• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Svinjogojstvo

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
648
mislim da ti je to zato kaj kad jednom tak s necim pokvare probavni sustav da se stvara preosjetljivost na to.... bas kad si kod pigija ja ga hranim al isto sam jednom imal slican problem, zato ga stavljam nesto manje nego kak oni pisu i nema proljeva a svinje super jedu i napreduju(kaj se tice sana i ja ga koristim i jos mi se najbolje pokazal, jedino predastarter od sana mi se ne svida pa koristim starter i predstarter od TSH KRIŽEVCI)
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,833
Stavljal sam oko 16 % pigija i opet nije bilo dobro.
Koliko ti stavljaš kad nemaš problema ?
 

maschio

Član
Tu od
17 Sij 2015
Poruka
464
Evo samo da vas malo obavijestim,hormona P.G. 600 više nema za kupiti,bio sam danas u Križevcima ali nemaju ni tamo i kaže čovjek koji tamo radi da ne mogu dobavljači nabaviti hormone...
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,734
Hormoni su opasna stvar i nezam da su ga fizičke osobe mogle legalno kupovati.
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
648
Stavljal sam oko 16 % pigija i opet nije bilo dobro.
Koliko ti stavljaš kad nemaš problema ?

isto tak oko 16 ,17% a kad sam metnul kak oni vele isto je bilo slicnih problema s proljevom

krunich2103: tako je mislil sam tsh cakovec...

a kaj se tice hormona ja sam se isto malo raspital i nasel vezu za hormone, samo kaj ih isto trenutno nemaju jedino dozu za 50 krmača u velikoj flaši koju si sam doziraš i košta negde oko tisuću i nekaj kuna al je problem kaj može samo kratko stajat nakon otvaranja i jbg
 

maschio

Član
Tu od
17 Sij 2015
Poruka
464
Did Ivo,pa do sad sam normalno kupovao hormone i nikada mi vet. nije ništa spomenuo.Samo odjednom nema više,malo mi je čudno to...:^):
 

tomo001

Član
Tu od
11 Pro 2012
Poruka
447
Danas bil kod mene veterinar iz CRSH Križevci pa sam ga usput i za hormone priupital pa je reko da ih više uopće nema u slobodnoj prodaji. On može doći cijepiti krmače. Minimalno pakiranje je za 5 krmaća i treba ga potrošiti u roku 3 dana. Tak da kad se skupi 5 krmača kreće u akciju. Radi u cijeloj Križevačkoj okolici. Neznam kak je u drugim gradovima.
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
648
kod mene vele da ga vec 2 godine nema u prodaji(veterinarska stanica Velika Gorica) al da mogu oni doč ali da trenutno nemaju nijednu dozu osim ove za 50 krmača....
 

maschio

Član
Tu od
17 Sij 2015
Poruka
464
Borna jel znaš možda do kad je rok trajanja na tim hormonima za 50 komada?
Ja bi uzeo ako je rok barem do 2017,jer ako Dragi Bog da ja bi ovo ljeto radio 20 čekališta pa bi sa hormonima slagao da mi se svaki mjesec prase po 4 komada...
Sada imam trenutno 10 ali mi se ne tjeraju 4 tak da mi sad treba.
 

