• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Svinjogojstvo

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Jedno pitanje! Nisam neki uzgajivač, ali evo sad već 3.godinu držim krmaču za vl.potrebe!
Pisao sam već o razlozima zbog kojih sam ju ostavio za rasplod!
Sad me zanima samo koliko termin pripusta utječe na broj prasadi?
Do sad (3 x) se krmača tjerala peti dan po odvajanju mladih i svaki put bi vlasnik nerasta došao šesti dan popodne, a ona je oprasila od 7 do 9 mladih! Sad je zadnji put došao 3. dan, krmača se po mom nije još ni tjerala, a po njegovom "sve u 16" i tako sam ju pripustio i ....sad se oprasila prije 7 dana= 14 komada!
Svi živi i zdravi zasada!
Dali utječe i taj dan - dva na broj malih u leglu?
Hvala....
 
Posljednje uređivanje:

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,721
Naravno da utječe. Oplodnja jajašaca događa se u jajovodu. Kada se jajašce spusti u maternicu nema više oplodnje. Znači kada jajašce krene iz jajnika prema maternici treba ga susresti spermij za oplodnju. Ja se kod pripusta koji obavljam umjetno, uvijek držim pravila da je bolje pripustiti pola dana ranije prije nego ona čvrsto stoji, nego pola dana kasnije. Ne uspijem baš svaki put to utvrditi, ali to mi je pravilo. Oplođeno jajašce se u maternici samo smješta uz stjenku maternice i dalje se razvija.
 

mikula

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2008
Poruka
348
i jos jedna stvar je da do pucanja folikula dolazi kroz dva a nekad i tri dana tj. ne napustaju sva jajasca istovremeno jajnike, a sperma je je sposobna za. oplodonju do 24 sata nakon sto je krmaca osjemenjena. zato mi plodimo uvijek dvaput i prvi dan popodne (poslije 12) a drugi dan ujutro (oko 8) mada bi bilo bolje 12 do 18 sati nakon prve oplodnje ali radimo samo ujutro pa to nije izvedivo. osim krmace i sjemena jos je dosta faktora koji utjecu na brojnost legla (stimulacija kod umjetne oplodnje npr)
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
Jedno pitanje,
što dodati u hranu svinjama radi smirivanja prilikom njihove selidbe u drugu štalu ili kod prodaje na kamion sa kamiona i sl.

Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk
 

vrsani123

Aktivni član
Tu od
8 Sij 2016
Poruka
647
Bensedin....:icon_lol:...salim se...nemam pojma..

Danas odvezem krmacu na :icon_anal:...kad nece stoji...Drugi put je vozim...
Zauskace na drugu kezmad al kod nerasta nist
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,807
Imal sam jednu, lani završila u kobasama, koja nije htjela stajati pod nerastom nego samo umjetno.
Lani sam imal slučaj da se krmače vješaju jedna po drugoj a nerast pored njih mirno pase. Nekak u ovo vrijeme. Skoro sam ga štel opaliti po jajcima kad dečko drugi dan počel po malo skakati od jedne do druge. Valjda osjeti kad je koja spremna. Tak da je to najbolje prepustiti majci prirodi ako ikako može.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,807
A znam da nije baš ljepo vozikat ju svaki dan. Tak sam i ja prije. Doma stoji nemreš ju pomaknuti a tamo bježi. Neznaš više ko je tu lud. Pa ajmo probati popodne pa sutra radim pa prekosutra više neče stajati i je... čekaj opet 3 tjedna.
 

mikula

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2008
Poruka
348
Jedno pitanje,
što dodati u hranu svinjama radi smirivanja prilikom njihove selidbe u drugu štalu ili kod prodaje na kamion sa kamiona i sl.

Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk

muvisel ili neki slican dodatak hrani sa selenom (becekasel, aminovitasel itd.)
 
Posljednje uređivanje:

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Bas me mrzi vozat je po selu,a drzat nerasta za dvije krmace se neisplati

Ja imam jednu krmaču i znam čovjeka koji drži nerastove (samo nerastove) i kad ga nazoves on je najkasnije slijedeći dan tu!
Mislim da ima 18-20 komada i nekih 6-7 različitih rasa pa ti biraš!
Meni za jednu krmaču uzme 150 kuna (2 dana zaredom dolazi), a ako imaš više, pretpostavljam da je onda i cijena manja!
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Ja sam prvi put zvao veterinara radi umjetne oplodnje, krmača (tad nazimica) stajala k'o ukopana, "gosp.doktor" ju oplodio za 150 kuna + putni troškovi od 50 kuna, iako je došao biciklom iz susjedne ulice i ništa! Nije ni ostala suprasna! Zvao ga slijedeći put, kaže mi da mi sad neće naplatiti "putne troškove", ali oplodnju moram ponovno platiti!
To mi je bilo previše pa sam stupio s ovim tipom u kontakt koji drži nerastove! Kod njega ne platiš ništa ako krmača nije ostala sprasna iako se to meni još nije dogodilo, a i njemu se događa rijetko!
Ja za sada zadovoljan pa će tako i ostati!
Kod nas u Slavoniji (u mom selu!) naplaćuju po 70 kuna skok, ali ti moraš voziti krmaču k nerastu! I to je samo po skoku, sutradan moraš platiti isto 70 kuna!
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
Ja naplacujem po krmači 200kn i čovjek ima pravo dovesti nazad krmaču još dva puta ako ne ostane suprasna

Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Ja naplacujem po krmači 200kn i čovjek ima pravo dovesti nazad krmaču još dva puta ako ne ostane suprasna

Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk

To je više nego "fer" ako uzmeš u obzir da svinjogojstvo u istri nije toliko razvijeno kao u Slavoniji, a kod vas i prase više košta pri prodaji...
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
To je više nego "fer" ako uzmeš u obzir da svinjogojstvo u istri nije toliko razvijeno kao u Slavoniji, a kod vas i prase više košta pri prodaji...
Nešto je cijena viša ali za manje količine ovdije teško nekom prodaš 5 odojaka u kompletu sve to ide za ražanj komad po komad ja ovdje plaćam ječam i kukuruz 2kn/kg

Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk
 

Najnoviji postovi

Na vrh