• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Svinjogojstvo

Imt 542 De lux

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2010
Poruka
1,143
to je nazimica kada smo ju pripustili 19.12 to je bilo preganjavanje,a vime se ne povećava.od 19.12 nije tražila nerasta o od zadnjeg pripusta se udebljala cca 50 kg
 

kerum

Član
Tu od
14 Stu 2011
Poruka
48
to je nazimica kada smo ju pripustili 19.12 to je bilo preganjavanje,a vime se ne povećava.od 19.12 nije tražila nerasta o od zadnjeg pripusta se udebljala cca 50 kg

uhhh kolega onda ti nije ostala bređa, pa moral si to primjetiti pa nije vrag da ne znas kak bi svinja trebala izgledati pred prasenje, pa zadnji tjedan ti vulva pocrveni i bude kao nabuknuta i pocnje lagano kao oticati, cice joj pocinju bubriti par sati pred prasenje ti je moguce i da mlijeko curi, nije pravilo ali u vecini slucajeva ti tak bude nekad i par sati poslije prasenja... malo sam cital koje kakve knjige i postoji mogucnost da ti se to dogodilo zbog mikotoksina ili ti zearalenona mikotoksina koji djeluje na spolni ciklus kod zivotinja i poremete ga i javljaju se kod zenki zivotinja se ponasa kao da se tjera a nakon pripustanja nema ucinka, a kod muskih umanjuje koncentraciju testosterna u plazmi i smanjuje libido, ako ti je kukuruz bio i malo pljesniv to ti moze biti razlog, googlaj malo o tome, ima cak i dodatak u hranu koji veze na sebe mikotoksine i prirodnim putem ih zivotinje van izbacuju, najbolje bus znal ako je zastupljnost mikotoksina velika u svinjama ako na zenkama ti je vulva sa svojih 7-9 mjeseci jako nabubrena i crvena izgled pomalo vuce na malu "jabucicu", pobacaj bredih krmaca ili oprasena zenska prasad je crvena .. valda sam bar malo pomogo, moj ti je savijet il ju udebelit pa prodat ili probat kad smrsavi ponovo pripustit ak se bude preganjala, a sad na tebi je da odlucis sto ti se vise isplati
a prije svega ako je zearlenon informiraj se kod veternara ili neko od kolega ti more preporucit sto dodaje u prehranu
pozdrav :)
 
Posljednje uređivanje:

Imt 542 De lux

Dobro znana faca
Tu od
28 Kol 2010
Poruka
1,143
znam kako izgleda krmača pred prašenje.od 19.12 uopće nije tražila nerasta a kukuruz sam brao u klipu i nije pljesniv
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
ak je kvalitetna daj joj smjese za krmače,ima od sana,imaš i onaj sprej,nemrem se setit kak se zove kao miris nerasta.
ak se ne počne terat pod nož.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
A da riješite taj problem sa inekcijom za tjeranje dođe 80 kn i 7 dan pustiš i nema da omakne .....
 
I

ihorzic

Guest
ak je kvalitetna daj joj smjese za krmače,ima od sana,imaš i onaj sprej,nemrem se setit kak se zove kao miris nerasta.
ak se ne počne terat pod nož.

prvi put čujem za sprej , daj objasni malo kak to djeluje , de se kupi i koliko košta
 

Lan@

Član
Tu od
4 Tra 2012
Poruka
61
Imam i ja sličan problem,nazimica stara 8 mjeseci oko 110 kg..po mome tjerala se jedanput ili dva puta ali nikad nije mi bilo izraženog estrusa,pa čim se nakanem da odem po nerasta ona se smiri...Razmišljala sam o toj inekciji, ali veterninar me uvjerava da za to nema potrebe...jel se može ta inekcija kupiti na slobodno ili ću morati prisiliti veterninara da dođe..
 

teškar

Član
Tu od
12 Pro 2010
Poruka
945
Pa, veterinar je u pravu. Nazimica je još mlada i nema potrebe za umjetnim poticanjem ovulacije. Malo joj smanjiti hranu, a dobro joj je davati i naklijalog ječma, to potiče ovulaciju. Pričekati još koji mjesec pa onda probati s injekcijom. I naravno, dobro pratiti njeno ponašanje, možda ima tiho tjeranje.
 

