• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Svinjogojstvo

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Evo nočas od umjetne oplodnje sa pietrenom iz Varaždina 14 komada od toga 12 živih. Tu sam dobro pazio i dva termina propustio i onda treći pripustio.
 
V

veseli kmeti 2

Guest
Ima i u tome nesto, ali kod nas je ipak najbolje samo sjediti i ne raditi nista.

To za sto se poljoprivrednici izbore ove godine, na godinu ce biti zaboravljeno, i prica se opet ponavlja... U normalnom svijetu to nije tako, ali kod nas je sve moguce. Kad se prosvjeduje u normalnom svijetu onda idu SVI ili NITKO, tek tada se pokazuju rezultati, jer tek onda nemaju izbora. Kod nas se uvijek nadje dosta ljudi kojima je isplativo raditi i po nizim otkupnim cijenama, tako da njih briga, jer oni jos uvijek imaju svoj profit i njih je briga za malog seljaka.

U Svicarskoj sam svjedocio da je su seljani jednog sela pustili svoje svinje i krave kroz grad i tamo stoku i ostavili, a ovi neka se snalaze kako god znaju. Rezultat nije izostao. kod nas bi se policija samo okupila i pisala kazne za remecenje javnog reda i mira, te bi stoku zapljenili...

Evo, sad je na vijestima bila reportaza o prosvjedu koji je branko spominjao... I zbilja, o uvjetima nije receno nista. Jedva cekam plodove zemlje, pa da vidim njihovu reportazu.

Dodje ti da se zamislis tko nam vodi drzavu, zar ne?
Živili ljudi.Čitam ovo vaše dopisivanje i smijem se.
živim u slo i kod nas je ista situacija blizu granice sam i kad ste ušli u eu sam mislio evo nam spasa jer nam se otvara veliko tržište rijeka al nemaju ljudi para svi dišemo na škrge od nameta i poeza a državu boli ona stvar političari su izabrani da rade za narod i dobro naroda a ne da narod radi za njih.Al nije to moja tema mene zanima cjena kukuruza, ječma i balirana suha djetelina planiram staviti 4 krmače matice tako da me zanima landras švedcki.
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
Pozdrav...zanima me kakve su krmače durok?? Kakve su majke, kolko komada u prosjeku po prašenju imaju, kako ih odgoje, s kojim nerastom ih pariti... Navodno je meso od duroka posebno ukusno na ražnju, a i za suhomesnate proizvode da je odlično (panceta, šunka....). Vidim da par forumaša ima duroke pa molim par vašim mišljenja i iskustava. Tnx

kupio sam krmaču durok prije dvije godine (jako skupo i za moje podneblje 2800kn za nekih 70-80kg) i do sada imala dva okota jedan sa 10 odojaka i svih živih drugi 11-10 živih nerast je bio landras sto se tiće krmače jako sam zadovoljan jako dobra je majka,
odojci su malo cudni ovi prvi bili su malo šareni jako su brzo rasli do nekih 20kg jako visoki dugi i mršavi a poslije su stali nekih 2 mjeseca nisu nešto dobivali na kilazi sad su opet krenuli jesti ko ludi i u mjesec dana sigurno dignuli 20 kg jako vole jesti zeleno.
Ovi manji imaju 5 dana troje su žuti sa bijelim mrljama na čelu i crnim po tijelu mislim si ostaviti dvije male krmače odojci su jako živahni odmah isti dan kad se okote.
ja sam jako zadovoljan sa ovom krmačom jako je mirna i dok koti jedino kad je pustim u dvorište onda sve izruje i svađamo se da uđe nazad u štalu
 

cizmesinkin

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
314
kupio sam krmaču durok prije dvije godine (jako skupo i za moje podneblje 2800kn za nekih 70-80kg) i do sada imala dva okota jedan sa 10 odojaka i svih živih drugi 11-10 živih nerast je bio landras sto se tiće krmače jako sam zadovoljan jako dobra je majka,
odojci su malo cudni ovi prvi bili su malo šareni jako su brzo rasli do nekih 20kg jako visoki dugi i mršavi a poslije su stali nekih 2 mjeseca nisu nešto dobivali na kilazi sad su opet krenuli jesti ko ludi i u mjesec dana sigurno dignuli 20 kg jako vole jesti zeleno.
Ovi manji imaju 5 dana troje su žuti sa bijelim mrljama na čelu i crnim po tijelu mislim si ostaviti dvije male krmače odojci su jako živahni odmah isti dan kad se okote.
ja sam jako zadovoljan sa ovom krmačom jako je mirna i dok koti jedino kad je pustim u dvorište onda sve izruje i svađamo se da uđe nazad u štalu

Imam trenutno 10 krmača čistokrvnog duroka pod selekcijom

jako sam zadovoljan njima
ja prodajem testirane nazimice spremne za pripust težine oko 120-130 kg po 2500 kn.a mjesec dana suprasne 3000 kn
ako ko treba nek mi se javi,imam i ženskih odojaka težine oko 25 kg
 

pcmarec

Član
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
100
Lijep pozdrav svima ovdje,

Nov sam u sve ovome, i imam nekoliko pitanja u vezi svinjogojstva, opreme, prostora itd...