Jajo

Član
Tu od
13 Pro 2010
Poruka
351
Nemojte se previše zaigrati sa tim stvarima, nije to zajebancija. Kao prvo treba biti educiran kada i iz kojeg razloga upotrijebiti hormone ista stvar je i sa antibioticima. Raspravljati ovako javno o kriminalnim radnjama je naivno. Postoji opravdani razlog što nema antibiotika i hormona u slobodnoj prodaji. Stavite se u poziciju konzumenta i postavite pitanje dali bi svojoj djeci dali da jedu meso tretirano raznim kemikalijama bez nadzora i reda. Nemojte zamjeriti na tonu objave ali pripazite jer ne čitamo samo mi seljaci ove teme po forumu.
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
648
hahaha... E da je tak dugacak rok onda bi i ja kupil, nije frende jer sam pital i veli da se mora potrosit u roku par dana od otvaranja i kosta tisuću i nekaj kuna... sad kolko ti je to isplativo i potrebno neznam... kaj ti nije na taj broj krmača bolje uzet nerasta i da ih on obilazi i da tak resavas problem??? a i vele da nije bas zdravo previše pikat krmače s tim nego samo u iznimnim sitvacijama kad nejde drugacije... jer znas i sam da je imat idealnu krmacu kojase tjera i prasi u idealno vreme vrlo tesko...
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
Dečki vidim da se svašta piše o tom "famoznom" Pg 600 a pola od toga su gluposti :icon_e_wink:
On ima rok trajanja od tri godine. Na tržištu ga ima u pakiranju u kutiji sa 5 pojedinačnih staklenih boćica i 5 otapala za 5 krmača ili kutija sa jednom boćicom i jednim otapalom u kojoj je količina za 5 krmača. Ako kupiš pakiranje u kojoj je doza za 5 krmača , nakon otvaranja moraš je potrošiti u roku od 24 sata.

PG 600 je običan hormonalni pripravak koji se može dobiti na recept kao i obične kontracepcijske "anti bebi pilule" za žene , tak da tu nema riječi o nikakvim kriminalnim javnim radnjama i nekoj velikoj filozofiji njegove uporabe :(rofl): .

Maschio , mislim da apsolutno nemaš potrebe za tim pripravkom ako nabaviš kvalitetne nazimice i ako ćeš imati koliko toliko dobre uvjete za držanje krmača .I naravno ,kak ti borna veli, nerasta nabavi obavezno .
Pobuđivanje estrusa kod nazimica i stvaranje grupa možeš rješiti na sasvim prirodan način. Ja imam 30 prašenja mjesečno i imam složene 4 grupe po 30 krmača, u 4 godine nisam potrošio 10 doza PG 600 u svrhu o kojoj ti pričaš .
Nazimici je bitno dati PG 600 nakon prvog prašenja i to na dan odbića i vrlo rijetko ćeš kasnije imati problema sa pobuđivanjem estrusa u krmača. Ako joj daš pripravak za prvu oplodnju , vrlo vjerojatno ćeš kasnije imati velikih problema za ulaženjem krmača u estrus .
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
648
ljepo si to rekel al nas kaj je problem.... imam 4 krmace, planiram širit na 10(rado bih na više al nemrem jer delam u državnoj firmi u smjenama)al ni za 4 ni za 10 mi se ne isplati nerast... probal sam sa svim i svačim... mjenjal ishranu, razno razne koncentrate, pripravke za dodavanje u hranu koji pobuđuju tjeranje, puštal ih van, kupoval druge krmače i opet mi preskoče 1 ili 2 legla(kak struka kaže trebaju imat u idealnim uvjetima2,4 legla godišnje odnosno skoro 5 legla u 2 godine a ja imam u dvije godine 3 legla rijetko kada 4) i gle kaj je sad problem nije tak meni samo kod mene u okolici nego svima... Kaj sad da delam???
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,833
Sad imam 9 krmača i isplati mi se imati nerasta ( imam 2 ). Isto radim u smjenama. Nestignem voziti pod nerasta, a sad ga niko baš ni nema u blizini. Od umjetnog osjemenjivanja nema sreće. Svako malo neko doveze krmaču, 100 kn u đep i dobro.
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
Borna@ kaj se ti uopce zaje.... sa krmačama kad delaš u državnoj firmi :(rofl): ?
Ne znam kaj da ti velim .Puno je tu faktora koje moras postivati . Evo ti moj recept :
*da bi imal dobru krmacu moras "stvoriti" dobru nazimicu,
*kod prvog pripusta nazimica mora imati oko 130 kg i 8 mjeseci starosti.
*Sa ishranom je moras drzati u dobroj kondiciji, ne smije biti predebela ni pre mrsava.
*Kod prvog prasenja obavezno joj dati PGF drugi dan po prašenju da se ona do kraja ocisti i kako ne bi doslo do neke upale u maternici .
*Odbice obavezno nakon 28 dana.
*Na dan odbica joj dati PG 600 ( samo kod prvog prasenja )
*Prvi dan poslije odbica joj ne dati nikaj za jesti .
*Od prvog pa do petog dana krmača mora biti u prostoru sa dovoljno svjetla ( ostavi i kroz dan upaljeno svjetlo ako je prozor premali ).
*Od drugog pa pa do petog dana joj dati jesti koliko moze pojesti ( cca oko 5 do 6 kg hrane ) . Ta hrana mora biti energetski jaka ( hrana za dojne krmace uz dodatak secera npr.)
* postivati krivulju ishrane od pripusta pa do prašenja ( start od 2,5 kg pa do 3,3 kg 110 dan bređosti ) .

