• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Svinjogojstvo

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
Dečki ja imam između 20 i 30 prašenja mjesečno i ne sjećam se kad sam zadnji put imal problema sa MMA. Po meni je tu naveći problem kvaliteta hrane.
 

telnett

Član
Tu od
16 Lis 2010
Poruka
81
Sta konkretno u hrani ? Kod mene je slucaj da neke nemaju sa time problema dak neke uvek zakaci a jedu sve isto .
 

telnett

Član
Tu od
16 Lis 2010
Poruka
81
kolega tako je i kod mene,,a dajem im kukuruz,psenicu,jecam,,sojinu i suncokretovu sacmu

Dajem im kukuruz , jecam , sojin griz i patentov premix . Zitarice su zdrave kod mene su na tavanu tako i soja a imam i svoj extruder . Ovo je trenutna smesa zitarica a na jesen ce se verovatno malo korigovati procenat jecma u korist kukuruza . Sto se tice mma ona se pojavljivala bilo da su sta jeli na isti nacin . Jedino mi pada na pamet da baser koristi neki premix koji ima u sebi antibiotik u vecoj kolicini pa zata je nema .
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
Koristim Likrin premix Z3 i Z4 bez antibiotika. Negdje u ovoj temi su recepture koje koristim. Najveca greska kod hranjenja suprasnih i dojnih krmaca je u kolicini i kvaliteti ( izbalansiranost vitamina, minerala, bjelancevina, aminokiselina ) hrane. Ljudi obicno utove krmacu pred prasenje energetski jakom hranom i normalno da krmaca dobije MMA. Ima puno korisnih clanaka na tu temu na netu, hranidba i drzanje krmaca je jedan od najkompleksnijih poslova u svinjogojstvu.
 

damir82

Član
Tu od
23 Srp 2016
Poruka
67
imam dvije svinje za tov za svoje potreba,dajem im kuhanu hranu, krumpir ,kuhanu pšenicu , trikital ,pa me zanima jeli to ispravno, i na koji način postižu bolju kilažu,
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
647
Kaj se tice ovog o MMA istina je ovo kaj veli adonis, nikad mi ni jedna krmača nije imala takvih problema, ali hranim krmače na način da zadnjih mjesec dana bređosti jedu kolko mogu i to kvalitetnu hranu u količin kolko mogu pojesti, razlog tomu je da nebudu predebele, i praščići u krmači intenzivno rastu tek zadnji mjesec bređosti, a ovo prije kaj pojedu samo se bezveze tove. Prilikom prašenja kad se izleže prvi odojak dam Hipophysin LA u količini od 1ml za trudove da prašenje krače traje i obavezno sustrepen 10ml preventivno protiv upale. e sad dali to ima veze kaj nema nikad MMA.

Hipophysin dajem iz razloga kaj su mi prašenja prije trajala po celi dan
 

mikula

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2008
Poruka
348
Mi nemamo baš previše slučajeva MMA (dva, tri tjedno) a s obzirom da je cca 110 prašenja tjedno je to zanemarivo. Ishrana je svakako najbitnija prevencija i ako se dobro sječam s predavanja bez obzira na pasminu krmača ne bi smjela imati više od 250 kg na prašenju a nazimica oko 180. Kako imamo kompjutersku ishranu znam da kreću od 2,5 kg dnevno (5,5 funti) ako je slabije konstitucije onda joj dam više, softver je napravljen tako da krmačama od 80-og a nazimicama od 70-og dana suprasnosti postepeno povećava hranu tak da dođu desetak dana prije prašenja na 3,2 kg dnevno (7 funti) osim ako je predebela onda joj moramo smanjiti unos hrane. Nakon kaj se smjeste u prasilište (oko 110-og dana) do trećeg dana poslije prašenja se hrane ručno ali s drugom recepturom pa dobivaju 6 funti (2,72 kg) a poslije imaju hrane po volji.Samo za takvo hranjenje mora biti smjesa napravljena točno po propisu. Antibiotike ne koristimo u hrani i općenito ih koristimo samo u krajnjoj nuždi jer je farma kao "antibiotik free" i odojci od krmača koje su tretirane u toku suprasnosti (ovisno o karenci) se posebno označavaju i prodaju pod drugu klasu a slučaju da je tretirana nakon prašenja onda se zamjenjuje s drugom koja nije tretirana a ona se zalučuje (ovdje to zovu eary wean) i nju smještam posebno pa se osjemenjuje na drugom tjeranju .
 
Posljednje uređivanje:

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
647
Koji je razlog toga kaj su odojci druga klasa ako su dobili antibiotik? kaj je to tolko stetno za meso ili kaj?
 

mikula

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2008
Poruka
348
Nemam ti pojma da li ima kakve razlike u mesu ali farma (i cijela firma) se reklamira kao "antibiotic i hormone free" i meso tih tovljenika se prodaje po znatno višim cijenama nego bez te oznake "Pure Pork" ali zato imamo često kontrole, To ti je nekaj poput organskog povrća. I još jedna zanimljivost da se kilavi odojci ubijaju jer po zakonu se moraju štrojiti do 3 dana starosti a oni su premali da bi većina preživjela štrojenje tak da su u firmi odlučili da se eutanaziraju.

Evo primjera za razliku u cijeni

 
Posljednje uređivanje:

telnett

Član
Tu od
16 Lis 2010
Poruka
81
Valda si mislo na ove receptrure

suprasne :
Kukuruz 58%
Soja 10 %
Jecam 29 %
Premix 3 %

Dojne :
Kukuruz : 51%
soja : 18%
Ječam : 27%
Premix : 4%

Ovo je u sustini i ono sto dajem krmacama jedino se razlikuje premiksm i ne sacma nego griz .
 

telnett

Član
Tu od
16 Lis 2010
Poruka
81
Ne verujem da je griz uzrok tome . Dok ga nisam koristio imao sam velikih problema posto svakakve sacme ima u ponudi . Sada dajem antibiotik na prasenju preventivno i nema problema a i prasad ga dobiju preko mleka .
 

Ranko

Dobro znana faca
Tu od
28 Lip 2008
Poruka
1,240
I još jedna zanimljivost da se kilavi odojci ubijaju jer po zakonu se moraju štrojiti do 3 dana starosti a oni su premali da bi većina preživjela štrojenje tak da su u firmi odlučili da se eutanaziraju.
Dosta je tesko postrojiti ih tako male, u dosta njih nemozes naci jajca.
Prem da mi je jedan covjek sto ima vecu farmu pricao da stroji dok su mali, neznam sad tacno sa koliko je dana rekao ali uglavnom sa par dana, i da kilave samo postroji i da nema problema
 

matozdenci

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2014
Poruka
1,820
Danas sam prodao prasce ,stari 80 dana,prosječna težina im je 33 kg.
Krmača je Jokšir+landras a nerast penerlan.
 

Najnoviji postovi

Na vrh