• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Svinjogojstvo

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
Nema na čemu. Pitaj ih da li još uvijek imaju po akcijskoj cijeni zbog starih zaliha.
Ja sam kupil par komada prošle godine u 11 mjesecu, neka smiješna cijena je bila.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Kukuruz mi je slabe kakvoće - svinje ga slabo jedu, čime ga mogu poboljšati. Ima nekakav preparat manje pakovanje. U poljo apoteci imaju sredstvo kojeg ide 3 kg na 100 kg kukuruza ali nemam čime zamješati tako mali postotak. Hvala.
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
647
pa u mješaoni, ako nemaš mješaonu onda u mješalici za beton iz imroviziraj ko mi koji smo škrti dat lovu za mješaonu pa koristimo mešalicu za beton, haha
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Za par komada svinja mi se ne isplati mješaona stočne hrane.
Miješam u mješalici za beton ali stane 30 kg brašna, pa ne znam dali bih dobro izmiješalo malu količinu ovog dodatka?
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
Za par komada svinja mi se ne isplati mješaona stočne hrane.
Miješam u mješalici za beton ali stane 30 kg brašna, pa ne znam dali bih dobro izmiješalo malu količinu ovog dodatka?

Ma hoće. Ja sam tak miješal godinama .
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,811
Kod mene stane oko 50-60 kg ali stavim vreču da pokrije rupu i nariktal sam onu gumu za vezati po krovu auta da ju stavim oko ruba mješalice i moreš ju okretati kak očeš.
 

krunich2103

Član
Tu od
10 Velj 2015
Poruka
259
Moj je stari Borievu mješaonu 300kg pred sigurno više od 10 god platil 2000 maraka dok sam imal dvije krmače. Sad ih imam preko 30 i još uvijek radi ko urica samo mjenjam remen. Tak da nije bas neka investicija a puno znaci.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Kod mene stane oko 50-60 kg ali stavim vreču da pokrije rupu i nariktal sam onu gumu za vezati po krovu auta da ju stavim oko ruba mješalice i moreš ju okretati kak očeš.

Ovo ti je dobra ideja.
Hvala.
 

Imt 542 De lux

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2010
Poruka
1,142
Kukuruz mi je slabe kakvoće - svinje ga slabo jedu, čime ga mogu poboljšati. Ima nekakav preparat manje pakovanje. U poljo apoteci imaju sredstvo kojeg ide 3 kg na 100 kg kukuruza ali nemam čime zamješati tako mali postotak. Hvala.

izmješaš u kanti 300 grama i 10 kg
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Ljudi bok!!!!
Trebam pomoc!!!!
Prasci su mi stari 8 dana i poceli su dobivati flekice na koljenima i iza uha u pitanju je cadjavost e sad ono sto mene zanima je zasto dolazi do toga i kako to sprijeciti za ubuduce jer mi se to vec jednom dogodilo s tom istom krmacom!!
 

lola

Član
Tu od
16 Pro 2010
Poruka
82
Čađavost prasadi

Eksudativni epidermitis svinja ( EEP ) je kožna zarazna bolest koju uzrokuje Staphilococcus hyicus, poznata još pod nazivom “ čađavost prasadi”. Očituje se generaliziranim epidermitisom, dehidracijom i anoreksijom a javlja se najčešće kod prasadi na sisi (do 6 tjedana starosti). Može biti u akutnom, perakutnom i kroničnom obliku.

Etiologija

Uzročnik bolesti je Staphylococcus hyicus, gram pozitivna, negibljiva, fakultativno anaerobna bakterija. S.hyicus tvori nukleaze, hijaluronidaze, fosfataze, fibrinolizin i eksfolijacijske toksine A , B , C i D. Postoji 10-ak serovara.

Uzročnik je otporan na uvjete okoliša i prisutan je u okolišu (na opremi i površinama) i na sluznicama i koži i kod zdravih svinja. Za nastanak bolesti nužni su pogodovni čimbenici, pad imunosti, ozljede na koži i slično. Uzročnik ulazi u organizam preko ozljeda na koži. S.hyicus se umnaža na površini i u dubljim slojevima kože tvoreći kolonije. Eksfolijacijski toksin uzrokuje odvajanje stanica epidermisa. Mogu se razviti septikemija i dehidracija.

Klinička slika

Bolest je najčešće perakutna i akutna. U početku se javlja crvenilo na koži s mutno smeđim ljuskicama sasušenog eksudata. Koža je na dodir vruća i masna s naslagam smeđeg eksudata i neugodnog mirisa. Promjene koje se u početku javljaju u slabinskom i aksilarnom području postupno zahvaćaju cijelo tijelo. Mogu nastati ulceracije po sluznici usta, anoreksija i dehidracija. Moguće je uginuće u roku 24 sata. Oboljeva najčešća prasad u dobi do 6 tjedana. U kroničnom obliku promjene se javljaju na manjim regijama tijela. Svinje koje prebole bolest najčešće ostaju kržljave.

Dijagnoza

Dijagnoza bolesti postavlja se na osnovi epizootioloških podataka i kliničke slike te mikrobiološki izdvajanjem uzročnika iz promjena na koži, limfnih čvorova i jetre.

Prevencija i liječenje

S.hyicus je često rezistentan na antibiotike. Liječenje je uspješno ukoliko se započne na vrijeme. Uz antimikrobnu terapiju potrebna je i nadoknada tekućine. Lokalno se mogu primjenjivati antibiotici i dezinficijensi.

Vakcinacija se može provoditi s izolatima iz uzgoja.

S obzirom da se radi o uvjetnoj zaraznoj bolesti mogućnost nastanka infekcije može se smanjiti uklanjanjem nepovoljnih čimbenika koji djeluju na životinje. Uz dobru hranidbu i vitaminizaciju važno je spriječiti i ozljede na koži (mekana stelja, glatke površine bez oštrih rubova, rezanje zuba kod prasadi).


 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Danas sam nabavio prašak - sredstvo za kukuruzno brašno, 3 kg ide na 1000 kg kukuruza.
Da li netko koristi pa mi kaže kako koristiti. Ja na primjer koristim 50 % kukuruza i 50 % ostalog. Da li se 0,3 % miješa u smjesi samo na postotak kukuruza ili na ukupnu smjesu?
Hvala.
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
817
Zanima me je li ovi mikofiksatori liječe probleme vazane uz mikotoksine ili samo od trenutka primjene počinju suzbijati mikotoksine?
Primjetio sam da odojci slabo konzumiraju smjesu i ženskim odojcima su stražnjice natečene i crvene. Do sad nisam koristio mikofiksatore, ali mislim početi korisiti mineral detox.
 

krunich2103

Član
Tu od
10 Velj 2015
Poruka
259
Kroz konstantnu primjenu će se simptomi povući, nije to nikakav lijek da će se odmah povuć. Za svinje je dobar bilo koji mikofiksaor koji je na bazi dijatomejske zemlje, ovi kaj su na bazi zeolita puno je ljudi reklo da nemaju dobra iskustva sa njime.
 

Najnoviji postovi

Na vrh