• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Svinjogojstvo

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
A vrag je kad se bolest jednom uvuce..ja prasilista nakon svakog turnusa perem s minivasem i komplet prostor vapnim..posto nemam prasilista na resetkama tak da se svaki dan cisti od straznjice i svaki tjedan bar jednom komplet cisti i mete prasiliste..tovilista(di su rešetke) 3 put u godini tj. Svaka 4 mjeseca se komplet peru isto minivasem i vapne se zidovi.i ove godine nije bilo problema nekih,sad sam primjetil da tu i tam kašljuca malo koji,al i to popikam i to bu isto preslo..jbg zima je a nema grijanja..kak god je ispod betona stirodur ali ni to nemre zadrzavat previse temperaturu kad nema grijanja
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,223
Je u pravu si,ja svojim svinjama svaki dan čistim i dajem novu slamu,svinjac držim uredno i svake godine ga dezinficiram i krečim,bez obzira na to sve prasci su mi pokupili čađavost!:mur:

Čađavost ti se ponavlja ili to samo jemput dobili ?
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,223
Meni se u staroj farmi znalo dogoditi jemput na godinu ili dvije i to u zimi pa onda opet pet godina nikaj.Treba im samo odmah prvi dan početi davati antibiotik i more se većina prasadi izvući bez problema.
Nadam se da ti se više ne bu ponavljalo.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Nisam zbog čađavosti izgubio niti jedno prase,tretirao sam ih Benzapenom,uz to još sam ih jednom dnevno mazao sa svinjskom masti pomješanom sa sumporom sve dok ne nestane čađavost,jedini problem ne što se zamastiš cjeli a i prasci se deru pa krmača dobije fobije kad vidi da netko ulazi u svinjac!
Promjenit ču nerasta jer sam sazno da čovjek koji ima i vozi nerasta,vozi ih kod jednog čovjeka koji skroz ima problema sa čađavosti,možda tako prenese na moje krmače??
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
A gle imam za sad samo dvije krmače,ovako mi se čini jednostavnije.
Išao sam u vet.stanicu pitat za sjeme,malo je komplicirano mora se sjeme naručit i dođe u roku 3 dana!
 

vikicab4

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
277
danas sam primjetio da jedan odojak ima naprijed između nogu nekakvu buntu,vrećicu veličine jabuke kaj bi to bilo stari su mjesec dana
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
Znalci jedno pitanje.znaci Prodajem npr. 50 odojaka jednom gazdi i sad kad je u pitanju pisanje putnog lista za te iste odojke,e sad tam piše da može ili JIBG ili broj ušne markice,pa me zanima da li treba baš pisati broj usne markice svake pojedine svinje ili da samo napisem JIBG pa pod kolicinu samo napisem npr. 50 svinja. Ili bas treba za svaku pisati poseban broj.da napomenem svinje trenutno nisu markirane.i ja sam upisan u registar i kupac. Pa da nebi bilo problema kasnije ili tokom prijevoza
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,853
danas sam primjetio da jedan odojak ima naprijed između nogu nekakvu buntu,vrećicu veličine jabuke kaj bi to bilo stari su mjesec dana

Najverojatnije gnoj. Negdje se upiknul na nešta. Ako je gnoj najbolje rascjeći sa skalpelom i nasipati joda. Tak je najprije gotovo i najbrže će zacijeliti.
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
Kod mene je bil slucaj da se malac star cca 10 dana valjda tresnul nekam i na straznjoj nozi mu se napravil veliki mjehur,piknul sam to z iglom i izasel van gnoj,namazal alkoholom i uskoro bil ko novi,jos najbolje napredoval a prije su ovi bili napol jaci od njega
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
648
Ekipa jel treba možda komu nerast? možda bi prodal svojega.... postaje mi preteški za moje krmače...
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,954
Da li tko koristi inberg koncentrate?
Ovi moji sano ne jedu da im neznam šta radim..probao bih nešto drugo..
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
648
Neznam za inberg ali imal sam isti problem sa sanom, niti su jeli niti su napredovali, opća katastrofa i tak zadnju celu godinu. nakon toga sam probal likru i schauman i nisam bil zadovoljan baš, evo sad ranim sa Biominom i prezadovoljan sam. U usporedbi sa svim do sad nabrojanim kaj sam probal, najzadovoljniji sam sa biominom i najjeftinije je a prirast je odličan. To je moje iskustvo, a sano se pokvaril do kraja, barem ovo kaj sam ja lani kupoval od sana bilo je sve 0 bododva. 10 godina sam koristil sano ali nekaj se desilo i to više nije to....
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,954
Kakve su cijene biomina?
Koji koncentrat konkretno koristiš?
Sano je em poskupio,em ga svinje izbjegavaju..
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,821
Nemojte relevantno uzimat prošlu godinu,kukuruz je bio iznimno loše kvalitete i bez obzira na smjesu svinje su loše napredovale!
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
648
matozdenci: je ali s biominom su jele i napredovale, i sa svim ostalim osim sana, jbes to kad ja svinji dam jesti a ona s gubicom razmetava smjesu od sana po oboru i ne pojede ni pola...

komer: dakle kad su odojci stari 2 tjedna jedu predstarter od biomina(cjena je oko 160kn za 25kg), ta količina je za 10 komada, u sebi ima protiv mikofiksator protiv mikotoksina, mravlju kiselinu protiv proljeva i hepatoprotektor

odbijam odojke s 5 do 6 tjedana od krmače ovisno o kondiciji krmače i praščiča(i prostoru u štali)

kad pojedu to onda ide premiks koji se mješa 8%, kukuruza 50%, ječma 25 % i 17% soje. Prema potrebi dodatak protiv mikotoksina ako je kuruza ko lani(cjena je 410kn za 25kg vreču)

I kad to pojedu idu na smjesu za tov (mislim da se zove grower nešto ali nisam siguran a nisam doma da pogledam jer sam na poslu, kad dođem doma mogu ti točno napisat), ona se mješa u omjeru maksimalno 3 %, 55% kukuruza, 30% ječma i 12 % soje... i tako do završne kilaže ovisi do kolko kila toviš(imaju dvije vrste te smjese, jedna ima 8 % lizina i s tom ja hranim i košta 260kn 25 kg, a ima i s 13% lizina i ta je skuplja ali ne koristim jer je ova sasvim dovoljna)

Evo tak je hranim jer mi je tak preporučil čovjek koji mi ju dofura iz biomina iz Vrbovca i ja sam zadovoljan s tim programom do sad i naj isplativije mi je od svih drugih... za sada sam zadovoljan(bil sam i sa sanom zadovoljan dok je valjal),... najbolje je kontaktirat biomin u Vrbovcu i sve se dogovoriš
 

2310980

Član
Tu od
6 Lis 2011
Poruka
137
Za odojke (do 30 kg ja hranim) od Milkivita Piglet vreća 20 kg premiks sa sojom već pomjesan 168 kn, za 10 odojaka treba 5 vreća i od svih isprobanih uvijek Milkivit, i za piliće i tovljenike i krmače.... sve
 

Najnoviji postovi

Na vrh