dakle, može se kaznit i rastjerat švercera jer se probalo i pravog proizvođača.
i nek mi se pohvali onaj tko ima najmanje 4 inspekcije na godinu, bilo doma, bilo na placu da se ne osjećam usamljeno o tom postupku...jer dobro znam da šverceri nemaju niti jednu, ili jednu tek reda radi da imaju pokriće da su u skladu s zakonom (a provjerava se dal imaju zelenu karticu i deklaracije na prodajnom mjestu - nedaj bože da im moraju doma ići, morali bi janjetinu jesti...)

fuj, fuj, i sve skupa mi se gadi:toimonster:
 

Najnoviji postovi

Na vrh