• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Svinjogojstvo

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
Ja sam u tri godine zaklao oko 20 kom odmah ili u roku od 5 dana od odbica i nikad nikakvog mirisa nije bilo.
 

dullknife

Član
Tu od
21 Lip 2014
Poruka
217
čestitam vam blagdane,
imam pitanje u vezi tova za obiteljske potrebe. Npr. 2 komada odojaka kupim nakon nove godine, znači oni kaj nisu zaklani/prodani za božić, hranim ih do nove godine- koliki su mi troškovi za te dvije svinje (kukuruz moj i tritikal ako mu se niš ne dogodi) s tim da obje idu meni pod nož. Kolko bi uopće dobile na težini u tih desetak mjeseci ako bi kupljeni bili s oko 30-35 kila? unaprijed hvala
 

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
Zavisi od pasmine,ali od samog kukuruza i tritikala i nebudu bas bajno rasli(isto ko covijek i svinje trebaju i vitamine i minerale...) tak da bi ti preporucil uz to da ako si u mogucnosti da im negdje kosis i travu tj. Zeljenjavu i velika razlika se bu poznala..ali za godinu dana hranjenja bi trebali dojti sikak tam oko 170 kg..mi amo prosle godine sa kukuruzom,jecmom,tritikalom i puuno djeteline dotirali ih do prosjeka od 220 kg u roku od 13 mjeseci..
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,807
Morali bi biti za godinu dana oko 250 kg ako su dobre rase i ako vole jesti ali barem do 50-60 kg im treba smjesu raditi (pitaj gazdu sa čim ih je hranil). I kako veli mali plavi djeteline, mlade trave.
 

dullknife

Član
Tu od
21 Lip 2014
Poruka
217
da dojdu i do 130 kila meni bi bilo super di su mala djeca kaj bi im podimil vratinei špeka. djeteline ima za kositi jedino je malo teže uskladiti poljoprivredu i posel/zaposlenje, ali ko voli zemlju ni mu teško

a kolko dojde koncentrat za svinje dok su u periodu od 30 do 60 kila?
 
Posljednje uređivanje:

mali plavi

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
1,541
Uskladit te dvije svinje sa poslom nije neki problem(osim ak me izbivaš po par dana) netreba njima neznam kolko puno brige,bitmo da imaju cistu vodu i konstantna hrana i rasle budu bez brige..to kaj im treba počistiti bar 1put tjedno nije problem jer ne izgrde dvije svinje mnogo,a travu nakosis za par dana i nema brige..
Kak god ja imam na rešetkama kojih 30 komada,sa pojilicama i hranilicama i od mene krog dan briga oko njih iziskuje svega 10-15 min dok im nasipljem jesti i malo pregledam dal nema kakvih problema s kojim i fajrunt kaj se njih tice,jedino z krmacama malo vise brige kad se prase,ostalo svinje ne iziskuju neku posebnu paznju i konstantno obilazenje istih..
 

krzna

Član
Tu od
1 Pro 2012
Poruka
79
dali se mogu prasci bravci i krmace hraniti sa zobi i na koji nacin i u kojim kolicinama
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
dali se mogu prasci bravci i krmace hraniti sa zobi i na koji nacin i u kojim kolicinama
ja probao hraniti sa zobi nažalost nije neki biznis[emoji22]

Poslano sa mog MediaPad T1 8.0 koristeći Tapatalk
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,720
Za dvije svinje kroz godinu utoviti do 200 kg ne treba puno. Računaj da za 1 kg treba oko 3,5 do 4 kg hrane. Sa 25 kg soje koja je oko 100 kn možeš napraviti 250 do 300 kg smjese i oni to solidno jedu. Ima se u kući uvijek i nekog napoja i trave. U jesen za takve svinje treba izdvojiti oko 5000kn.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,807
Ako te nebrine šta je nedavno jedan član pisal da je sva uvezena soja kod nas GMO hrani i sa njom ali ide dobro i bez nje. Ja ju nikad ne kupujem.
Zob je jedino dobra za neraste jer ih ne deblja a daje im snagu i dobra je za slamu.
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
E sad što se zobi tiče,svinje sam ove godine najviše hranio sa zobi jer je lanjski kukuruz bio jako loš te ga svinje niti nisu htjele jest,s obzirom koliko su zobi pojele odlično su napredovale,tako da zob po mom iskustvu niti nije toliko slaba za svinje!!
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,807
Moji nisu sijali baš žito evo sve dok nisam to ja preuzeo i sad sijem ječa, i pšenicu. Za zob su mi tak rekli stariji, kao, iskusniji pa nisam baš ni pretjerivao sa njom niti je previše sijao sve dok ne kupim sebi neki kombajn.
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
Jecam je poslije kukuruza najbolja zitarica za ishranu svinja. Ima veliku energetsku vrijednost sa visokim postotkom vlakana pa svinje sa velikim udjelom jecma u smjesi imaju visoki prirast bez stetnog djelovanja na povecanje masnog tkiva.
Zob je dobra za hranidbu krmaca zbog velikog udjela sirovih vlakana koje djeluju povoljno na probavu a nemaju veliku energetsku vrijednost . Poznato je da pomanjkanje vlakana moze uzrokovati agresivnost kod krmaca .
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,720
Sve se o soji zna. Zna se i to da je ima od čokolade do salama. Tko god kupi kilogram bilo kakve smjese kupuje i tu soju. Treba vjerovati da naše službe kontroliraju uvoz i da je sve u redu. Soja koja se kod nas proizvede vjerovatno odlazi onima koji bolje plaćaju.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Konkretno za suprasne krmace nebi trebalo ici preko 5% zobi, takodje kukuruza nebi trebalo ici preko 25%.
Sto se tice hranjenja tovljenika za svoje potrebe neznam koliko bi uz dobru hranu trebao naici za godinu posto nikad nehranimo godinu ali ako bi ga samo pustali na pasu imao bi vise od 130kg
Mi smo ove godine za ranjenike ostavili prasad oprasenu 8 maja, zaklani su 9 decembra znaci 7 mjeseci starosti, jedan je imao 158kg, a drugi 136kg, bila je i treca zenska nju nismo vagali posto je ostala za priplod, a jedna starija koja nije mogla ostati suprasna je zaklana.
S tim da nisu ful hranjeni. Imalu su stalno ali nekada slabiji koncentrat nekada samo mljeveno zito, da su jeli pravi koncentrat kilaza bi bila znatno veca
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
Ja idem sa kukuruzom kod suprasnih krmaca sa 57 % kod dojnih sa 50% .
Danas odbijali najveću prasad od krmača jer je odbiće u četvrtak a bila su velika legla pa treba paziti na kondiciju krmača.
 

Prilozi

  • DSC_0459.jpg
    DSC_0459.jpg
    33.7 KB · Pregleda: 138
  • DSC_0460.jpg
    DSC_0460.jpg
    28.9 KB · Pregleda: 142
  • DSC_0461.jpg
    DSC_0461.jpg
    36.1 KB · Pregleda: 143

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Kolega adonis svaka čast,vidi se da je sve pedantno i uredno na farmi i prasilištu!!
Rjetko se viđa takvo nešto!
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
Je, mora biti, pogotovo u prasilištu. Bojim se tih boleština više od samog vraga, kad se jednom uvuku u farmu ni sveti Petar ih se ne riješi. Zato preventiva mora biti No1. :)
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Je u pravu si,ja svojim svinjama svaki dan čistim i dajem novu slamu,svinjac držim uredno i svake godine ga dezinficiram i krečim,bez obzira na to sve prasci su mi pokupili čađavost!:mur:
 
Na vrh