Nasljedio sam od dede prostor, štalu, i sad sam trenutačno u remontu dotične jer je to sve bilo u katastrofalnom stanju, htio bi se malo baviti svinjogojstvom pošto sve mogućnosti za to imam i žao mi je to ostaviti i napustiti, više ćemo reć rekreativno... :drink:

Dakle, stavio sam novi pod, betonski, požbukao zidove, ofarbat ću ih, (još neznam čime) nova vrata će ić, nova ograda, spojio sam i jedan ventilator za ventilaciju, rasvjeta, voda, sve novo, itd da ne duljim previše

jedna prostorija je velika 3,70m X 3,70m Koliko svinja unutra uopće mogu staviti?

Najbitnije od svega me interesira što staviti na pod? Jedan kolega mi je rekao PVC pod za svinje??? Kako se to postavlja? Kako se to čisti? Da li ja uopće mogu postaviti taj PVC pod pošto sam napravio pad od nekih desetak cm, i na nekih 3m kanalicu 25cm široku i 25cm duboku, tako mi je jedino moglo biti? Ako ne PVC pod, da li postoji nešto drugo? Prijedlog, savjet, sve dolazi u obzir?

Pojilice - kažu mi da najbolje da stavim pojilice one velike, za krave i sl. al vidio sam one tzv. dude, što vi preporučate? Mislim da su te tzv dude najoblje, stavim ih direkno na cijev i neka piju...

Mislio sam kupiti hranilicu, ili je doma napraviti, te moram još jednu hranilicu napraviti za napoj, pošto uzimam iz jednog restorana napoj i njime hranim, da li imate neki savjet kako napraviti takvu hranilicu, pošto nemože sve biti u jednoj?

Unaprijed se zahvaljujem na odgovorima

Lijep pozdrav
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Nevidim zašto ulaziti u neki veliki trošak kad je i taj beton sasvim dobar pojilice na dudu su po meni bolje jer u ove za krave se nanese smeća i odstoji voda ovak uvjek imaju čistu svježu vodu ,a kak veli teškar zašto taj napoj pa to je živi otrov za svinje od toga nema kvalitete ni u mesu ni u masti ,kad već misliš uzgajati svinje i napraviš sve kak treba onda zezneš ono najbitnije ishranu...
 

luka009

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2013
Poruka
1,322
Dali smijem preventivno protiv glista dati piperazin ili nešto slično sprasnim krmačama, svinjama starima 5 mj. i prascima starim 3 mj.
Nisam primjetio da imaju gliste.
 

pcmarec

Član
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
100
Nisam imao pojma, nisam to nikad radio, neću onda ništa to uzimat da ne zeznem još šta, a kažete da samo ostavim onda beton i to je to? Uzet ću ove obične pojilice, tzv dude, nadam se da će to biti uredu

Što preporucate čime da obojim zid? Nešto posebna boja ili...?
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Nisam imao pojma, nisam to nikad radio, neću onda ništa to uzimat da ne zeznem još šta, a kažete da samo ostavim onda beton i to je to? Uzet ću ove obične pojilice, tzv dude, nadam se da će to biti uredu

Što preporucate čime da obojim zid? Nešto posebna boja ili...?

živo vapno najbolje i najeftinije a ima dobar učinak kao boja i kao deratizacija
ak misliš za sebe hraniti svinje okani se napoja iz restorana kuhani krumpir repa stari kruh namoćen sa posijama ili tak nešta prolazi ali nemoj kvariti bit ishrane sa lošom hranom
 

pcmarec

Član
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
100
Ne ne, tu se slažemo, neću kvarit ništa, nisam imao pojma, ljudi mi ponudili a ja sam mislio OK zašto ne... al ipak onda veliko NE :)
Imam doma kukuruza, pšenice, zobi, ječam, sve po redu i sve iz vlastite proizvodnje, tako da sve imam
Hvala na savjetima, uzet ću to vapno i time samo premazat, toga bi trebalo bit za kupit u građevnom materijalu ili sl? Jel bi bilo pametno možda i pod time premazati? Možda i strop?
 

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,725
Gašeno vapno imaju ti poljoprivredne apoteke, a možda i boje i lakovi. Ako imaš priliku sam kupi živo vapno pa gasi, ali kod toga treba dobro paziti jer se razvija velika temperatura. Ja u to još stavljam i sumpora u prahu. Za pod najbolje kod punjenja boksa kloromax. Najbolje bi bilo kod svakog punjenja boksa obijeliti i dezinficirati.
 

tomo001

Član
Tu od
11 Pro 2012
Poruka
447
Najbolji deratizacijski učinak ima mačka!! :(rofl):

ili dobar pas, ja imo jednog koji bio lud za štakorima, nije imo mira dok ga nije uhvatio, al nažalost i njega stigle godine , i sad više teško nać takovog lovca
 

Najnoviji postovi

Na vrh