• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Svinjogojstvo

krunich2103

Član
Tu od
10 Velj 2015
Poruka
259
Meni je to lakše napravit s nazimicama. Ja stavim 4 nazimice u jedan boks da su približno iste starosti i težine. Kad mi se počne prva tjerati ove druge ju osjete po mirisi a i skaču jedna po drugoj a i puštam im i nerasta svaki dan. Tak da nakon te prve natjeraju se sve kroz par dana.


Ja imam nekih 30-ak krmača i 9 prasilišta a sad u 6 mj bi mi se trebalo prasit 11 krmača. Dok sam bil na sanovom predavanju oni su rekli da ide 9 krmača na jedno prasilište godišnje.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,853
Nisam iskusan ali da se malo umješam.
Imam 10 krmača a često se 5-6 prase u isto vrijeme.
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,741
Prase ti se kako ih pripuštaš. Ako sve pripustiš u isto vrijeme istovremeno će se i prasiti. Malo planiraj.
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,223
Dok sam bil na sanovom predavanju oni su rekli da ide 9 krmača na jedno prasilište godišnje.

nekaj su u sanu debelo pobrkali. 4 do 5 krmaca maximalno ide na jedno prasiliste. To je u ciklusu kada odbijas prasad sa 4 tjedna starosti. ako odbijas sa tri tjedna onda bi islo vise .
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Opet ja s pitanjem! Krmača je bolje, zahvaljujem na savjetima, pogotovo did Ivi!
Sad bi se trebala prasiti za koji dan pa me zanima kad joj je najbolje dati cjepivo protiv vrbanca? Još dok doji mlade ili kad ih odvojim od matere?
Ili ju ponovno pripustiti pa tek onda cjepivo?
Zahvaljujem...
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,960
Nama je krmača dobila vrbanac 2 tjedna pred prašenje,veterinar je uredno dao injekciju i sve je bilo uredu i sa krmačom i sa prascima.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,853
did ivo, da, prase se kak ih pripuštam jer u nekim priodima nemaš kome prodati. Do sad sam sve rješavao ali nekad je bome gužva u štali.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Opet ja s pitanjem! Krmača je bolje, zahvaljujem na savjetima, pogotovo did Ivi!
Sad bi se trebala prasiti za koji dan pa me zanima kad joj je najbolje dati cjepivo protiv vrbanca? Još dok doji mlade ili kad ih odvojim od matere?
Ili ju ponovno pripustiti pa tek onda cjepivo?
Zahvaljujem...

