• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Svinjogojstvo

Gegic

Član
Tu od
12 Velj 2016
Poruka
226
Sve ispod 30 kg prosjek, sa 3 mjeseca je po meni slabo. Recimo kod nas sada jedna onako losija tura sa 2.5 mjeseca ima prosjek 23-25kg.
U principu je to oko 35kg prosjek, ako se u leglu nezadesi koje da je zakrzljalo. Predpostavljam da kod ozbiljnijih proizvodjaca bude bolja kilaza, a ovdje ih ima par pa ce vjerovatno i iznijeti svoje rezultate
Ja za sebe mogu rec da im solidan rezultat ovi sto su bolji imaju bolje uvjete drzanja..ishranu suprasnih krmaca..pa se i dojnim krmacama daje sve po recepturi zato i jesu bolji rezultati[emoji12]

Poslano sa mog ZTE Blade L2 koristeći Tapatalk
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Da to ide bas tako svi bi drzali svinje i bili bogatasi...Dok sam zivio u Prnjavoru kupio sam dva puta prasce u lijevcu....Pa to se nije moglo jest od nekog mirisa....Dali ih naderu sojom
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,223
Kilaza od 25 do 30 kg za tri mjeseca starosti prasaca nije nikakav problem i to bez ikakovih antibiotika i "friziranih" smjesa. Trebaju biti samo dobri/čisti uvjeti drzanja i izbalansirani obroci shodno starosti i genetskom potencijalu svinja koje imaš. Jedino ne kužim čemu davati pileće koncentrate kad ima koncentrata za svinje koji su njima i prilagođeni ??
Moji odojci nakon odbića još 8 do 10 dana jedu panto wean i nakon toga jedu žitarice kukuruz, ječam, soju i 10% premix za svinje.

Vitamina i željezo dobiju 3. dan života, nakon odbića alfamec ( isto kao i nilverm ) i to je to.
 

Gegic

Član
Tu od
12 Velj 2016
Poruka
226
Pileci koncetrati su mi jeftiniji..a i kvlitetni su.

Poslano sa mog ZTE Blade L2 koristeći Tapatalk
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,223
Da to ide bas tako svi bi drzali svinje i bili bogatasi...Dok sam zivio u Prnjavoru kupio sam dva puta prasce u lijevcu....Pa to se nije moglo jest od nekog mirisa....Dali ih naderu sojom

To ti nema veze sa sojom, soja je osnovna komponenta bogata bjelančevinama koja se koristi kod ishrane i ljudi i životinja i vrlo je zdrava. Po meni bi prije imalo veze sa ostalim komponentama koje ljudi dodaju u hranu a nisu za ishranu svinja.

Mozda jesu pileci koncentrati jeftiniji ali valjda se zovu pileci koncentrati jer su za pilice a ne za svinje. Meni do sad u 30 godina kak hranimo svinje nije palo na pamet da kupim pileci konentrat i njime hranim svinje. Mozda jesu komponente premixa iste ili slicne ali dečki po meni se struka treba postivati.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,853
Ako sam ja mogao dobiti za 2.5 mjeseca starosti sa budu oko 30 žive vage onda vi koji više od mene znate naznam u čemu je kod vas problem. To je kad imam svoje žitarice. Od kukuruza sigurno nebudu rasli tak brzo. Imao sam sa 3 mj. starosti 47 kg žive vage (piatren). Ali to je samo kad mi se sve poklopi kako treba.
 

Gegic

Član
Tu od
12 Velj 2016
Poruka
226
Dok ja u leglu od 10 kom imam uloga 100€ skupa sa zitaricam jest ce pileci starter koji je 6 kn po kg jeftiniji..

Poslano sa mog ZTE Blade L2 koristeći Tapatalk

Tebi kao velikom uzgajivaci nebi ni bilo preporucljivo da hranis na nacin kao ja ali svako ima svoje razmisljanje pa i racunicu

Poslano sa mog ZTE Blade L2 koristeći Tapatalk
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Ijop

Član
Tu od
20 Pro 2012
Poruka
124
Kod mene koji držim 2 krmače odojci s 2,5mj budu od 27-30kg sve zavisi dali u leglu ima zahireka (a većinom je jedan koji zaostaje i kvari prosjek).

Ono kaj smo mi do prije dvije godine radili, a najveća je greška držati odojke dugo s krmačom, osobito ako je veće leglo(pa naposljetku odojci s 3mj imaju tek 25kg). Samo potroše krmaču a slabo napreduju. cca 25-30 dana držati odojke s krmačom. Naravno to ne ide bez smjese, mi koristimo bonniM i njega pojedu cca vrećicu do vrećicu i pol dok su s krmačom i još pol po odbiču i tada prelazimo na piggi i nema problema s proljevima ili nešto treće. Isto treći dan po prašenju željezo i vitamini.
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,584
OK željezo i vitamini dajete sami ili veterinar oralno ili inekcije

Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Vidio sam da se ovdje spominje durok. Za svinjokolju sam dovezao svinje u klaoncu, cekao je jedan poznanik koji je imao 2 duroka u prikolici, muski 204 kg i zenska 140 kg. Kaze da su brat i sestra i da su stari 6 mj.
Ja sam imao 2 mangulice stare 2,5 i 3god. i bili su teski 304 kg zajedno.
Svinjama - prascima nisam davao koncentrat. Debele su ali za godinu dana ne budu teze od 70 - 80 kg, a bude ih i laksih. Hranim samo za svoje potrebe tako da mi nije bitno da li cu za godinu dana zaklati 10 ili vise komada.
Kada bih mi prasci za 2 mj (kako sam pisao) bili 15 kg i to je dobro, u tom slucaju za kirvaj umjesto jednog idu 4 kom.

Imam nerasta duroka hranjen bez koncentrata star 1 god. i ima oko 70 kg.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Gegic

Član
Tu od
12 Velj 2016
Poruka
226
E to za 204 kg u 6 mjeseci ga pretjera
Nije uracunao ona tri mjeseca do 30 kg ali i sa devet mjeseci je tesko nabit tu kilazu..[emoji4]

Poslano sa mog ZTE Blade L2 koristeći Tapatalk
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Svinje su vagane pred 30-ak ljudi i ta tezina je bila, samo mi koji smo nazocili vaganju nemamo dokaz o starosti.

Kada sam ja svoje svinje natjerao na vagu mahom su svi posumnjeli da vaga nije dobra jer moje svinje ne mogu imati 304 kg. Dosao je vlasnik klaonice i utvrdilo se da je vaga ipak tocna.
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,241
Imam nerasta duroka hranjen bez koncentrata star 1 god. i ima oko 70 kg.

Ako ga uskoro nepocens hraniti ima da lipsa, narocito ako ima posla :icon_hang:
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
648
Moj durok nerast ima godinu i 3 mjeseca i ima oko 230kg samo više, Kupljen sa težinom od 110kg ali je do tad jeo smjesu. kad je došel kod mene jede samo čistu kuruzu i ječam mljeveno. jede oko 1,5 kg u jutro i tolko navečer i opet raste, Problem je u tomu kaj imam samo 4 krmače i tu i tam dopelja koji frend krmaču kod mene. Ugl.malo skače i nije mi u interesu da bude prerežak ali kolko god malo mu dajem opet raste. E sad neznam jel to zato kaj je nerast, a kao na nerasta se jako prima hrana, ili zato kaj je durok pa je do rase. Prvi put sad imam nerasta odkad se bavim s tim pa nemam iskustva od prije. Naravno da više skače, znam da bi ga moral i bolje hranit.
 

Najnoviji postovi

Na vrh