• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Svinjogojstvo

putak18

Novi član
Tu od
26 Ruj 2013
Poruka
4
Veterinar nam je dao neko sredstvo on je reko "kupka",dali smo to sredstvo malo se je povuklo i ubrzo se vratilo.
hvala
 

kerum

Član
Tu od
14 Stu 2011
Poruka
48
znalo mi se to par puta dogadati kod malih odojaka, jedna mogućnost ti je da ako "štrajiš" ili radiš stelju sa slamom koja je "špricana jako" da dobe takav osip, a druga je da mu hrana ne paše probaj par dana davati šrot čisti, i odvojiti ju negdje ako imaš izbora pa baci malo sijena pod nju pa češ vidjeti reakciju... možda sam u pravu a možda i ne, ali svakako će ti biti jeftinija varijanta nego da zoveš veterinara
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,765
Od nas budes cuo 100 savjeta a pitanje koji je tocan. Ja bi probao sa gamacidom. Nekad je toga bilo za kupiti ( mala smeda bocica )
 

putak18

Novi član
Tu od
26 Ruj 2013
Poruka
4
Dajem ja njoj cisti srot vec 2 dana a i tu sugu je vec dobila prije neg sta smo joj davali slamu tak da nevjerujem da je od slame.
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,704
[ Jesi li ti siguran da si dobro čuo šuštavac a ne šuganac. Šuganci su ti sitni kožni paraziti koji se ubušuju u kožu i izazivaju osip. Prepoznaje se po crvenom osipu koji obično na vrhu ima crnu točku i sitni otvor na koji parazit diše. Za životinju se daje pod kožu Iverktin ili se kupi Sebacil i životinja dvokratno u razmaku od 8 dana cijela opere tom otopinom.
To ti je prvi dio priče. Drugi je uz prvu mjeru kompletna dezinsekcija nastambe nekim kemijskim sredstvom i bijeljenje zidova vapnom u koje ja dodajem još i sumpor u prahu.
 
K

knin

Guest
Ne znam kako ju hraniš, da li na suho ili vlažno. Ako je na suho probaj joj povlažiti da bude kašasta hrana, trebala bi bolje jesti. A što se tiče toga da prasad sisa na stojeći to je zbog toga što ih je puno, pa kada ona legne oni se tuku i grizu joj vime, a kada stoji to im je malo teže raditi. Imam isti takav slučaj od 7.9. njih je 12 i sada kad sisaju na stojeći puno manje se tuku i otimaju za sise.

Hranila sam na suho do prije dva dana pa sam prešla na vlažnu ali jednako jede. Nije zadovoljna.Kad legne,legne na sise i ako mali dođu ona ih gura i udara glavom a kad stoji onda im da da sisaju. Ma to me toliko ne brine nek sisaju kako hoće samo da ona jede, bojim se da će joj e mljeko brzo smanjit pa im neće bit dosta pa šta ću onda
 
K

knin

Guest
Moj slučaj već poznat, krmača se prvi puta oprasila 16.06.jela jako malo, sa mjesec dana odbio prasce. U hranu sam davao 15 sastojaka, ali ništa - otpisana.

Uz pomoć iskusnih forumaša, Dado, Did Ivo i ostali dao sam joj u smjesu sa manje sastojaka Protamino Premium i kalcij (vreča od 25 kg 25,00 kn). Kada sam joj to dao odmah je počela jesti punu mjeru. Za tjedan dana se pravo oporavila, a kasnije nastavila debljati. Postigla je optimalnu težinu sa 4 zidarske fangle smjese dnevno, 2 u jutro i dvije po podne.
Meni su kolege pomogli, pa možda i ja nekome pomognem,

Što se tiče tog kalcija ja stvarno neznam da se to ovdje ima kupit jer kod nas ti nema skoro ničega što vi tamo kupujete i koristite. A nisi pojasnio da li ona nije jela čim se oprasila ili tek kad si odbio odojke? Nelogično mi je da si odojke držao s njom toliko dugo a da ona nije jela i da je imala dosta mljeka za njih. Taj kalcij ne košta ništa baš je jeftin ali šta ću kad ga ovdje nema?
 
K

knin

Guest
Krmača ima temp 39.2 kaže veterinar da je lagano povišena i da vjerojatno ima neku upalu i treba joj dati injekcije:
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,704
Ako on kaže da treba ond je tako. Vjerovatno ima upalu vimena ili se nije dobro očistila. (Da li je imala bijeli gnojni iscjedak dan ili dva nako prašnje)A što se tiče kalcija opet ću ja o pijesku. Kada melješ hranu na 10 kg hrane ubaci 10 dkg (otprilike 1 čaša od jogurta) mjevenog pijeska, onoga što Dalmatinci kažu škalja i sve samelji. Kupovna stočna kreda ti je otprilike to isto i sadrži 36% kalcijevog karbonata.
 