Nemas potrebe ju cjepit preventivno protiv vrbanca,,,
Znam nekoliko slucajeva gdje su svinje dobile vrbanac iako su bile cjepljene protiv istog a i sa cjepivom joj samo narusavas imunitet,,,
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Ovo će joj biti drugo prasenje! Do sad je dobila već dva puta cjepivo, a veterinar koji ju je do sad cijepio kaže da je najvažnije cijepiti pred ljeto! To bi joj i vremenski odgovaralo jer je zadnje dobila prošle godine u studenom!
Pustit ću joj još samo jedno prašenje, a onda ide na prodaju, pa ne bih htio da nešto ne bude u redu! Do sad je dobivala svu veterinarsku skrb, a opet se "ušepala"!
Dosta je teška, preko 250 kg, a koliko sam ja shvatio od veterinara, debele svinje su ugroženije od lakih pa sam zato pitao!
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,741
Ja se ne sjećam da li sam jednom ili dva puta cijepio protiv vrbanca. Kada netko dobije ide injekcija i ok. tako je jeftinije.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Ta krmača je križanac triju rasa (pietren+nj.landras+durok), super se pokazala i u prašenju i odgoju prasadi! Sad se treba oprasiti s pietrenom i ti prasci su svi za pečenke, a od slijedečeg legla planiram ostaviti mladu krmaču pa me zanima koju rasu bi mi preporučili s obzirom na njeno "podrijetlo"?
Samo da nije veliki yorkshir!, oni su mi svi nekako "tanki" na nogama, k'o balerine!
Ako imate kakav prijedlog, samo naprijed! Što prije to bolje, jer moram najmanje mjesec dana unaprijed naručiti nerasta kojeg želim! Lik koji ga doveze ima "sve" rase koje su u našim krajevima uobičajene, ali su nerastovi stalno zauzeti pa se moraš staviti na "listu čekanja" ako želiš određenu rasu!
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,741
Tko joj je otac, da li je koji od nerasta od tog čovjeka? Najbolje je na ove dvije šarene rase staviti bijelog landrasa.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Njen otac je nj.landras, a mater durok+pietren! Nju sam bio kupio za tov, ali eto, što je tu je!
Ona je žuto-bijela sa crnim flekama!, a njezini roditelji nisu u nikakvom srodstvu s ovim nerastima od čovjeka koji se s tim bavi! On ima trenutno 24 komada i svi su pod selekcijom!
Prvim prascima je otac v.yorkshir, a ja kad ih gledam imam osjećaj da je im svakog trena puknuti noge! Zato ne bih htio yorkshira, a to s landrasom možda i nije loša ideja, ali samo me zanima da li su krmače u toj kombinaciji dobre matere?
Čuo sam da se landraske dobro prase i puno mladih, ali da znaju pobiti mlade i da ih je najbolje staviti u ukljestenje (koje nemam, a i ne želim!)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,960
Kolega kninquin nemoj se ljutiti,ali mislim da te veterinar "ženi" sa svojim preventivnim cijepljenjima.
Kod nas je situacija da se samo daju vitamini AD3E pred prašenje,i to je to,vrbanac,i neznam koje sve bolesti se liječe nakon što ih svinja i dobije,a na nama je samo da držimo svinjac uredu,dezinfekcija,redovito čišćenje itd te tako sam smanjiti mogućnost oboljenja svinja na minimum.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Ja imam krmacu yoksir je da je malo ruzno za vidit njihove noge dosta su dugacke ali je ona isto tako dosta dugacka i ima uspravne usi ne klopave kao landras sto se pokazalo jako bitno kod nje jer do sad nije zalegla niti jedno prase jer joj usi nezaklanjaju oci koliko oprasi toliko i othrani,,
Prvi put je oprasila 6 a drugi put 11 i dosad nikad manje od 11 prasci su uglavnom podjednakog uzrasta,,
Tako da ja nemam nekih vecih zamjerki za v.yoksira,,,
Sa landrasima i piatrenima sam losije prolazio nego sa yoksirima mislim na krmace,,,
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,741
U prašnji ti sve vrste krmača znaju poluditi ako imaju tešku prašnju. Uklještenje ti je dobra stvar ako nemaš mogućnosti sjediti kraj nje kada se prasi. Meni su čak i djeca znala pripaziti kada se prasi jer nije bilo opasnosti da im nešto napravi. A jednostavno je složeno, sa svake strane tri cijevi učvršćene spojnicama za stupove od vrata.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Kolega kninquin nemoj se ljutiti,ali mislim da te veterinar "ženi" sa svojim preventivnim cijepljenjima.
Kod nas je situacija da se samo daju vitamini AD3E pred prašenje,i to je to,vrbanac,i neznam koje sve bolesti se liječe nakon što ih svinja i dobije,a na nama je samo da držimo svinjac uredu,dezinfekcija,redovito čišćenje itd te tako sam smanjiti mogućnost oboljenja svinja na minimum.

Nema ljutnje, dapače! Svaki savjet je dobrodošao, a isto tako i dobronamjerna kritika!
Ja sam već sam sebi rekao da me veterinar pravi budalom, ali sam totalni početnik u svemu tome pa me izgleda i veterinar h..be! Do sada je na injekcije i razno-razna cjepiva uzeo točno 480 kuna (imam sve zapisano), bez prasadi i njihovih "preventiva", štrojenja i sl.!
Znači samo za krmaču i to u 9 mjeseci!
Za štrojenje + zubi + vitamini i željezo uzme 55 kuna i na cijeli iznos još putni trošak te pdv!
Ima on dosta dobru računicu, ali je prednost što je uvijek tu kad ga trebam!
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
648
skupi veterinari.... ja imam doma flašu sustrepena i kad se pojavi vrbanec cjepim i odma bude bolje, ak se ne povlači dam još jednu dozu drugi dan i to je to... (inace idu tri doze za vbanec ali kolko sam primetil nema potrebe za tim) a kaj je najbitnije veterinar mi je po dolasku za veliku svinju uzel za jednu terapijsku dozu 100kn i to kao meni bez racuna, a flaša sustrepena košta 128kn i cepim s njom vec godinu dana i još imam pol flaše... jedina mana kaj ti to nece ni jedan veterinar prodat jer kao nesmije jer onda nebi oni mogli brat lovu...
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,741
Pa ti daš 10% praseta na nepotrebne stvari. Štrojiti moraš sam ako hoćeš imati prasad, zube se baš ne preporuča rezati, a onog pekmeza sa željezom kupiš jednu tubu i imaš za nekoliko legla.
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Znam! Sve pomalo, kao što rekoh, totalni sam početnik i sve je to za mene novo! "prisiljen" sam bio nabaviti, tj.ostaviti krmaču jer prasadi skoro pa nema za kupiti! Kod slijedeće ture ću još malo gledati i učiti, a onda ću neke stvari i sam...
Kako kaže veterinar, dva praseta idu "za mene", od ostatka polovica na hranu, 1/4 su ti troškovi krmače, a ti ako imaš dobru krmaču možeš dobiti bravce đabe!
Njegove riječi!
E sad kad budem nešto i sam radio, poput tih cjepiva i štrojenja, možda mi ostane i pečenka...
;-)
Hvala na savjetima....
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Najnoviji postovi

Na vrh