Ja tak radim i 85 % krmača mi ostaje bređih kod svakog pripusta.
Moras racunati da će ti se od 10 krmaca najmanje dvije do tri uvijek preganjati...
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
648
ma znam adonis ali nije frka u preganjanju nego o tome kaj se one uopce nece tjerat, ili mozda imaju neko tiho tjeranje al stvarno neznam kaj je..... a zaj....m se sa svinjama zato kaj imam dosta zemlje i sve strojeve i štalu i svinjce tak da mi je šteta da sve sad stoji i propada, a čuj i zaradi se nekaj malo na svinjama, malo na kuruzi, malo na pšenici i uvjek kapne neka kuna, od plače možeš živjet ali ne i napravit nekaj ili uredit... znaš i sam... ak ne delaš nemaš niš.....

dado kaj se tice nerasta i o tomu sam razmisljal samo radi toga da moze ic oko njih i da se prije tjeraju, a kaj se tice nerasta oko mene u krugu od 3 km imaju 4 osobe koje imaju neraste, i to po nekoliko komada i bave se uslužno s pripuštanjem s tim da ih ti nazoveš i oni dođu, skok je 130kn i ako se preganja još ti dva puta dođe onda besplatno, tak da imat za sebe bi bilo jedino isplativo da se krmace prije tjeraju a iz usluge tesko da bi kaj bilo jer je konkurencija prevelika....
 

maschio

Član
Tu od
17 Sij 2015
Poruka
464
Slažem se sa svime što ste napisali u vezi nerasta,jasno je to meni,i isto tako mi je jasno da se dobra krmača tjera prirodnim putem.
Ali,uvjek taj ali,ja sad muku mučim i sa ovih 10 krmača,2 nazimice koje sam kupio od "dobrog" proizvođača čistokrvnih svinja...U 9 mj su rođene i ništa,ne tjeraju se eno ih spavaju baš ko gluhe krmače he he.Platio sam ih masno 25 kn/kg (prosjek 90 kg).A 2 krmače koje su se prvi puta oprasile ove godine u 3 mj. evo prošlo 2 i pol mjeseca od odbića i ništa,davao sam zob ništa,svježu germu ništa,selio sam ih po farmi ništa,kupio miris nerasta ništa.Još sam htio probati Pg 600 ali ga nema.
I sad ja bi htio imati kao i kolega Adonis i 100-120-150 krmača,ali ne mogu,jer sam blizu grada,a susjedi svi glume gospodu nitko nema ni kokoš.Pa me je strah da me ne prijave zbog smrada i da budem morao sve to zatvoriti)Zato bi imao do 20-30 komada ali me i tu strah da ne ulupam novce ,a one se ne budu htjele tjerati,jel budem ja mogao uskladiti otprilike 4 krmača mjesečno kad sad ne mogu ove 4 ni u bilo koje vrijeme.Jel bude tu pomogao nerast? Jesam se rapisao ha ha ha :(giggle): :p:
 

Najnoviji postovi

Na vrh