K

knin

Guest
Je imala je iscjedak ali mislim da uvjek imaju nakon prašenja ili se varam? a što se tiče pijeska tj škalja ja mislim da to u mom kraju zovu pržina u tom ima dosta kreča i nekad su sa tim zidali kuće. Tu ima i pjeska i kamenčića i zemlje a sve zajedno je odlično za zidat kamene kuće.Jel to to?Za škalju nisam čula a raspitaću se. Mi za žbukanje koristimo sitno mljeveni kamen nema tu pjeska kod nas ni za ljek.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,704
To ti je to. Da bi provjerila koliko ima kalcija unutra probaj politi octom ili solnom kiselinom. Ako se jako pjeni znači da ima kalcija. I to onda još staviš u mlin kako sam napisao.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Što se tiče tog kalcija ja stvarno neznam da se to ovdje ima kupit jer kod nas ti nema skoro ničega što vi tamo kupujete i koristite. A nisi pojasnio da li ona nije jela čim se oprasila ili tek kad si odbio odojke? Nelogično mi je da si odojke držao s njom toliko dugo a da ona nije jela i da je imala dosta mljeka za njih. Taj kalcij ne košta ništa baš je jeftin ali šta ću kad ga ovdje nema?
Kalcij sam kupio u poljoprivrednoj trgovini.
Prasci su oprašeni 16.06. i krmača je nakon prašenja slabije jela i mršavila. 01.07. do 15.07. sam bio na odmoru, a sinu sam ostavio smjese za 10 dana po mojoj prosudbi.Sin je rekao da jedemalo i da mršavi te mi poslao sliku. Zvao je veterinara, nije joj dao ništa i rekao da će preživjeti dok ja dođem. Kada sam se vratio vidio sam da je krmača pojela pola smjese, tj. koliko je inače jela za manje od tjedan dana, bila je mršava a prasci debeli, znači imala je mlijeka. Odmah sam odvojio prasce te ih još tjedan dana puštao 2 pota dnevno da sisaju.Po naputku forumaša krmači sam davao kukuruz, stočno brašno i Protamino premium tako da se za tjedan dana krmača popravila i ubrzo udebljala. Sada jede sve bez koncentrata (pravim smjesu: kukuruz, ječam, zob, stočno brašno, stočna kreda-kalcij, kostovit i mljeveni suhi kruh) i to u jutro 2 zidarske fangle i tako u veče. Ponekada joj bacim par klipova kukuruza, ali ne svaki dan, to joj nije u jelovniku.
 
Posljednje uređivanje:

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,765
Imam ja jednu takvu. Kad ima odojke sramota me je pustiti ju van kroz dvoriste u sljivar koliko je mrsava. Sve joj kosti klepecu i za sad ju sa nicim nisam uspio udebljati a jede kao i druge ali odojci su joj zato kao na slici.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Moja je 17.02 primila nerasta i imala je oko 80 kg. Htio sam još čekati, ali nije ona. Sada ima oko 160 kg. Težina je odokativna.
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,704
Moja je 17.02 primila nerasta i imala je oko 80 kg. Htio sam još čekati, ali nije ona. Sada ima oko 160 kg. Težina je odokativna.
Luka je li to junica ili je krivi datum.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Luka je li to junica ili je krivi datum.
17.02 je primila nerasta, a oprasila se 16.06. og. pa račujaj 119 dana je nosila.
Did Ivo nije junica jer je imala oko 120 kg kada se oprasila, oprasila je 6 praščića i rokće, dok junica ima više od 120 kg, ne rokće, teli jedno tele, a mislim i da nemaju isti broj sisa.
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Krmača primila nerasta 26.07. i sve normalno do danas.

Jutros slabo jede i otekla stidnica. Oko podne je ležala kao da se prasi i izbacila sluz veličine šake. Kada sam to izuzeo i pregledao vidi se da je u sluzi tkivo kao crijeva ili slično posteljici poslije prašenja. Sluz je boje čokolade. Krmača je izaška van, pase travi i jede daalje.

Zvao sam veterinara koji mije rekao ako nema zametnutih prasaaca što nema da je moguće da je ostala posteljica (dio posteljice koju nije izbacila) ili da se radi o pred pobačaju.

Molim vaša iskustva, te znanja i saznanja.

Hvala.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Nije to strašno trebaš i za državu nešta dati Turopolec ne samo na sebe misliti
Luka Jedan primjer krmaća oprasila u terminu jedno prase u posteljici bilo još deset komada nerazvijenih velićine miša jedino objašnjenje pobacila na neki naćin
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Ako je i pobacila, da bude živa i zdrava dobit će ulogu u filmu "svinjokolja 2013"
 

Najnoviji postovi

Na vrh