• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Svinjogojstvo

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Ima jedna bolest koju prenosi nerast sa sjemenom i upra o se to dogodi da krmaca oprasi mrtve prasce!!
Nemogu se sjetiti imena bolesti!Probaj se posavjetovat sa veterinarom!!!
 

cizmesinkin

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
314
Može biti više razloga.
prasad se podhladila
moguče neki stres
velika mogučnost kukuruz pun mikotoksina
to šta neda sisat je zato jel ima MMA sindrom
nije za klanje još barem mjesec dana dok ne povuče mljeko.
 

dugan

Član
Tu od
3 Kol 2013
Poruka
266
Kukuruz nije pljesniv tak da to nije trebo biti problem,a jel mi možete pojasniti taj MMA sindrom.Znači kaj bi ubuduće trebo napraviti da se to ne dogodi ?
 

krzna

Član
Tu od
1 Pro 2012
Poruka
79
vecer farmeri,dali mogu odmah dok se prasi krmaca ,znaci cim se oprasi prase odsjeci mu zube i rep
 

cizmesinkin

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
314
Zubi se ne sjeku,jel ulaze bakterije putem krvi.
ak se grizu onda ih treba pobrusit.
repovi se sjeku treči dan,kad ojačaju.
netreba ih odsječ,dosta je da se sa klještama stisne rep,poslje sam odpadne i ne krvari.
 

cizmesinkin

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
314
MMA sindrom je
upala vimena
materinice
i neizlučivanje mlijeka
kad krmača nije pravilno hranjena u bređosti
pojavljuje se poslje prašenja mma sindrom
to šta kukuruz na oko neizgleda pljesniv ne znači da nema mikotoksina u njemu
ove god je kukuruz pun mikotoksina radi previše vlage
 

dugan

Član
Tu od
3 Kol 2013
Poruka
266
cizmesinkin jel mi možeš reč na koji način ti hraniš krmače u bređosti ?
 

cizmesinkin

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
314
Gle ja sam pravim smjesu sa Milkivitovim premiksom 217
u smjesu stavljam
premiks 3%
soja 5%
tritikal10%
zob 8%
pšenica15%
ječam 20%
mikofiks za mikotoksine 150 g
kukuruz 39%
obavezno 2 tj prije prašenja 10 ml ad3e vitamini
kad se prasi dobije 3 ml hipofizana,od njega krenu trudovi i mlijeko
ako drugi dan ne jede mjerim temperaturu,po potrebi dobi inekciju geomicin retarda .kad ima mma sindrom, treba primjetit na vrijeme ili odojci pokrepaju
jel krmača leži na trbuhu i neda im sisat
pa pokrepaju od gladi.
 

dugan

Član
Tu od
3 Kol 2013
Poruka
266
Jel se taj mikofiks i hipofizan daju kupiti u poljoapoteci ili preko veterinara?
 

cizmesinkin

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
314
mikofiks ima u Biominu
al imaju i druge firme samo pod drugim imenom
tražite nešta za mikotoksine,samo ne zeolit jel je preslab
a hipofizana ima u vet.apoteci.
 

dugan

Član
Tu od
3 Kol 2013
Poruka
266
Znam da sam dosadan sa svojim pitanjima, ali imam još jedno pitanje .Pošto je ta krmača polegla 10 malih,sad neznam dal bi ju zaklo ili ostavio za pripust.
 

dugan

Član
Tu od
3 Kol 2013
Poruka
266
Budem još vidio jer mi sutra najvjerojatnije dolazi veterinar pa bumo možda još neke saznali.
 

2310980

Član
Tu od
6 Lis 2011
Poruka
137
ljudi savjet: krmače čim se oprase isti dan prestanu jesti !! probali smo: hraniti na suho i mokro, dodatno dodavati posije, kostovit, sirova jaja... i još puno toga ... dobiju apetit slijedeći obrok nakon što odbijemo praščice... zašto se to događa, nešto im fali u organizmu ili imaju previše.... savjet...
hvala
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
Pa nije ništa čudno da krmača prvih dan čak i dva je jede ništa ali poslije počne normalno se hraniti bitno da se digne, govorim za normalno uhranjenom krmačom
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
To se dogadja kod krmaca da slabije jedu poslje prasenja pa i prije to uglavnom prestane kad se prasci odbiju i kad se prvi put pocne tjerat a onda jede ko ko poludila!!!
Tu treba pripazit na krmace koje nejedu gotovo nista nakon nekoliko dana treba zvati veta. da joj da putem inekcije sta joj treba!!!
U tom slucaju ima i preparata koji se stavljaju u vodu da joj pokrene metabolizam jer vodu pije uvjek i kad nejede nista!!!
Ja sam imo slucaj da mi je krmaca prestala jest poslje prasenja i nije joj bilo spasa, na kraju je uginula!!!
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh