• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Svinjogojstvo

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,816
Stariji je mješanac hipora, piatrena i landrasa. Majka mu je mješanka a otac čisti. Da me ubiješ neznam sa čim je majka mješana.
Mladi je čisti landras. Tak je barem bivši gazda rekao. Papire nemaju.
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
647
kak to da koristis krizance hipora, mislim s obzirom na to da se ljudi dosta zale na losu kvalitetu mesa? neznam iz vlastitog iskustva jer nisam nikad imal niti hipora niti krizance pa pitam? a di si u okolici siska?
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,816
To sam uzel od jednog kolege jer krmače nisu od umjetnog ostajale sprasne. Uzel sam prvo šta sam našel dok ne nađem bolje. Meni meso ne izgleda ništa lošije od nekog drugog. Slabom k...u svaka dlaka smeta. Po meni je bitnija hrana, a ja se tu još tražim. Imam susjeda koji hrani sa napojem, kiflama, pletenicama, žita bez i kukuruz i onda kaže kak su masne. Drugi se ne žale nego čekaju kad imam za prodati.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
dado ... i ja hranim s čim i tvoji susjedi. Napoj, stari kruh .... Već godinama tak i zna mi se dogoditi da od iste partije svinja ima razlike u masnoći . Nije sve bas u ishrani. I pajceki su ko ljudi - na nekoga se prima više, a na nekoga manje.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,816
Ma znam ali opet :icon_scratch:
Doživio sam to kod tasta prije nekoliko god. Dva brata na istoj hrani. Jedan od njih je imal masti za obadva,a drugi suh.
Več sam rekel meni ne smeta mast jer onda ima čvaraka ali eto neko bi sve i opet nebi ništa.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Dobro je svega imati . Ne bunim se na debele svinje. Sladje mi je na masti sve ispeć nego na konzumnom ulju... A i prava domaća mast namazana na kruh sa šećerom il malo soli ...
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Di je mast tu je i mramorirano meso. Mekano i fino. Di nema masti tu ima više mesa, ali nije mramorirano meso i kad ga baciš na tavu tvrdo je i u pol se smanji. Tu nastaje ona priča o domačem i kupovnom. U domačem fali proteina i svinja se masti, ali je finije meso. Ja sam ipak pobornik da mora biti i čvarki ko i Dado. Pročitao sam da se svinja u završnom tovu mora hraniti sa ječmom da se špek stisne. Ako se hrani samo kukuruzom da je špek gnjecav. Da li to vrijedi i za trtikal pošto ječam ne sijem ? Ima li tko iskustva kakva je razlika u ishrani između tritikala i ječma u masti i mesu ?
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,816
Mast na kruhu posoljena, uf. Otkad to nisam jel.
Da to spomenem svojim klincima rekli bi da sam lud.
 

zgzac

Dobro znana faca
Tu od
3 Kol 2012
Poruka
2,735
Mislim da je Ječam bolji od Tritikala !? Samo pogledajte sastav jednog i drugog. Proteini, Bjelančevine ....
A kaj se tiče masti na kruhu .... Niti jedna zima i sanjkanje ( dok sam bil klinac, naravno ) nije prošlo bez dvije šnite kruha namazanog mašču. U svaku ruku po šnita i natrag na sanjke ...
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Pa po sastavu od svih žitarica je uvjerljivo najbolji tritikal, al svaka žitarica ima nešto najbolje svojega.
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
dečki ječam je zbog svog kemijskog sastava ( bogat je mineralima ) i velikog sadrzaja sirove vlaknine u ishrani svinja nezamjenjiv. U ishrani tovljenika ako pred kraj tova pojacate postotak jecma a smanjite postotak kukuruza u hrani , spek ce postati tvrđi i ukusniji i biti ce ga manje jer sadrzi manje energije od kukuruza .
 

damirpolgar

Član
Tu od
6 Velj 2014
Poruka
465
Dobro je svega imati . Ne bunim se na debele svinje. Sladje mi je na masti sve ispeć nego na konzumnom ulju... A i prava domaća mast namazana na kruh sa šećerom il malo soli ...

I još poprašiti crvenom paprikom i sitno nasjeckati bijelog luka=sito i zdravo.(samo bez šećera).
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Nisam profesionalac al mogu iznijet svoje iskustvo glede tova.Svake godine tovim za zimu do 10 kom. , 2-3 za sebe ostalo prodaja što imam dogovoreno.
Prasce za tov ostavljam za tov oprašene u 2-3 mjesecu tako da do 11-12 ulagano stignu bez forsiranja do neke solidne kilaže.Ispočetka ide tov sa 70/30% kukuruz -ječam a poslje kad prođu 40 kg a taman stigne novi ječam povećavam na 50/50%.
S friškim ječmom treba bit oprezan i to treba imat na umu!!!
Znači kad prođu 40 kg i kad prođu kritičnu fazu postotak ječma se povećava.Kod mene uz navedeno se još obilno hrani sa zelenim(koprive,djetelina) i sa takvim načinom sam prezadovoljan... minimalan utrošak koncentrata,mesnatost jako dobra a da negovorim da je gotovo pa ekološka proizvodnja.
Osim kukuruza i ječma još dodajem i pšenicu,mekinje a ove godine će bit i tritikakl tako da mora bit dobro:icon_thumright:
 

maschio

Član
Tu od
17 Sij 2015
Poruka
464
Pozdrav
Koliko bi ja trebao imati prasilišta za 20 krmača?
PLANIRAM da bi svaki mjesec se prasile 4 i za 30 dana idu van odojci i krmače i odma ulaze druge,tako da bi imao tijekom cijele godine prašenja.
Imam 4 prasilišta i sad u jednom objektu budemo radili indivindualna čekališta za 20 krmača pa pitam jel cu morati još raditi prasilišta. :(hi): :(rofl):
 

matijas311

Član
Tu od
19 Tra 2010
Poruka
243
Broj boksova u prasilištu
2,5 prasenja po krmači godišnje - 20 krmače x 2,5=50 prasenja godišnje
365 dana : 60 prasenja = svakih 7,3 dana prasenje
Turnus prasenja:
1. dan useljenje
3. dan prvo prasenje
33. dan odbijanje prasadi
34. dan pranje i dezinfekcija
Indeks korištenja prasilišta:
365 dana : 34 dana=10,7 indeks korištenja prasilišta
Broj boksova za prasenje:
50 prasenja : 10,7= 4,67 - 5 boksova za prasenje

Ovo ti je školski primjer, u idealnim uvjetima moguće, a u praksi gotovo nemoguće.
 

maschio

Član
Tu od
17 Sij 2015
Poruka
464
Znači 5 bi trebalo biti?
Jel mi možda može reći netko tko ima 20+ krmača kako on uspijeva složiti da mu se krmače prase u skupinama u 2-3 dana razlike?Hormoni za izazivanje estrusa?Sreća?Znanje?Volio bih čuti znanje iskusnih stočara...Pošto bih probao preživjeti s tim krvavo zarađenim novcem...
 

Najnoviji postovi

Na vrh