• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Svinjogojstvo

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
647
Ma nema kod mene niko ko prži soju, a imam puno šljunčanog tla koji soja baš ne voli isto kao ni kukuruz, a grašak bi mogel na takvom tlu pobječi od suše jer prije dođe, a moram sijat nekaj takvo radi plodoreda jer nemre stalno pšenica ić a grašak bi mi pasal ako bi bil dobar za svinje.?
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Na takve pjeskovite i loše zemlje sijem tritikal i zob,onda na to strnište posijem uljanu repicu te ju zaorem u jesen i u prolječe zob,pa repica i onda tritikal i tako u krug,prinosi su jako dobri!
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
647
Kaj da delam s repicom kad je otkup od mene cca100km udaljen, a od graška bi bila neka korist možda, nebi moral tolko soje trošit svaki dan... ako bi bila?
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Ma ne,repicu siješ na strnište i zaoravaš kao zelenu gnojidbu,poslje toga siješ zob i tritikal!
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Ljudi moji, kako se vi rješavate problema vrućine! Meni jučer krmača skoro krepala na suncu! Strašno se boji vode pa ju ne mogu rashladiti s istom, a ne će ni u "bazen" kao bravci!
Legla u obor na sunce i zaspala, pa ju sunce "puklo"!
Bravci (tovljenici) imaju izbetoniranu rupu sa oko 20 cm vode gdje se mogu rashladiti! Isto tako je i kod krmače, ali ona ju totalno ignorira, tj.boji se vode!
Kako ju rashladiti pri ovim vrućinama?
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Anice,neznam probaj ju poljevat,ili ju pustit u neku kaljužu možda joj se svidi!
 

Fendt939

Iskusan lik
Tu od
26 Stu 2014
Poruka
1,371
Sta ju ne mozes zatvorit u neki prostor di nema direkt udara sunca? Stavi joj ventilator
 

husqvarna365

Aktivni član
Tu od
24 Sij 2013
Poruka
978
Kolege dali se smije davati malim prasicima janjece mlijeko u prahu.
Oprasila mi se jedna kezmica ali nema mlijeka
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Možeš ,mlijeko izli u tepsiju i neka bude toplo,najbolje je oko 38 stupnjeva!
A dali prasci cvile ili su na vrbi i spavaju?
Nemira bit da nema mlijeka ,jesi li ju probo povuč za sisu(izdojiti)?
 

husqvarna365

Aktivni član
Tu od
24 Sij 2013
Poruka
978
Nekad cvile nekad ne...Vuko sam je ali ide skrozzz malo mljeka..Mozda joj se od stresa povuklo mlijeko jer ipak je prvo prasenje..Davao joj veterinar neku inekciju i u roku pola sata pusti mlijeko al ne dugo..Mozda ima upalu vimena
 

mikula

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2008
Poruka
348
Ako je okolo sisa crveno i tvrdo na dodir , ona leži većinom na vimenu i temperatura viša od 39,5 onda se radi o MMA a tu jedna injekcija ne spašava stvar (ako sam dobro shvatio iz tvog posta da joj je veterinar dao samo jednu). Uobičajena terapija je oxytocin , penicilin i nešto za smanjenje temperature i ublažavanje bolova mi koristimo predef ili metacam (neznam nazive za lijekove s tom djelatnom tvari na hr ili bih tržištu)
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
Neznam bas da je dexamathason dobar u tom trenutku.
Mi idemo penstrep to jest combikel 40 i enroflohacin, ako nema bas nikako mlijeka onda i oxitocin.
A nemogu prezivjeti na umjetnom mlijeku, probao sam jednu turu odhraniti sa Sanovim mlijekom bas za prasad i svi su pokrpali, a jeli su dobro i popili par puta kolostrum, na kravljem mlijeku su bolje sanse, tako sam prije odhranio jedno prase.
 

husqvarna365

Aktivni član
Tu od
24 Sij 2013
Poruka
978
Jos su mi ziva 3 prasica,,,odvojio sam ih od kezmice pod sijalicu...Mislio sam joj dati jos jednu sansu za prasenje mozda se popravi,,,ipak su joj bili prvi prasci,bilo jejako vruce i dolazilo nas je puno u prasilistu
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,800
Imam ja jednu krmaču kojoj su prvi put pokrepali svi (10) odojci. Isto nije imala mlijeka. Drugi put othranila sve bez greške. Treći put joj bude uskoro pa bumo vidjeli.
 

husqvarna365

Aktivni član
Tu od
24 Sij 2013
Poruka
978
Ma i ja mislim da ce se moja promjeniti,,,svi mi vicu da je stavim u kobasice ali meni je zao,,ipak sam ju odhranio od malih nogu pa cu joj dati drugu sansu.Barem je to zasluzila. Sad samo neznam koliko moram cekati da se ponovo tjera,,prekjucer sam prasad maknu od nje
 

telnett

Član
Tu od
16 Lis 2010
Poruka
81
Ovo sa mma je prilicno cest problem u novije vreme reci ce skoro svaku dokaci upala . Posledica upale je i kada se oxitocinom orpuste vimena i krene mleko ono je pokvareno pa prasadi odmax dobiju proliv . Za prevenciju je dobro dati odmax nakon prasenja penstrep ili neostrep la 15 - 20 kubika i pratiti par dana ako pokazuje ponovo znake da nerado doji , lezi na stomaku a prasad cice okolo , dodati po 5 kubika dnevno + oxitocin . Ni ja nisam sretan sto se mora toliko koristiti antibiorici al nakon sto sam lose prosao ne ixperimentisem vise .
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,720
Dok sam strogo patio kada će se početi prasiti, davao oxitocin i sl. uvijek je bilo problema. Sada iz objektivnih razloga nisam u mogućnosti nadzirati ih danima, same se oprase i nema upala. Zadnja koju sam nadzirao u mom prisustvu se vrtila i ustajala i dva zalegla. Kada su same valjda legnu kada se treba prasiti i tako miruju dok se ne oprase.
 

Najnoviji postovi

Na vrh