• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Svinjogojstvo

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
A gle ja si uvjek ostavim ono prase koje mi je najbolje forme znaci izrazeni misici sunki,plecki,duzina broj sisa.
Pripazi jos i na papke.
Opcenito koje je formasto!!!!
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Mora stajat okomito na papcima nesmiju bit polegniti.
Imao sam prilike vidjet da nazimica nemoze stajat na papcima kad nerast skoci na nju jer su bili polegniti a isto tako i nerasta da se nemoze osovit na zadnje nog prilikom skakanja na krmacu iz istih razloga!!!
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
E sad već kad se spominju papci, zanima me da li ću imati problema kod svoje krmače ako ima "prekrižene"zadnje papke?
Primjetio sam da svako malo podiže jednu pa drugu nogu, kao da ju boli!
Prvo sam mislio da joj fale neki vitamini, bio veterinar i on mi ukazao na taj feler! Kaže da ne mora biti ništa fatalno dok god ona može stajati i jesti, ali da ju ne ostavljam pre dugo jer što bude teža, teže će se kretat! Sad se treba za mjesec dana prvi put prasit i ima oko 180 kg!
Zanima me jel netko imao nešto slično?, koji su razlozi toga? i dali veterinar ima pravo?
Hvala..
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,724
Normalno da je veterinar u pravu. To ti dođe isto kao da ti imaš prekrižena dva prsta na nogama da li bi ti bilo lako hodati. Ja ako sam u blizini krmače koja se prasi obično joj klještima odsječem preduge papke.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Hvala, did Ivo!
Mislim da to kod mene neće biti lako izvedivo pošto sam primjetio da je jedan od tih papaka kraći, a drugi skoro pa skroz raste preko istoga! Veterinar, a i susjedkoji također ima krmače, kažu da je najvjerojatnije problem betonska svinjara,tj.pod te da je ona još davno (dok je bila prase) uganula /slomila te papke i oni su krivo zarasli! Nisam nikad primjetio da šepa, kako ne prije tako ni sada, već samo podigne nogu i nekako ju otresa, izgleda kao da ima grceve! To je bio razlog zašto sam zvao veterinara! Nadam se da će se dobro oprasiti, pa ću od nje ostaviti mladu!
Nego did Ivo....de mi recite da li će to biti problem pošto je ostala suprasna s durokom, a već sam od dosta ljudi čuo da su durok krmače jako opasne,tj.žestoko brane prasad!?
Ona je križanac piatren+nj.landras, a ćaća će bit durok, pa me nekako "trta" da ta nova nebi bila na tatu....
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,724
Landras ti je najmirniji što se tiče obrane prasadi. Čak su ponekad i previše nezaiteresirane ako nešto radiš sa odojcima, a imao sam križanke koje su htjele preskočiti boks kada uhvatiš prase. A šta imaš puno raditi sa odojcima dok su na sisi. Dati željezo i eventualno uštrojiti ako to radiš dok su na sisi.
 

cizmesinkin

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
314
Pa dobro, u pravu ste!!
Zube porezati i željezo, uštrojiti ću kasnije...

Zubi se ne režu,eventualno pobruse ak se grizu.
Imam 10 krmača duroka,10 križanki landras x jokšir
i oko 30 jokšira,nisam primjetio da su durokice
nešta oštrije od ostalih,ima gdje po koji slučaj da su
ošrije par dana po prasenju,al sam doživio i da jokširke
oštro napadaju čak i do odbića.
ima jedan provjeren ljek za to , a to je da se ta kod mene više ne prasi.
ide pod moraš na klanje poslje odbića,inače te koje su agresivne u
pravilu su jako dobre i brižne majke.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Zubi se sjeku zato sto prasci mogu dobit cadjavu krastavost jer dok sisaju zubi ih iritiraju i naprave ranice kroz koje onda ulaze bakcili izravno u krv!!!
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Moja mama je već nekoliko puta odgajala prasce na "bocu" i uvijek je veterinar pri davanju željeza/vitamina i zubice rezao sa malim kliještima!
A ova krmača što je sad suprasna je već napravila gnijezdo, tu ona spava i ne dopusti mi ni blizu prići, nije agresivna u smislu da grize ili slično, ali se obavezno gura da provjeri šta ja tu radim i tako! Ona nema ništa od duroka, već je landras+piatren! A kad leži u gnijezdu onda mi dopusti sve, ćeškam ju i mogu u svinjari raditi šta hoću...
 

cizmesinkin

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
314
Zubi se sjeku zato sto prasci mogu dobit cadjavu krastavost jer dok sisaju zubi ih iritiraju i naprave ranice kroz koje onda ulaze bakcili izravno u krv!!!

Upravo se zato zubi ne sjeku,da bakterije ne uđu u organizam putem krvi.
Imaju posebne brusilice sa kojima se zubi pobruse,
kad se jako grizu za sise.
Ja nikad ne režem zube odojcima,a hvala bogu othranim ih dosta svake godine.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
A ja neznam nakon koliko prasadi nisam jednom leglu sjeko zube i dobili krastavost i zvao veterinara i on mi to reko a sad ak nezna on ko onda zna???
E da to mogu dobit ako se neda zeljezo i vitamini a to obavezno dobiju!!!
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Sto je najzanimljivije taj vet.je vise od 20g.radio na svinjogojskoj farmi i ima ogromno iskustvo tako da ja stojim iza njegovih rijeci!!!
 

cizmesinkin

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
314
Ja idem na predavanja gdje dolaze stručnjaci a svinjogojstvo iz cjele evrope.
tako da zna o čemu govorim.a na vama je da vjerujete kome hočete.
Tehnologija se mjenja i napreduje svake minute.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Čovjek uči dok je živ, a na kraju ipak umre glup!!
U potpunosti se slažem s tim što cizmesinkin veli! U biti, koliko sam ja veterinara razumio to što on sječe su buduće kljove, a one se razvijaju tek nakon spolne zrelosti! Znači ako ne planiras ostaviti za rasplod, ne vidim ni ja neke potrebe za rezanjem! Kako je kod divlje svinje ili kod onih što se same oprase u šumi....
Njima nitko ništa ne reže!!
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,844
Imamo jedan problem s pajcekima koje smo preuzeli, a hranjeni su starim kruhom, sada imaju 30-ak kila i nikako ne prihvaćaju koncentrat izmješan s šrotom, što napraviti, stari kruh kod nas ne dolazi u obzir.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
A dali srotas ovogodisnji kukuruz ili lanjski?
Ja sam ove godine imao problem s novim kukuruzom svinje ga ispocetka nisu htjele jest pa sam poveco udjel tritikala i ubacio zob te udio smjese poveco i onda su htjele jest!!!
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,724
Možda ti je rješenje nabaviti starog kruha pa mliti sa ostalom hranom i u svakom obroku smanjivati kruh.
 

Najnoviji postovi

Na vrh