Lan@

Član
Tu od
4 Tra 2012
Poruka
61
Pa i mislim da ima tihi estrus, kod ove stare krmače nema omanjivanja..samo lud ne bi primjetio da se ne ganja..ali ova mi je čudna do bola..to joj je kćer i namjerno sam ju ostavila jel bi trebala biti dobra krmača...valjda nisam pogriješila.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
Jbg meni je vozač bil donesel iz križvaca,mislim da je bilo 80kn +za kavu.
al mislim da bi u veterinarskoj trebali imat,ili narućiš direkt iz križevaca,
ako naručiš do 14h,drugi dan dobiješ.meni bilo prednost jel naš vozač je svaki dan bil kod njih i dolazil u buzin.tak da sam sve dobil isti dan kak sam naručil.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Ja sam prošle godine kupovao u Vetrinarskoj i davali su a sad neznam jesu li ukinuli prodaju inekcija
 
I

ihorzic

Guest
Da imam jedno pitanje za znalce !

Imam nerasta koji je star 1,5 godina i u dobroj formi i najednom čovjek nema interes za skakanjem na druge krmače koje dovedu na skok.
Kaže mi prijatelj kak ima isti problem jedno par sela dalje.
Popizdio sam i rekao kako neću držati pedera u štali ako se ne popravi.

Što je krenulo po zlu ?????????????????????
 

komer

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Srp 2008
Poruka
3,929
Ovako,trebao bih savjet,planiramo kupiti krmaču,za početak jednu,s obzirom da imamo mogućnosti držanja,a uglavnom bi se držalo za vlastite potrebe,pa me zanima koju bi sortu preporučili,koju kilažu krmače uzeti?da li nešto oko 80kg pa dohraniti i pripustiti,ili već pripuštenu ili nešto treće?
također imamo otprilike 2ha zemlje koja je uglavnom zasijana kukuruzom,pa me zanima što bi valjalo uz kukuruz sijati?ječam,zob ili nešto drugo?
isto tako zanima me utrošak hrane po krmači i odojku po danu?ako postoji kakva tablica ili tako nesto,cisto informativno!
zahvaljujem
 

Trnava

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
107
Ovako,trebao bih savjet,planiramo kupiti krmaču,za početak jednu,s obzirom da imamo mogućnosti držanja,a uglavnom bi se držalo za vlastite potrebe,pa me zanima koju bi sortu preporučili,koju kilažu krmače uzeti?da li nešto oko 80kg pa dohraniti i pripustiti,ili već pripuštenu ili nešto treće?
također imamo otprilike 2ha zemlje koja je uglavnom zasijana kukuruzom,pa me zanima što bi valjalo uz kukuruz sijati?ječam,zob ili nešto drugo?
isto tako zanima me utrošak hrane po krmači i odojku po danu?ako postoji kakva tablica ili tako nesto,cisto informativno!
zahvaljujem

Što se tiče hrane, u literaturi stoji da krmača treba dnevno pojesti 2 kg kvalitetne hrane dnevno, a krmači s prascima treba povečati obrok za 0,5 kg/prasetu.
Nadam se da sam malo pomogao.
Pozdrav!
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,903
krmača mora jest do 4 kg u jednom obroku , znači ujutro 4 kg i navečer 4 kg, tak bar kod mene jedu,a nekoje i više pojedu, mislim dok je sa prascima ,a dok je u fazi trudnoče jede 2,5 do 3 kg k obroku, kad se odvajaju prasci postepeno 3 dana prije sve manje i manje joj davati hrana a zadnji dan ništa, te onda drugi dan ovu jaku smijesu koju je i jela kad je bila sa prascima, e onda ona doživi šok i nema problema sa tjeranjem...i naravno ako isto se umješava u smijesu protiv mikotoksina...
 

Najnoviji postovi

Na vrh